czwartek, 6 marca 2014

Antoni Gaudi. Kapłan piękna z Barcelony - Przemysław Słowiński

Biografia genialnego artysty, autora niekonwencjonalnych projektów architektonicznych, które od stulecia nie przestają zadziwiać swoim pięknem. Sekretem jego architektury było inteligentne obserwowanie natury stworzonej przez Boga, w której znajdował modele struktur i dekoracji. Ten głęboko religijny samotnik nie przywiązywał wagi do pieniędzy i dóbr materialnych. Pod koniec życia codzienny rytm dnia wyznaczała mu poranna praca w Sagrada Familia, spowiedź, msza i powrót do domu. Trzy z jego dzieł trafiły na Listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO, a w Watykanie rozpoczął się proces beatyfikacji Gaudiego.

Okładka: miękka
Ilość stron: 272
Wydawnictwo: Videograf

Postać Gaudiego fascynuje mnie od lat, kiedy po raz pierwszy w Barcelonie ujrzałam jego prace. Słynna Sagrada Familia, czy też park Guell zrobiły na mnie niesamowite wrażenie. Są niezwykle oryginalne i na pewno niepowtarzalne.Antoni Gaudi urodził się w Katalonii w miasteczku Reus koło Tarragony w1852 roku, w wielodzietnej rodzinie kotlarskiej. W dzieciństwie był chorowity, rzadko opuszczał dom, nadrabiał swoją samotność, niesamowitą wyobraźnią, co zaowocowało po latach niespotykanymi rozwiązaniami w architekturze.
Samotnikiem pozostał już na zawsze, nie lubił jak mu ktoś przeszkadzał w pracy. Zawsze pogrążony we własnych myślach, żył we własnym świecie, a efekty jego wyobraźni podziwiamy do dziś. 
Jedni powiedzą dziwak, a inni geniusz. 

Kiedy przeniósł się do Barcelony, studiował w Escula Tecina Superior de Arquitectura. Niestety, problemy finansowe zmusiły go również do pracy. Pracował jako asystent barcelońskich architektów: Francisco Villara, Josepa Fontsere i Joana Martorella. Kiedy uzyskał dyplom, imał się wielu prac. Brał praktycznie wszystkie zlecenia. 
Przełomem w jego życiu i pracy była przyjaźń z barcelońskim przemysłowcem, Eusebim Güellem, który doceniał jego pracę i wielokrotnie ją finansował. 

W 1883 roku przyjął zlecenie budowy świątyni pokutnej Sagrada Familia, na podstawie projektów Francisco Villara. Początkowo praca nie pociągała go, jednak później oddał się jej bezgranicznie. Pracował tam do końca swego życia, a świątynia do dnia dzisiejszego jest nadal w rozbudowie. Gaudi tak pokochał swoją pracę, że mieszkał, spał i pracował na terenie budowy Sagrady, a po śmierci został w niej pochowany.


Niezwykły człowiek, pomysłowy i oryginalny. Jego dzieła są nie do podrobienia, zwracają uwagę niezwykłymi kształtami i ferią barw. Nikt nie zastąpił go, jego dzieła to unikaty światowej sławy. Wyróżniają się na tle architektury. Mnie zachwyciły i zauroczyły. Cudowne, miękkie linie, mnóstwo kolorów i niezwykłe materiały. Bajecznie kolorowa, wijąca się ławka w parku Guell, najdłuższa na świecie, nigdy nie jest zimna – wyobrażacie sobie? Sprawdziłam osobiście :) Została wykonana z takich materiałów, że utrzymuje praktycznie stałą temperaturę. Niesamowite mozaiki, które ją pokrywają, ciszą oko. Cały park robi niesamowite wrażenie. Jest tak piękny i tak oryginalny, że na zawsze wbija się pamięć.


Gaudi to nieodkryty do końca człowiek o fascynującej osobowości, nieograniczonej wyobraźni i magicznych rękach. Polecam Wam zapoznanie się z tą arcyciekawą postacią i jej dziełami!

wydawnictwoKsiążkę "Antoni Gaudi. Kapłan piekna z Barcelony" można kupić w księgarni Fabryka

2 komentarze:

  1. Parę lat temu miałam okazję poznać Barcelonę Gaudiego i faktycznie to coś, czego nie da się podrobić czy pomylić z czymś innym. Bardzo chętnie dowiedziałabym się więcej na temat tego artysty, pozycję będę więc miała na uwadze.

    OdpowiedzUsuń
  2. Gaudi niestety nie interesuje mnie aż tak bardzo, jak Ciebie :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...