piątek, 12 stycznia 2018

Ogród Zuzanny - Justyna Bednarek, Jagna Kaczanowska

Urzekająca opowieść o uczuciach przekazywanych za pomocą sekretnego języka kwiatów Zuzanna i Adam poznali i pokochali się na studiach, jednak nie dane było im być razem. Adam wyjechał na studia za granicę, po jakimś czasie ożenił się i przejął zarząd nad majątkiem teściów. Zuzanna zaś rzuciła studia, krótko była mężatką, a od lat samotnie wychowuje dziecko. Jednak los jest przewrotny i – po trzynastu latach – spotykają się na nowo. Adam zamawia projekt ogrodu, którym zajmować się ma właśnie Zuzanna. Kobieta postanawia przekazać mu wiadomość ukrytą w roślinach. W końcu nie od dziś fascynuje ją wiktoriański język kwiatów, często „pisze“ w ten sposób wiadomości do swoich bliskich. Czy Adam zdoła zrozumieć ukryte przesłanie? Ogród Zuzanny to powieść o szczególnej atmosferze, z wyrazistymi, interesującymi bohaterami (także tymi drugoplanowymi, na dwóch czy czterech… łapach), pełna ciepła i humoru. Pierwszy tom cyklu.

Okładka: miękka
Ilość stron:  400
Wydawnictwo: WAB Grupa Foksal
Premiera:   31 stycznia 2018

Ogród Zuzanny to przepiękna, wzruszająca i ciepła opowieść o rodzinie, miłości, przyjaźni. Słowem o wszystkich odcieniach życia, jakie nas otaczają. Zarówno tych pięknych i ciepłych, ale również o tych smutnych. Nikt nie jest idealny w rodzinie, ale jak pokazują autorki, kocha się nie "za", ale "mimo że". Miłość rodzinna czasem bywa szorstka, ale zawsze jest i jest prawdziwa. Nie zawsze tylko umiemy ją okazać...

Cecylia, Krystyna i Zuzanna to trzy pokolenia pań Czaplicz, a damski nurt przerywa syn Zuzanny. Mieszkają one w starym, drewnianym domu zwanym Kurzą Stopką w Starej Leśnej. To silne kobiety, które los doświadczył, ale ich nie załamał. Są jak solidne drzewa, które trwają obok siebie i stanowią podporę tej rodziny. Każda z nich jest inna, ale łączy je miłość i wzajemne wsparcie. Cecylia jest już wiekową prawie dziewięćdziesięcioletnią, ciepła kobietą, którą wszyscy uwielbiają. Kobietą, która żyje pierwszą miłością do Daniły, ale kocha również swego zmarłego męża Brunona. Jej pasją są piątkowe wieczorki brydżowe, w których uczestniczą miejscowy ksiądz, aptekarz i cukiernik :)
Krystyna jest kobietą, która wygrała z nowotworem przy wsparciu swojej rodziny. Kobietą, która rozeszła się z niekochanym mężem, który ją zdradzał. Trzęsie domem i kopci papierosy jak lokomotywa. Jej relacje z córką są bardzo szorstkie, ale wnuka uwielbia.
Zuzanna utrzymuje rodzinę dzięki pracy jako projektantka i wykonawczyni ogrodów w lokalnej firmie Kozak Gardens. Nie zarabia wiele i nie przepada za swoim szefem, ale uwielbia swoją pracę. Kocha ogrody, kocha rośliny, a jej pasją jest wiktoriańska mowa roślin. Samotnie wychowuje syna po odejściu od męża i po jego śmierci. Wszystkie panie Czaplicz mają za sobą problematyczne związki i wszystkie trzymają się swego nazwiska, którego nie zmieniły dla niekochanych mężczyzn.
W Starej Leśnej wiele się dzieje, więc ich życie do nudnych nie należy. Są właścicielkami specyficznego kuraka, który przyszedł i już nie chciał odejść, choć daje się we znaki :)
Zlecenie wykonania ogrodu w wilii Jolancin wiele namiesza w ich życiu, szczególnie w życiu Zuzanny, ale dlaczego? Musicie przeczytać sami :)

Ogród Zuzanny to opowieść, która zapada w pamięć i niesie ogromne pokłady optymizmu. Pokazuje piękną przyjaźń, różne odcienie miłości, te dobre, ale i te złe chwile w życiu. Nie jest słodka - jest prawdziwa! Wzrusza, bawi do łez, otula jak najmiękciejszy koc i sprawia, że czujemy się członkami tej zwariowanej rodziny.A na finale sprawia, że łzy lecą nam z oczu - taki jest Ogród Zuzanny! I ja do niego na pewno jeszcze wrócę :)
1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...