piątek, 12 października 2012

Śmiercionośne fale cz.2 - Carrie Ryan

Główna bohaterka pierwszego tomu dociera do społeczności żyjącej nad brzegiem oceanu. Kim są? Dlaczego Siostrzeństwo tyle czasu okłamywało mieszkańców wioski? Na te i inne nurtujące czytelników bestsellerowej pisarki Carrie Ryan pytania odpowie druga część cyklu jej autorstwa – „Śmiercionośne fale”.
Poznajemy w niej nastolatkę Gabrielle, która razem z matką mieszka w starej latarni sprzed Powrotu. Dotychczas wiodła względnie bezpieczne życie - jej miasteczko otoczone jest Barierą, której przekroczenie grozi najsurowszą karą, ale jednocześnie chroni ich przed Mudo. W świecie, po którym wciąż krążą hordy ogarniętych niewysłowionym głodem martwych, każda czynność podporządkowana jest względom bezpieczeństwa. Otoczeni przez śmierć ludzie muszą niejedno poświęcić, by przetrwać. Wystarczy jeden nieostrożny ruch, by utracić wszystko…
Niestety Gabrielle przyszło przekonać się o tym na własnej skórze. Dziewczyna w ciągu jednej nocy traci wszystko – przyjaciół, rodzinę, ukochanego. Nie wie już, kim jest, więc postanawia zaryzykować życie, by odnaleźć tego, który pokazał jej, czego naprawdę pragnie. Nawet jeśli nie ma już dla niego ratunku…

Okładka:  miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  450
Wydawnictwo:  Papierowy Księżyc
Rok wydania:  2012
Seria:  Trylogia Las Zębów i Rąk tom 2

No i przeczytałam, teraz przyjdzie mi czekać na trzeci tom... :( 
Bardzo lubię tę trylogię, drugi tom okazał się jeszcze lepszy od pierwszego, który opisywałam TUTAJ ponad rok temu. I co ciekawsze, doskonale go pamiętam, czego nie mogę powiedzieć o wielu książkach. Trylogia jest oryginalna i ma w sobie to "coś", które pozostaje w umyśle na długo.

Tom pierwszy kończy scena, kiedy Gabrielle udaje się pokonać trudności i przejść przez Las. Dotarła na upragnioną plażę, gdzie spotkała ludzi.
Teraz dziewczyna, wraz z matką, mieszka w latarni morskiej w miasteczku Vista. Ma wielu przyjaciół, a Las nadal napawa ją strachem. Dzieciaki, jak to dzieciaki, lubią łamać zakazy. Tym razem postanawiają przejść przez Barierę i udać się do dawnego wesołego miasteczka, które znajduje się na zakazanym terenie, gdzie grasują Mudo. Gabry jest przeciwna, czuje, że nie powinna tam iść, ale "mięknie" pod wpływem Catchera, chłopaka, do którego ma słabość. Ta decyzja i jeden nierozważny krok zmieniają całe życie grupy nastolatków - spotykają  Zarażoną. Kilkoro dzieci zostaje ugryzionych i zarażonych, wywiązuje się walka i kilka osób ginie. Pozostali zostają schwytani przez Milicję - Gabry i Catcherowi udaje się uciec. Dziewczyna ucieka do domu, a chłopak jest zarażony i kryje się za Barierą.
Dzieci zostają surowo ukarane za swój wybryk, zostają siłą wcielone do Rekrutów, którzy walczą z Mudo. Gabry ma wielkie wyrzuty sumienia i ponownie udaje się za Barierę, aby odnaleźć Catchera, pomaga jej poznany chłopiec, Elias. Catcher jest zarażony, ale jeszcze nie uległ przemianie.
Żeby tego było mało, okazuje się, że matka Gabry nie jest tym, za kogo ją dziewczyna miała - nie wie jak sobie z wszystkim poradzić. Matka postanawia powrócić  do Lasu, dziewczyna zostaje sama.
Wraz z Eliasem i Catcherem organizują uwolnienie dzieci i uciekają do Lasu.
Ich życie zmienia się na zawsze....

Nie zdradzę więcej szczegółów, bo nie będziecie mieli przyjemności z czytania tej fantastycznej opowieści.
Ja uwielbiam niezwykły klimat tej powieści, pełen tajemnicy i chwilami grozy. Historia pochłania czytelnika i wszystko wokół przestaje się liczyć - jest Las i są nasi bohaterowie, a my wraz z nimi przeżywamy całą opowieść. 
Fabuła jest niezwykle ciekawie skonstruowana, wątki zmieniają się, a świetnie wykreowane postacie ubarwiają opowieść. Jestem pod wrażeniem pomysłowości Autorki i jej kreatywności w tworzeniu niezwykłej, katastroficznej wizji świata. Nieskomplikowany, bardzo plastyczny język sprawia, ze książkę czyta się błyskawicznie z wypiekami na twarzy.

Serdecznie Wam polecam, a sama z niecierpliwością wypatruję wydania III tomu.
8 komentarzy:

 1. Nie czytałam żadnej części ale chyba się skuszę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Również jeszcze nie czytałam poprzedniego tomu, więc chwilowo muszę się powstrzymać od lektury tego tomu ;]

  OdpowiedzUsuń
 3. Wypadało by przeczytać najpierw pierwszy tom prawda ? :D

  Pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 4. Muszę w końcu przeczytać tą trylogię! ;d

  OdpowiedzUsuń
 5. Mam w planach całą trylogię i z tego, co widzę warto! Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Pierwszy tom nie zachwycił mnie tak bardzo jak się myślałam, że będzie. Jednak czuję się na tyle zainteresowana, aby sięgnąć po kolejny tom :)

  OdpowiedzUsuń
 7. czytałam oba tomy, rewelacja!!! :3

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...