środa, 26 czerwca 2013

Sekrety kobiet złotnika - Jeanne Bourin

Sekrety kobiet złotnika - Jeanne Bourin
Powieść, wydana w 1979 r., przenosi nas do średniowiecznego Paryża za czasów panowania Ludwika IX Świętego.
Jest rok 1246, w domu złotnika Szczepana Brunela i jego żony Matyldy odbyło się właśnie wesele ich piętnastoletniej córki Floriny, które stanie się zalążkiem wielkich wstrząsów dotykających całą rodzinę.
Niczym przez przez filtr średniowiecznych iluminacji obserwujemy zmieniające się pory roku, chodzimy dawnymi paryskimi ulicami, uczestniczymy w codziennym życiu zamożnej rodziny mieszczańskiej, w pracy, zwyczajach, zabawie, wczuwamy się w wielkie namiętności, dramaty, rozterki i cierpienia. Główną bohaterką powieści jest Matylda, żona złotnika i jego współpracownica, znacznie młodsza od męża, matka sześciorga dzieci. Stara się wypełniać obowiązki przynależne do swojego stanu, lecz przeżywa chwile buntu, nie jest wolna od słabości i wahań. W takich chwilach może liczyć na wsparcie duchowe stryja, kanonika z Notre-Dame. Drugą pierwszoplanową postacią jest jej córka Florina, którą poznajemy jako radosną i olśniewającą pannę młodą z ufnością spoglądającą w przyszłość...
Okładka:  miękka
Ilość stron:  472

Średniowiecze kojarzy nam się zwykle z ciemnotą i zacofaniem. Jakże się zdziwiłam, kiedy przeczytałam książkę Jeanne Bourin i moja wizja tamtych czasów została całkowicie obalona. Autorka przedstawiła nam obraz kobiet pracujących na równi z mężczyznami, będących ich partnerkami, mających swoje pasje, miłości i dylematy życiowe. 

"Sekrety kobiet złotnika" to niezwykle barwna opowieść o życiu w XIII wieku, napisana z pasją. Kobiety ze średniowiecza wcale nie różniły się wiele od nas, kobiet współczesnych. Nie wszystkie były zacofane, dbały o siebie, czytały książki i starały się żyć pełnią życia - z miłością i żarem.  Ich dylematy moralne, miłość czy seks - są również nieobce kobietom w XXI wieku.

W książce poznajemy losy rodziny Brunel, małżeństwa złotników  i ich dzieci. Szymon Brunel jest dużo starszy od swojej żony, są sobie bliscy, razem pracują, ale ich życie seksualne zamarło. Złotnik nie jest w stanie zaspokoić swojej dużo młodszej żony, a Matyldzie trudno pogodzić się z celibatem. Marzy o seksualnym zbliżeniu. Na ślubie córki, Floriny, wpada jej w oko kuzyn pana młodego, Wilhelm, lecz ona jest zapatrzony w jej córkę. Niepokoi to Matyldę.....
Florina, ze swoim mężem, przenosi się do domu jego ciotki, są młodzi i szczęśliwi. Jednak cieniem na ich szczęściu kładzie się ...Wilhelm. Młoda kobieta ulega jego urokowi, ale stara się bronić siebie i swojego małżeństwa. Jej tarczą na krótki czas staje się ciąża, jednak po narodzinach dziecka Wilhelm powraca do jej życia. Ich zbliżenie kończy się tragicznie... Życie Floriny rozpada się.... jednak nie jest w stanie odsunąć od siebie Wilhelma. Czy to miłość, namiętność czy uzależnienie?

"Sekrety kobiet złotnika" to świetnie napisana powieść obyczajowa zaprawiona sporą dawką erotyzmu. To niezwykła opowieść o kobietach rodu Brunel, pełnych tłumionych emocji i uczuć, świadomych swej kobiecości i seksualności - do czego je to doprowadzi, sami musicie przeczytać. Ich życie nie jest usłane różami, każda z nich ma swoje problemy i dylematy do pokonania. To kobiety wiodą prym w tej powieści, nie są one słabymi istotkami opartymi na mężczyznach, są ich partnerkami, pracują, mają własne zdanie i własne zajęcia. To mocne i gorące kobiety. 
Autorka operuje piórem niezwykle lekko i tworzy bardzo plastyczne, barwne obrazy rzeczywistości i życia w XIII wieku. Przeczytałam tę powieść z ciekawością, polubiłam bohaterki i mam ochotę na więcej. Pozostał niedosyt.... Polecam!4 komentarze:

 1. To cieszę się, że lektura jeszcze przede mną.

  OdpowiedzUsuń
 2. Bardzo dobra powieść. Odmienny punkt postrzegania średniowiecza, jako okresu rozkwitu nauki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również się podobała :) Podpisuję się pod tym, co napisałaś :)

  OdpowiedzUsuń
 4. To literatura bardzo w moim guście. Uwielbiam tego typu książki, a wszystko zaczęło się od Umberto Eco. Przeczytam.
  http://qltura.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...