niedziela, 2 sierpnia 2020

109. Abominacja - Dan Simmons

Ekscytująca, mrożąca krew w żyłach opowieść autora bestsellerowego „Terroru”, Dana Simmonsa, zabiera czytelników na niebezpieczną wyprawę w najwyższe rejony Ziemi – Himalaje. W 1924 roku zmagania grupy angielskich wspinaczy, których celem było zdobycie najwyższej góry świata, zostają przerwane, gdy podczas ataku na szczyt ginie dwóch wspinaczy, George Mallory i Sandy Irvine. Rok później trzech wspinaczy – brytyjski poeta i weteran Wielkiej Wojny, francuski przewodnik z Chamonix i idealistyczny młody Amerykanin – planując zdobycie Mont Everestu, pozyskuje fundusze na wyprawę od pogrążonej w żałobie lady Bromley, której syn zaginął w Himalajach. Mimo oczywistych przesłanek arystokratka nie wierzy w śmierć syna, dlatego głównym zadaniem wyprawy, do której dołącza kuzynka zaginionego wspinacza, staje się odnalezienie młodego Bromleya. Podczas wspinaczki okazuje się, że ktoś… lub coś… podąża tropem śmiałków, a ich życiu zagraża śmiertelne niebezpieczeństwo. Kto ich ściga? Jaka tajemnica stoi za niewyjaśnionymi zaginięciami wspinaczy w 1924 roku? Bohaterowie ekspedycji poszukiwawczej odkrywają tajemnicę o wiele bardziej przerażającą i... odrażającą niż jakiekolwiek mityczne stworzenie.

Okładka: twarda
Ilość stron:  644
Wydawnictwo: Vesper

Góry to żywioł, są piękne, ale nieobliczalne. Nawet najwięksi znawcy i  śmiałkowie nie zawsze wyszli z potyczki zwycięsko. W górach wielu zostało na zawsze w swoich grobach, których nikt nie znalazł...
Temat wypraw w Himalaje wziął na tapetę Dan Simmons, znany ze swego słynnego Terroru, i napisał znakomitą, porywającą opowieść o wyprawie na Mont Everest, na górę -wyzwanie. Mont Everest działa na wyobraźnię i nęci alpinistów, to szczyt, który chcą zdobyć i zobaczyć świat z jego wierzchołka. Wielu się to udało, ale wielu nie wróciło z wyprawy na ten szczyt....

Autor w swej powieści przedstawia wyprawę na Mont Everest, która miała miejsce w 1924 roku. Dwóch wspinaczy, George Mallory i Sandy Irvine, wyruszyli na szczyt tej niezwykłej góry, ale niestety nigdy jej nie zdobyli. Zginęli po drodze, a ślad po nich zaginął. Nie znaleziono po nich żadnych śladów. Rok później kolejna grupa śmiałków planuje wyprawę na podbój szczytu. Ekipa składała się z Richarda Davisa Deacona, Jean-Claude'a Clarouix oraz Jake'a Perry, narratora powieści. Nim jednak wyruszyli konieczne było zdobycie funduszy na wyprawę i z tym zwrócili się do lady Bromley, matki lorda Percivala, który zaginął podczas wspinaczki na tę górę. Kobieta nie wierzy w śmierć syna i cel wyprawy zostaje ukierunkowany na odnalezienie lorda, a do ekipy dołącza kuzynka zaginionego mężczyzny. Wreszcie wyprawa wyrusza i rozpoczyna się zmaganie z żywiołem.  Jednak nie tylko sama góra jest przeciwnikiem wspinaczy, bowiem okazuje się, że jej śladami wydaje się coś..ktoś...podążać, a ich wyprawa i życie stają się zagrożone. Czy uda im się zdobyć wymarzony szczyt???

Abominacja to porywająca opowieść, która sprawia, że krew zamarza w żyłach. Pomimo, ze akcja toczy się dość spokojnie, to jednak trzyma w napięciu, a klimat tego miejsca udziela się czytelnikowi. Autor mocno się napracował, abyśmy całą sobą odczuli klimat tej góry, jej monumentalność, zimno i przeszywający wiatr, a także strach, który towarzyszył tej wyprawie. Dla mnie ta książka jest wielkim odkryciem, ale okazało się, że zafascynowany nią jest mój kolega, alpinista, wielbiciel gór.
Abominacja to napisana z polotem niezwykła powieść, może nie do końca jest to thriller, ale na pewno znakomita powieść. Polecam wielbicielom gór - ciekawa jestem waszych wrażeń!


Książkę Abominacja oraz  nowości

możecie kupić w księgarni Tania Książka
3 komentarze:

 1. Myślę, że prędzej czy później się na nią skuszę!

  OdpowiedzUsuń
 2. Lubię góry, różne opinie są o tej książce, ale myślę, że mi się spodoba. Mam ją od czerwca i jeszcze jej nie ruszyłam.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń
 3. Mogłabym dać szansę tej książce. 😊

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...