niedziela, 25 stycznia 2015

Meczet Notre Dame. Rok 2048 - Elena Tchoudinova

Paryż, rok 2048. W opanowanej przez islam Europie panuje prawo szariatu, a ulice patrolowane są przez policję religijną. Nowa rzeczywistość dzieli ludzi, rodziny i przyjaciół. Gdy jedni wybierają dostatnie życie kolaborantów, inni usiłują zachować resztki godności i wolności, choćby za cenę nędzy i prześladowań. Ostatni chrześcijanie zostają zepchnięci do getta i pozbawieni wszelkich praw. Nierówną walkę z islamistami podejmują jedynie członkowie Ruchu Oporu, prowadząc krwawą partyzantkę. Jednym z nich jest osiemnastoletni Eugène Olivier, potomek rodu Léveque, którego przedstawiciele z pokolenia na pokolenie sprawowali godność ministrantów w katedrze Notre-Dame (obecnie meczet Al-Frankoni). Wraz z ojcem Lotaire – duchowym przywódcą paryskich katakumbników oraz tajemniczą Sophie Sévazmiou, bierze on udział w desperackiej walce przeciw dominującemu systemowi religijno-cywilizacyjnemu, w sytuacji gdy muzułmańskie władze planują „ostateczne rozwiązanie kwestii chrześcijańskiej”.

Okładka: miękka
Ilość stron: 312
Wydawnictwo: Varsovia

Chrześcijanizm i islam, dwie religie, dwa sposoby na życie, zupełnie różne i nie bardzo potrafiące ze sobą współistnieć. Temat jest niezwykle aktualny również teraz, patrząc na tragiczne wydarzenia we francuskim „Charlie Hebdo”, gdzie dokonano mordu w imię Allaha. Przeraża mnie totalne zapatrzenie w Allaha, dążenie do zagłady wszystkich innowierców – akty samobójstwa w imię religii są tam powodem do dumy. Przerażające!

I taką ideę, niezmienną od lat, spotykamy w książce Eleny Tchoudinovej. Przenosimy się w niedaleką przyszłość, do roku 2048, do Paryża. Europa została opanowana przez islamistów, a chrześcijaństwo jest religia prześladowaną . Obowiązuje prawo szariatu, którego przestrzegania pilnuje policja religijna. Chrześcijanie są mniejszością, ukrywają swoją wiarę . Są izolowani i zamykani w obozach. Jedni zgadzają się z panującym prawem, cierpią i głodują, inni zachowują pozory, kolaborują i żyją. Jednak zawsze w czasie ucisku znajdą się jednostki walczące i dążące do zmian. Powstaje Ruch Oporu walczący z wyznawcami Mahometa. Jednym z członków Ruchu jest Eugene Olivier, potomek chrześcijańskiej rodziny Leveque, której przedstawicieli pełnili funkcję ministrantów w słynnej katedrze Notre Dame. Jednak dawnej katedry już nie ma, tak jak nie ma w niej oznak chrześcijaństwa – teraz znajduje się tam meczet Al-Frankoni. Członkowie Ruchu Oporu walczą z okupantem, dążą do przywrócenia dawnego ładu i powrotu chrześcijaństwa na światło dzienne. Czy im się to uda?

Temat chrześcijaństwa i islamu został bardzo ciekawie przedstawiony przez Elenę Tchoudinovą. Intryguje, ale i przeraża. Niespecjalnie chciałabym dożyć takiej przyszłości…. Autorka doskonale merytorycznie przygotowała się do tematu i wykorzystała swoją wiedzę tworząc oryginalną powieść, która przykuwa do fotela. Opowieść jest bardzo wiarygodna i realna, dlatego taka przerażająca. Niestety, patrząc, co się dziej w otaczającym nas świecie, wydaje się, że islamiści dążą do wprowadzenia tej wizji w życie. Świat powinien sprzeciwiać się przemocy i eliminować potencjalne źródła zapalne, albo dojdzie do prawdziwej katastrofy.

Ciekawi się świat przyszłości zdominowany przez religię Allaha – przeczytaj „Meczet Notre Dame”!


4 komentarze:

 1. dopiero co skończyłam książkę na temat sytuacji kobiet w islamie i w 100% podzielam twoje zdanie...nie chciałabym żyć w takich czasach

  OdpowiedzUsuń
 2. Powieść bardzo na czasie, ale ja również nie chciałabym takiej przyszłości.

  OdpowiedzUsuń
 3. Mnie również owa wizja przeraża... Nigdy nie chciałabym jej doświadczyć. Aż się boję, ale chciałabym przeczytać tę książkę. Pozdrawiam.

  http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. to sie przygotujcie. juz niedługo...

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...