środa, 11 października 2017

Dachołazy - Katherine Rundell

Wszyscy myślą, że Sophie jest sierotą. Rzeczywiście, nie potwierdzono, aby jakakolwiek kobieta ocalała z wraku, który opuściła Sophie, dryfując w futerale po wiolonczeli przez kanał La Manche. Sophie jednak pamięta widok matki wzywającej pomocy. Jej opiekun mówi, że to niemal niemożliwe, aby jej matka wciąż żyła, jednak „niemal" oznaczało, że taka możliwość istniała. Dlatego kiedy nadszedł list z opieki społecznej, z którego wynikało, że grozi jej sierociniec, Sophie postanowiła wziąć sprawy w swoje ręce. Uciekła do Paryża, aby odnaleźć matkę, wyposażona w jedną jedyną wskazówkę - adres lutnika, który wykonał wiolonczelę. Kim są tytułowe dachołazy i czy pomogą jej odnaleźć mamę?

Okładka: miękka
Ilość stron:  264
Wydawnictwo: Poradnia K

Dachołazy to mądra i piękna książka dla młodzieży. Pokazuje nam inna stronę życia nastolatków, niełatwą i zupełnie nieoczywistą. Czy wyobrażacie sobie życie na dachu, bez wygód, bez prysznica, kiedy do jedzenia jest tylko to, co się upoluje? Wydaje się nierealne, a jednak niektórzy takie życie wybierają....  Takie życie wybrał Matteo, bohater Dachołazów, woli żyć na dachach niż w sierocińcu. Tu jest wolny i niezależny i właśnie jego poznaje w Paryżu główna bohaterka powieści, Sophie.

Sophie jako niemowlę została znaleziona przez Charlesa, samotnego naukowca, który pokochał ją całym sercem i wychowywał wbrew przeciwnościom. Jednak przyszedł moment, kiedy miała 12 lat i państwo chciało mu ją odebrać. Ani on nie chciał rozstać się z Sophie, ani ona ze swoim opiekunem.  Postanowili uciekać, a właściwie wyruszyli na poszukiwanie matki Sophie. Wskazówką była metalowa tabliczka umieszczona w futerale. Dziewczynka bowiem została znaleziona w dryfującym po Kanale La Manche futerale od wiolonczeli. I tym sposobem znaleźli się w Paryżu. Niestety, macki prawa podążały za nimi jak cień i nie byli tam bezpieczni... Kiedy Charles poszukiwał Vivianne, matki Sophie, ona sama poznawała Paryż z dachów budynków. Poznała fantastyczne, osierocone dzieci, które żyły na dachach, na drzewach i prowadziła poszukiwania matki.
Czy uda jej się odnaleźć matkę i nie stracić Charlesa? Przeczytajcie!

Dachołazy to wzruszająca powieść o miłości rodzinnej, o więzach, które nie potrzebują więzi krwi, o bezinteresownej przyjaźni i poszukiwaniu swego miejsca w życiu. Dachołazy to bardzo mądra i przemawiająca do serca i do duszy książka. Głęboka i pięknie napisana, a przy tym lekka i pogodna. Katherine Rundell pokazuje, co w życiu jest ważne i jak życie może wyglądać. Nie zawsze jest ono piękne i kolorowe, czasem bywa gorzkie, ale zawsze może być piękne. Bo to jak je przeżyjemy - zależy tylko od nas!4 komentarze:

 1. Mam tę książkę i za niedługo się za nią zabieram! :)
  Pozdrawiam, ksiazkowa-przystan.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 2. Pięknie napisane... to bardzo trudne zadanie napisać o rzeczach trudnych w prosty i przystępny sposób!

  OdpowiedzUsuń
 3. Awesome blog, i always enjoy & read the post you are sharing!
  Thank for your very good article...!
  ตารางคะแนน

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...