poniedziałek, 4 grudnia 2017

Czarownica - Camilla Läckberg

Zaginięcie czteroletniej Linnei z gospodarstwa koło Fjällbacki przypomina tragiczne wydarzenie sprzed trzydziestu lat. Z tego samego miejsca zginęła wtedy mała dziewczynka, której ciało zostało wkrótce znalezione w pobliskim leśnym jeziorku. Do morderstwa przyznały się dwie trzynastolatki, potem to odwołały, jednak sąd uznał je za winne, chociaż jako nieletnie nie trafiły do więzienia. Jedna z nich mieszkała potem spokojnie w Fjällbace. Druga wróciła po latach jako słynna hollywoodzka aktorka, aby zagrać w kręconym tam filmie o aktorce Ingrid Bergman, która często spędzała wakacje w tej okolicy.
Patrik Hedström i jego koledzy z komisariatu w Tanumshede zaczynają szukać jakiegoś związku między obiema sprawami, chociaż początkowo sami w niego nie wierzą. Pomaga im Erika Falck, która pracuje nad książką o zbrodni sprzed lat.

Okładka: miękka
Ilość stron: 592
Wydawnictwo: Czarna Owca

Camilla Lacberg to pisarka, która w mojej biblioteczce ma swoje stałe miejsce i całą półkę. Czytam i kolekcjonuję jej powieści. To znakomite thrillery, których akcja dzieje się we Fjallbacka.

Ericka i Patrik wychowują swoje dzieci i cieszą się z tego, ale praca również jest dla nich bardzo ważna. Ericka pisze książkę o zbrodni sprzed wielu lat, kiedy dwie nastolatki zabiły małą dziewczynkę, którą się opiekowały. Dziewczynka została znaleziona w lesie kolo jeziorka. Pisarka zbiera materiały i rozmawia ze świadkami tamtych wydarzeń.

Tymczasem ginie kolejna mała dziewczynka, Nea, i wydaje się, że sprawa zatoczyła koło i koszmar wrócił. Rodzice dziewczynki mieszkają bowiem na dawnej farmie Bergów, których córeczka została zamordowana. Czyżby nad gospodarstwem i domem wisiała klątwa? Mała Nea była takim szczęśliwym dzieckiem i nagle zniknęła. Patrik i jego koledzy, wraz z okolicznymi mieszkańcami i uchodźcami z pobliskiego obozu, przeczesują las i szukają dziecka. I w końcu je znajdują.... martwe w dokładnie tym samym miejscu, co wiele lat wcześniej. Wydaje się, że historia się powtórzyła i to dokładnie w czasie, kiedy w rodzinne strony powróciła jedna z dawnych sprawczyń, Marie - teraz znana aktorka. Druga z dziewczyn, mieszka niedaleko gospodarstwa Bergów, jest bogatą i stateczną osobą. Patrik ma niezły orzech do zgryzienia, a komendant posterunku wcale nie ułatwia mu śledztwa - wręcz przeciwnie... Męża wspiera Erika i dzieli się z policjantami dokumentacją, jaką zgromadziła pracując nad książką. Czy zabójca powrócił, czy to naśladowca? Oto jest pytanie!

Camilla Lackberg napisała kolejną znakomitą powieść i w dodatku jedną z najlepszych w tym cyklu. Historia dotyczy dwóch identycznych zbrodni popełnionych w tym samym miejscu, które dzieli kilkanaście lat. Dodatkowo powieść przeplatana jest retrospekcją dotyczącą historii Elin i jej córki w czasach polowania na czarownice. Czym łączą się te pozornie zupełnie inne historie? Przeczytajcie i dajcie się zaskoczyć Autorce jak ja. 
Czytałam Czarownicę z ciekawością i wypiekami na twarzy - jest naprawdę znakomita! Powieść jest napisana bardzo plastycznym językiem, co sprawia, że sceny przewijają się przed oczami czytelnika jak dobry film. Bohaterowie dojrzewają, zmieniają się, ale ich podejście do życia i pracy się nie zmienia - angażują się w nie bez reszty. 

Jeśli lubicie świetne thrillery, które trzymają w napięciu i zaskakują  - to ten jest obowiązkową lekturą!
2 komentarze:

  1. Czytałam jedną książkę tej autorki i była pod WIELKIM wrażeniem :) pozdrawiam!

    OdpowiedzUsuń
  2. Jeżeli obowiązkowa to na pewno przeczytam ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...