sobota, 25 kwietnia 2015

Mężczyzna ze stumilowego lasu - Douglas Lain

Zamykasz oczy i świat znika… A może jesteś tylko bohaterem czyjejś bajki? Życie Christophera Robina Milne’a, syna człowieka, który dał światu Kubusia Puchatka nie jest bajką. Był maltretowany przez sławnego ojca, walczył na frontach II wojny światowej. Obecnie prowadzi księgarnię, w której z założenia nie sprzedaje książek ojca. Wszystko się zmienia, gdy przypadkowo znajduje plakat z Kubusiem Puchatkiem, będący zaproszeniem na wiec protestacyjny w Paryżu w roku 1968. Znany całemu światu jako uroczy chłopiec z bujnymi włosami i wymyślonymi przyjaciółmi, dorosły Christopher stoczy walkę o zdefiniowanie siebie i swojego życia w cieniu ojcowskiego mitu. Douglas Lain łączy poezję z polityką, baśniowość z przemocą, prawdę z fikcją. Paryż 1968 z Wall Street 2012 oraz Kubusiem Puchatkiem.


Okładka: miękka
Ilość stron: 328
Wydawnictwo: Czwarta strona
  Któż z nas nie zna Kubusia Puchatka? Chyba nie ma takiej osoby! Dzieci i dorośli uwielbiają tego sympatycznego bohatera, stworzonego przez A.A.Milne. Wszyscy też znają książkowego Krzysia, którego pierwowzorem podobno miał być syn pisarza. Czy, aby na pewno to on? Chyba jednak nie do końca…. Douglas Lain, w swojej książce, przedstawia losy Christophera Robina Milne’a, syna słynnego pisarza, który całe swe życie walczył z tym stereotypem.

Życie Christophera do łatwych i przyjemnych nie należało, daleko mu do sielankowego życia książkowego Krzysia. Był maltretowany przez ojca, a jego życie nie było bajką. Cały czas próbuje się odciąć od cienia swego sławnego ojca i jego bohatera. Jego życie nabrało stabilizacji, mieszka sobie spokojnie u boku swej żony i synka. Prowadzi niewielką księgarnię, w której jest szeroka gama książek dla każdego, jednak nie znajdziesz w niej książek A.A.Milne ….

Jego spokojne ustabilizowane życie burzy pewne zdarzenie. Pewnego dnia dostrzega plakat, który zaprasza na wiec protestacyjny w Paryżu. Nie byłoby w nim nic dziwnego, gdyby nie zdobiąca go postać Kubusia Puchatka otoczonego policjantami. Zbiega się to z tajemniczym listem, który otrzymuje. Autor namawia go do zerwania z przeszłością. Christopher kieruje swoje kroki do Paryża… Co z tego wyniknie? Przeczytajcie sami! 

„Mężczyzna ze stumilowego lasu” to sfabularyzowana biografia Christophera Robina Milne, sprytne połączenie faktów z fikcją literacką. Przyznam, że wciągnęła mnie opowieść o smutnym i wykorzystywanym przez sławnego ojca chłopcu. Po raz kolejny widać jak dzieciństwo wpływa na dalsze losy człowieka, jak trudne rzeczy podążają za nim jak cień i jak trudno się od nich odciąć. To również psychologiczne studium poszukiwania swojej własnej drogi życiowej. Walka z przeszłością, do tego sławną, jest jak walka z wiatrakami. Stale pod wiatr….

Przyznam, że odłożyłam książkę z mieszanymi uczuciami i głową pełną różnych myśli. To bardzo specyficzna lektura, na pewno dająca do myślenia. Przyznam jednak, że oczekiwałam więcej informacji biograficznych, a w powieści Laina zdecydowanie dominuje wątek paryski. 

Myślę, że z tej lektury każdy wyciągnie własne wnioski. To na pewno bardzo oryginalna książka i warto się z nią zapoznać.
2 komentarze:

  1. Rzadko czytam biografie, ale po Twojej recenzji książka mnie zaintrygowała. Niestety przeszłość mocno wpływa na dalsze życie.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...