środa, 24 maja 2017

Ziemia kłamstw - Anne B. Ragde

Kiedy na tydzień przed świętami Bożego Narodzenia stara Anna Neshov nagle dostaje wylewu i leży na łożu śmierci, jej trzej synowie muszą stawić czoła nie tylko chorobie matki, lecz także własnemu życiu oraz skomplikowanym wzajemnym relacjom (bracia od wielu lat nie mieli ze sobą żadnego kontaktu). Erlend pracuje jako dekorator wystaw sklepowych w Kopenhadze, Margido jest właścicielem małego zakładu pogrzebowego, a najstarszy, 56-letni Tor, prowadzi rodzinne gospodarstwo w Byneset niedaleko Trondheim.  Tor jako jedyny z całej trójki ma dziecko, córkę Torunn, którą spotkał tylko raz w życiu. Teraz pragnie, aby córka przyjechała poznać babcię, zanim ta umrze.  Ziemia kłamstwto powieść o próbie szukania swoich korzeni, pozwalającej dostrzec, że sięgają one znacznie głębiej, niż się sądziło. Opowiada także o niespodziewanym odkryciu takich korzeni, o których istnieniu nie miało się nawet pojęcia.

Okładka: miekka
Ilość stron:  312
Wydawnictwo:  Smak Słowa

Ziemia kłamstw to epicka norweska saga rodziny Neshov. Autorka przenosi nas do małej wioski Byneset niedaleko Trondheim, gdzie poznajemy bohaterów naszej powieści. 

Pierwszym jest Margido Neshow prowadzący zakład pogrzebowy. Pokazano to przez pryzmat samobójczej śmierci nastolatka. Widzimy rozpacz rodziny i pełen profesjonalizm Margido w tak trudnej sytuacji. Trzeba przyznać, że nie ma on przyjemnego zawodu, a ponadto brak mi wsparcia bliskich. Nie ma bowiem żony ani dzieci. 

Kolejnym członkiem rodziny Neshow jest najstarszy z braci, Tor, który mieszka z rodzicami i prowadzi gospodarstwo oraz hodowlę świń. Całą swoją miłość przelał na zwierzęta. Thor ma córkę, Torunn, dorosłą kobietę, która widział Aledwie kilka razy w życiu i nie ma między nimi bliskich więzi. Mężczyzna prowadzi samotne, wyizolowane życie.

Trzecim z braci jest dekorator, Erlend, który przed wielu laty opuścił dom i rodzinę i wyprowadził się do wielkiego miasta, gdzie rozwinął skrzydła i żyje że swoim partnerem. Mężczyzna jest gejem, więc w małej zamkniętej społeczności nie miałby szans prowadzić normalnego życia.

Ich matka, stały i niezmienny element ich życia, nagle zachorowała i w efekcie zmarła. Ta sytuacja jednoczy braci, spotykają się w rodzinnym domu i jakby poznają na nowo. Dołącza do nich córka Tira. Śmierć Anny sprawia, ze na światło dzienne wychodzą mroczne rodzinne tajemnice. Wiele pytań pozostaje bez odpowiedzi. Jak potoczy się dalsze życie rodziny Neshov? Oto jest pytanie, a odpowiedź znajdziecie w kolejnych tomach sagi. 

Ziemia kłamstw to powieść, do której wracam po latach. Czytałam ja bowiem w starym wydaniu i zrobiła na mnie tak duże wrażenie, ze postanowiłam do niej wrócić. To świetnie napisany cykl, literatura z górnej półki, która na długo pozostaje w pamięci cztelnika. Genialnie wykreowane sylwetki bohaterów głęboko zapadają w pamięć, a specyficzny, mroczny klimat powieści dodaje całości smaczku.
Przeczytalam z wielką przyjemnością i czekam na kolejne tomy !

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...