poniedziałek, 28 kwietnia 2014

Mona - Dan T. Sehlberg

Skomplikowana sieć wielkiej polityki, międzynarodowego terroryzmu i najnowszych odkryć naukowych w dziedzinie neurologii i techniki komputerowej.
Hanna Söderqvist, młoda, ciesząca się dobrym zdrowiem kobieta w tajemniczy sposób zapada w śpiączkę, poprzedzoną wysoką gorączką i przerażającymi halucynacjami. Przypomina to infekcję wirusową. Czy to możliwe, żeby kobieta zaraziła się wirusem komputerowym, który zagraża systemom bankowym Izraela i całego zachodniego świata? Eric Söderqvist, naukowiec z Królewskiego Instytutu Technologicznego w Sztokholmie, był bliski przełomu w pracy nad epokowym wynalazkiem – Mindsurfem, trójwymiarowym internetem, kontrolowanym siłą umysłu i przekazywanym bezpośrednio do mózgu. Pierwszą osobą, na której wypróbował system, była żona Hanna. Wyrzuty sumienia nie dają mu spokoju, wyrusza więc w desperacką i śmiertelnie niebezpieczną pogoń, po piętach zaś depczą mu Mossad, Hezbollah i FBI.

Okładka: miękka
Ilość stron:   424
Wydwnictwo: Czarna Owca
Cykl: Czarna Seria Thriller

Czarna seria należy do jednej z moich ulubionych i z przyjemnością na weekend zagłębiłam się w thriller zatytułowany "Mona". Autor w niezwykle realistyczny i sugestywny sposób wprowadza nas w świat zaawansowanej technologii i wirusów komputerowych. 
Czy wyobrażacie sobie sytuację, że można zarazić się wirusem komputerowym, bardzo zaawansowanym i zbliżonym do biologicznego? 
Dan T. Sehlberg w swojej powieści ukazuje nam swoją przerażajacą teorię. O tyle szokujacą i przerażającą, że wobec wirusów komputerowych medycyna wydaje się być bezradna.... Ale od początku....


Eric Soderqvist jest naukowcem, związanym z Królewskim Instytutem Technologicznym w Sztokholmie, który wynalazł i stale pracuje nam ulepszeniem przełomowego odkrycia, który nazwał Mindsurf. To niezwykłe urządzenie w połączeniu z nanożelem umożliwia serfowanie po necie we własnej głowie, w umyśle, bez użytku komputera, umożliwia niewidomym - widzenie, a niesłyszącym - słuchanie dźwięków - niesamowite! 
Jego żona, Hanna jest dyrektorem IT w Banku i jednym z testerów wynalazku męża. Ostatnio w ich związku niespecjalnie się układa, gdyż Eric całkowicie oddał się pracy. Jednak wszystko zdaje się być na drodze ku lepszemu, udało mu się ulepszyć wynalazek i znalazł partnera finansowego.
Tymczasem w Izraelu zostaje stworzony, do użytku terrorystów, niezwykły wirus zwany MONA, który zostaje wpuszczony do systemu banku, w którym pracuje Hanna. Wirus jest bardzo skomplikowany i praktycznie jego wyeliminowanie jest niemożliwe. Powoli sieje spustoszenie w sieci bankowej i nie tylko....
Podczas testowania Mindsurfu, Hanna wchodzi na stronę swojego banku, a wirus przedostaje się do jej organizmu. Kobieta w ciężkim stanie zostaje odwieziona do szpitala, gdzie lekarze są bezradni. Leży tam w śpiączce, a w snach odwiedza ją mała dziewczynka, Mona.... Niestety, nie jest jedyną ofiarą wirusa, zapada na niego również partner finansowy Erica i umiera.
Eric rusza śladami wirusa szukając jego antywirusa. Kontaktuje się z terrorystami, wpada w łapy Mossadu, a to nie koniec jego kłopotów. Czy uda mu się uratowac żonę?

"Mona" to świetnie napisany i bardzo realny thriller, ktory przemawia do wyobraźni i sprawia, że "gęsia skórka" wychodzi na rękach. Czy taka czeka nas przyszłość? czy technologia jest w stanie tak głęboko ingerować w nasze życie? Mam nadzieję, że nie, choć po lekturze Mony mam wątpliwości i strach zagościł w moich myślach.Wizja cyberświata oddziałującego na człowieka, którą stworzył Autor, jest niezwykle sugestywna i przemawia do czytelnika. Jeśli dodamy do tego sensacyjną pogoń za antywirusem - mamy świetną powieść, bardzo rozbudowaną i intrygującą.
Mnie zaszokowała, przeraziła, ale i zaciekawiła na maksa - mocna pozycja! Polecam!

Książkę "Mona" mozecie nabyć w księgarni Fabryka.pl
4 komentarze:

 1. Świetna książka, wykonanie, akcja, bohaterowie- wszystko :) Ja również polecam :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Znakomita okładka! Książki z tej serii jeszcze przede mną, ale mam nadzieję, że przypadną mi do gustu.

  OdpowiedzUsuń
 3. Okładka świetna. Wcześniej słyszałam negatywne opinie o tej książce, Twoje opinia jest inna.

  OdpowiedzUsuń
 4. Bardzo oryginalny, niespotykany pomysł. I mimo, że nie do końca gustuje w takich powieściach, ta historia zdecydowania mnie zainteresowała. Będę mieć ten tytuł na uwadze:)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...