niedziela, 14 stycznia 2018

Czerwony Parasol - Wiktor Mrok

Zimowa Moskwa. Siedemnastoletnia Tatiana, wracając z treningu gimnastyki, nie wie jeszcze, że jej życie za chwilę zmieni się nieodwracalnie. Kiedy w swoim domu, w zamożnej dzielnicy miasta, znajduje brutalnie zamordowanych rodziców i siostrę, nie pozwala sobie na rozpacz. Działa instynktownie, wiedziona twardym sportowym charakterem. Zabezpieczona przez ojca, odkrywa w domowej skrytce tajemnicze ampułki i pendrive’a. Los nie dał jej wyboru − musi dorosnąć, musi podejmować decyzje, od których zależy jej życie i dużo, dużo więcej. Czy wykaże się bezwzględnością? Czy będzie potrafiła zabić z zimną krwią? Liczy się wykonanie zadania.
Czerwony Parasol to oparta na faktach historia, wyciągnięta z tajnych akt służb specjalnych. Od początku do końca trzyma czytelnika w niesłabnącym napięciu, zaskakując nagłymi zwrotami akcji. Wyraźne wątki polityczno-historyczne stanowią mocne tło szpiegowskiej, kryminalnej akcji, która toczy się w różnych krajach i na różnych kontynentach. Książka odsłania tajne metody działania służb specjalnych, zachowując jednocześnie lekkość przekazu i barwny, często dowcipny styl. Powierzając młodej dziewczynie rolę głównej postaci, autor w odważny sposób przełamuje stereotyp bohatera powieści sensacyjnej, dbając przy tym o zachowanie konwencji gatunku.

Okładka: miękka
Ilość stron:   560
Wydawnictwo: Initium
Premiera:  19 stycznia 2018

Coraz częściej na światło dzienne wychodzą dokumenty i sprawy dotyczące tajnych służb. Prasa, telewizja prezentuje programy z tym związane, ale również na rynku pojawia się wiele książek opartych na faktach, na prawdziwych dokumentach. Jedną z nich jest Czerwony Parasol Wiktora Mroka, która oparta jest na dokumentach pochodzących z archiwów KGB.

Czerwony Parasol to organizacja, którą tworzą prominentni byli agenci KGB. Jej działalność porównywalna jest do działalności mafii. W objęcia Czerwonego parasola wpada Tatiana, niespełna 18-letnia gimnastyczka z Moskwy.

Tatiana jest nastolatką, która chodzi do szkoły i na zajęcia gimnastyczne. Ma przyjaciół i bogatą rodzinę, jest kochana i nie ma większych problemów. Jej ojcem jest znany naukowiec, którego karierę śledzą tajne służby wielu krajów. Prowadzi to do maskary w jego domu, zostaje zabity on, jego żona i młodsza córka, a starsza, Tatiana, znajduje ich zwłoki. Jest przerażona, ale stosuje się do wskazówek zostawionych przez ojca i zabiera rzeczy zgromadzone w tajnym schowku i ucieka. Nie ma do kogo zwrócić się o pomoc, boi się o własne życie. Z pomocą przychodzi jej młody kierowca autobusu szkolnego i sama groźna Caryca, czyli nauczycielka gimnastyki. To ona oddaje Tatianę pod opiekę Czerwonego Parasola i wysyła do Sztokholmu, gdzie znajduje mieszkanie, pracę, miłość i wraca do równowago psychicznej. Tajne służby podążają jej śladem, Tatiana posiada coś, na czym wielu zależy. Ampułki i dokumentacja ojca są jej bronią i ochroną. Znajduje dla nich bezpieczne skrytki, a sama ucieka dalej dzięki wsparciu Parasola. 
Czas zweryfikuje, kto jest przyjacielem,a  kto wrogiem.... Sama Tatiana musi szybko dorosną i z nastolatki stać się szybko myślącą i działającą kobietą. jej umiejętności sprawiają, że może stanąć w szranki z zawodowcami. Kto okaże się sprytniejszy? Przekonajcie się sami :)

Powieść Wiktora Mroka jest świetnie napisana, w sposób dojrzały i przemyślany - czyta się ją z przyjemnością i stale rosnącym zainteresowaniem. Historia, którą znajdujemy na kartach Czerwonego Parasola jest pasjonująca, ale również przerażająca. Mam córkę w wieku Tatiany i nie wyobrażam sobie jej reakcji w takiej sytuacji. Tatiana, dzięki przygotowaniu przez ojca i wuja, ma umiejętności, dzięki którym udaje się jej przeżyć i wyjść cało z wielu opresji. Jednak życie, które musi prowadzić, nie jest życiem nastolatki. jest na świecie sama, zdana tylko na siebie, a ufać może również tylko sobie, pomimo wsparcia, jakie otrzymuje. Jaki interes ma Czerwony Parasol w pomocy tej młodej dziewczynie? Odpowiedź na to pytanie znajdziecie w książce Wiktora Mroka.
Polecam serdecznie! Ta premiera jest warta Waszej uwagi!6 komentarzy:

 1. Zatem czekam na premierę! Brzmi bardzo ciekawie. Uwielbiam książki Suworowa więc myślę że i ta przypadłaby mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 2. Zdaje się, że jest to książka idealna dla mnie! Pozostaje mi czekać na premierę :)
  Pozdrawiam, Daria z book-night

  OdpowiedzUsuń
 3. Brzmi ciekawie, bardzo chętnie przeczytam. :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Zapowiada się bardzo interesująco :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Dzisiaj u mnie wpadła recenzja Czerwonego Parasola. Tatiana działała mi na nerwy, ale ogólnie książka dobra. Jak na debiut to Mrok sobie dobrze poradził z książką szpiegowską. Bo jest to trudny temat, by faktycznie poczuć ten klimat.


  Pozdrawiam ;)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...