sobota, 7 stycznia 2012

Szmaragdowy Atlas. Księgi początku - John Stephens

Pewnej zimowej nocy siły ciemności wyrywają z rodzinnego domu troje dzieci. Dziesięć lat później Kate, Michael i Emma wciąż nie mają pojęcia, co się wtedy stało i gdzie się podziali ich rodzice. Odpowiedź może dać zaczarowany atlas. Uwalniając drzemiącą w nim moc, dzieci przenoszą się do miejsca, którym włada piękna księżna-wiedżma. Kate i jej rodzeństwo przeżyją niewiarygodną przygodę – odnajdą uwięzione dzieci, staną oko w oko z krwiożerczymi wilkami, stoczą bitwy na śmierć i życie, spotkają olbrzymów i rozpoczną poszukiwania trzech ksiąg o niewyobrażalnej mocy. Obfitujący w wartką akcję, humor i emocje Szmaragdowy atlas to pierwszy etap wyprawy Kate, Michaela i Emmy do dziwnych, niebezpiecznych krain oraz w głąb samych siebie; opowieść o trojgu dzieci, które wyruszają na ratunek swojej rodzinie i dowiadują się, że przyjdzie im ratować cały świat. Nawiązująca do najlepszych tradycji powieści fantasy autorstwa C.S. Lewisa, J.K. Rowling i Philipa Pullmana książka była bestsellerem „New York Timesa” i Książką Kwietnia 2011 Amazonu; ukazuje się w kilkudziesięciu krajach świata

Okładka:   miękka
Ilość stron:   404
Wydawnictwo:    Bukowy Las

Kiedy "Szmaragdowy atlas" trafił w moje ręce, pierwsze, co mnie uderzyło to piękna okładka obsypana gwiazdkami niczym brokatem i bardzo staranne wydanie. Lubię ładnie wydane książki, z przyjemnością bierze się je do rąk. 
Ta wyjątkowo mi się spodobała, a baśniowa opowieść wewnątrz zdecydowanie na tą okładkę zasługuje.

"Szmaragdowy atlas" to baśniowa opowieść dla młodzieży ( i nie tylko!) napisana przez scenarzystę i producenta telewizyjnego, Johna Stephensa. Ta fascynująca opowieść łącząca świat realny z fantastycznym na pewno spodoba się zwolennikom Harrego Pottera, czy "Alicji w krainie czarów".
Pewnej nocy wigilijnej trójka małych dzieci, 4-letnia Kate, jej młodszy brat Michael i maleńka Emma, zostają zabrani od rodziców i ukryci w sierocińcu z powodu grożącego im niebezpieczeństwa. Po rodzicach pozostaje im tylko medalion mamy i księga o krasnoludach, taty. W sierocińcu u sióstr było im dobrze, ale kiedy spłonął on doszczętnie, rozpoczęła się ich wieczna tułaczka po coraz gorszych miejscach. Kulminacją był sierociniec panny Crumley , skąd trafiają do tajemniczego miejsca o nazwie Cambrige Falls. Tam poznają Abrahama, pannę Sallow i tajemniczego doktora Pyma. Myszkując po domu znajdują dziwną księgę, która w kontakcie ze zdjęciem przenosi ich w przeszłość, gdzie spotyka ich szereg perypetii. Odnajdują zaginione dzieci z Cambrige Fall, spotykają przedziwne jazgule, uciekają przed księżną i wilkami, gubią Emmę, która znajduje oparcie w Gabrielu i spotykają krasnoludy. Po drodze trafiają w niewolę i szukają tajemnicze księgi początku - Atlasu. Czy uda im się znaleźć księgę i wrócić do domu?

Opowieść jest niezwykła, ma baśniowy klimat, jest odmalowana z fantazją i pomysłowością. Stanowi odskocznię od powszechnie spotykanych wampirów czy elfów, tutaj mamy krasnoludy i wiele innych dziwnych stworzeń. Bajkowy świat przeszłości styka się z teraźniejszością przez przeniesienia w czasie za pomocą tajemniczej księgi. Postacie są ciekawie skonstruowane i połączone ze sobą, a wydarzenia porywają nas i razem z dziećmi wędrujemy tajemniczym labiryntem i przenosimy się w czasie w poszukiwaniu księgi.
"Szmaragdowy Atlas" to magiczna opowieść o przyjaźni i sile więzi rodzinnych, o wzajemnym wsparciu i miłości. W książce ciągle coś się dzieje, nie sposób się nudzić, to doskonała powieść przygodowa zabarwiona fantastyką. Spodoba się nie tylko młodzieży, ale i starszym czytelnikom. Z przyjemnością zobaczyłabym ekranizację tej książki - daje wielkie możliwości i pole do popisu.2 komentarze:

  1. Obawiam się, że jestem zbyt duży na taką historię :-(

    OdpowiedzUsuń
  2. Ja myślałam, że to całkiem o czymś innym, a tu takie zaskoczenie. Chyba się skuszę ;)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...