wtorek, 25 czerwca 2019

Wrażenia z wakacji na Kos

Tym razem wylądowałam wakacyjnie z moimi książkami na greckiej wyspie Kos. Były to totalnie leniwe wakacje w cudownym hotelu sieci Mitsis, gdzie obsługa zdawała się spełniać nasze życzenia nim jeszcze je wypowiedzieliśmy :)
Kos to wyspa w Grecji w archipelagu Dodekanez na Morzu Egejskim u wybrzeża Turcji, widać ją bardzo wyraźnie ze stolicy wyspy. Kos to zaskakująca wyspa - z jednej strony soczyście zielona i przepiękna, a z drugiej sucha i spalona słońcem. Ta różnorodność sprawiła, że z ogromną przyjemnością poznawałam wyspę podczas wycieczki objazdowej.  Kos to niewielka wyspa, jej wymiary to 50km na 10km, więc podczas jednego dnia można ją objechać wzdłuż i wszerz. My wylądowaliśmy po jej południowej stronie niedaleko miejscowości Kardamena.
 

Kos to wyspa bardzo ciekawa i godna uwagi - moim zdaniem dużo piękniejsza i ciekawsza niż popularne Rodos, które leży w tym samym archipelagu wysp.  Mnie bardzo spodobała się stolica, gdzie stare łączy się z nowym, a greckie łączy z tureckim.
 


Miejscem wartym odwiedzenia jest pierwszy szpital Asklepeion zbudowany przez pierwszego greckiego lekarza Asklepiosa, składający się z trzech tarasów, gdzie leczono ciała i dusze chorych.
 


 


Bardzo ciekawe są również ruiny słynnego zamku twierdzy Joannitów w Antimachii, gdzie widać totalną pustkę niczym na pustyni - bo tak różnorodny jest Kos :)
 
 
Mnie oczarowała niewielka górska wioska Zia, gdzie jest cudownie zielono i kolorowo, gdzie spotkać można uśmiechniętych i życzliwych ludzi, którzy dzielą się swoim życiem i lokalnymi wyrobami. W Zia zaczyna się park naturalny, dziki i fascynujący.

Lokalne winiarnie, oliwiarnie i miodziarnie przyciągają turystów, a towary z Kos są przepyszne - sama przywiozłam litry oliwy, oliwki i inne pyszności :)
 
Zauroczył mnie cudowny widok z tarasu widokowego w Kefalos .
 

Grecja ma różne oblicza, więc na pewno do niej wrócę, bo to fantastyczne miejsca i cudowni ludzie!

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...