piątek, 10 czerwca 2016

Peryferal - William Gibson

Flynne Fisher żyje w pierwszej przyszłości, tak bliskiej, że tu i tam jest już naszą teraźniejszością. Jak prawie wszyscy nie ma pracy, chyba że bogaty gracz wynajmie ją na zastępstwo w rozgrywanej on-line symulacji wojennej. Jej brat, Burton, eksmarine ze skromną rentą za neurologiczne rany odniesione w nienazwanej wojnie, dorabia jako wirtualny ochroniarz tajemniczej sieciowej przygodówki. Dziwnej, bardzo dziwnej. Druga przyszłość, za siedemdziesiąt lat, jest dla Willa Nethertona dobra. Jest dobra dla wszystkich bogaczy, a poza bogaczami na Ziemi nie został prawie nikt. 
Dwie przyszłości dzieli kataklizm, którego nikt nie rozpoznał, aż było za późno. Łączy chiński serwer, którym informacja może podróżować w czasie. I morderstwo pięknej celebrytki lubiącej nieodpowiednie towarzystwo. W grze? Wirtualne? A może jednak nie?

Okładka: twarda
Ilość stron:
Wydawnictwo:  MAG
Cykl: Uczta Wyobraźni

Peryferal to swoista uczta wyobraźni - dokładnie jak wskazuje nazwa cyklu. William Gibson ma specyficzny styl pisania, jedni go kochają, a inni nienawidzą. Ja lubię, delektuję się jego opowieściami. Tym razem książka składa się z ponad setki krótkich rozdziałów, w których poznajemy na przemian historię Flynne Fisher i Willa Nerthertona.

Flynne Fisher żyje w przyszłości, w roku około 2030, zajmuje się profesjonalnie grami komputerowymi oraz wydrukami 3D. Czasem bogaci wynajmują ją jako zastępstwo do uczestnictwa w grach i symulacjach komputerowych. Flynne ma brata, Burtona, który jest byłym marine, przebywającym na rencie po ranach odniesionych na wojnie.
Drugim bohaterem powieści jest Will Netherton, który żyje w późniejszej przyszłości w wieku około XXII. Zajmuje się kreowaniem wizerunków, reklama osobistą.
Ich obie historie i osobowości dzieli nie tylko czas, ale również kataklizm, który nastąpił pomiędzy ich istnieniami. Łączy ich natomiast serwer, którym można przesyłać informacje w czasie.  Ale to nie jest jedyna rzecz wspólna - co jeszcze ich łączy? Nie zdradzę, żeby nie zabierać wam przyjemności z lektury :)

"Peryferal" to bardzo specyficzna, oryginalna i niebanalna książka. Krótkie rozdziały sprawiają, że czyta się ją szybko. Jest jednak bogata treściowo, bardzo pomysłowa i zapadająca w pamięć. Gibson ma bardzo specyficzny styl pisania, nie jest on prosty i lekki, jest bogaty, często udziwniony, ale pobudzający wyobraźnię. Autor serwuje nam specyficzną, bardzo indywidualną wizję świata, która zdecydowanie odbiega od wszystkiego, co znałam, widziałam, czy przeczytałam.
To nie jest lekka lektura na jedno popołudnie, ale ma to "coś" co sprawia, że pamięta się ją długo!

Książkę Peryferal możecie kupić

Tania książka - Tanie Książki i podręcznikiBrak komentarzy:

Prześlij komentarz

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...