niedziela, 19 kwietnia 2015

Nauczycielka. - Judith W. Taschler


Mieli wspólną namiętność: miłość do literatury, do słuchania historii i opowiadania, do fantazjowania… Dokąd ich doprowadziła? Piękna i frapująca powieść "Nauczycielka" to połączenie thrillera i romansu, książka gorąco przyjęta przez krytyków i czytelników. Matylda i Xaver byli niegdyś nierozłączni, łączyła ich miłość i literatura, ale pewnego dnia on odszedł bez słowa – po prostu spakował swoje rzeczy i zniknął. Matylda przeżyła załamanie nerwowe, długo nie mogąc zrozumieć motywów postępowania Xavera. Po latach udało się jej odnaleźć spokój ducha i swoje miejsce w życiu: w odległym mieście uczy języka niemieckiego i literatury, lubiana przez uczniów, ma przyjaciół i własne sprawy. Nagłe pojawienie się dawnego kochanka, który tymczasem odniósł sukces jako pisarz książek dla młodzieży, budzi w kobiecie zarazem czułe i bolesne wspomnienia, dając początek dziwnej grze obojga: jej głównym motywem staje niewyjaśniona sprawa zaginięcia syna Xavera z inną kobietą. Niegdysiejsi kochankowie, swego czasu tak zafascynowani mocą opowiadania historii, snują coraz dalej idące fantazje na temat zaginionego dziecka.
Opowieść o miłości i literaturze, zmienia się w opowieść o zemście i winie – fascynujący thriller psychologiczny, który trzyma w napięciu do ostatniego rozdziału.

Okładka: miękka
Ilość stron: 256
Wydawnictwo: W.A.B.   Grupa Foksal
Premiera:  kwiecień 2015


Przeczytałam w jedno popołudnie! Ledwie spojrzałam, a już był koniec książki, a za oknem wieczór.....
"Nauczycielka" to specyficzne połączenie powieści obyczajowej, psychologicznej z thrillerem. Trudno ją określić jednoznacznie, ale trzeba przyznać, że znakomicie się ją czyta. 

Matylda i Xawery - łączyło ich praktycznie wszystko, a jednak się rozeszli. A właściwie on odszedl bez słowa.... Poznali się na studiach i stali nierozłączni. Ona - pragmatyczna i poukładana, on z głową w obłokach. Nauczycielka i pisarz. Szybko zamieszkali razem. Matylda wzięła na siebie ich utrzymanie z nauczycielskiej pensji, podczas gdy Xawery pisał. Razem stworzyli pasjonującą trylogię dla mlodzieży, która wyniosła go na szczyty, a ją zepchnęła w otchłań rozpaczy po jego nagłym odejściu. Ona pragnęla dziecka, którego on nie chcial jej dać. Odszedł nagle bez słowa do innej, która urodziła mu dziecko.....
Matylda cięzko zniosła rozstanie. Przeprowadziła się do domu odziedziczonego po ciotce, poukładała życie na nowo i uczyła w szkole. On przeszedł tragedię związaną z porwaniem dziecka, rozszedł się z żoną i zamieszkał w domu matki.
Los chciał, że po 16 latach rozłąki, ich ścieżki znowu się splotły. Xawery zostal zaproszony do uczestnictwa w warsztatach pisarskich organizowanych w szkole Matyldy. Mailowo uzgadniali szczegóły i znowu się zbliżali do siebie. Jednak ich spotkanie było dziwne.... Przeszłość stale stała cieniem nad teraźniejszością.....

"Nauczycielka" to bardzo oryginalna opowieść o miłości, zdradzie, rozstaniu i szukaniu nowych dróg. Pokazuje jak bardzo ludzie, którzy się kochają, znają się nawzajem - tak, że mimo rozłąki potrafią przewidziec swoje zachowania. Matylda prowokuje Xawerego, aż ten w końcu wyjawia tajemnicę zaginięcia Jacoba. Autorka zwodzi przy tym czytelnika, podpowiadając nam zupełnie różne wersje, aby zaskoczyć na finale. Pokazuje złożoność ludzkiej psychiki i zachowań. Teraźniejszość i retrospekcja łączą  się w całość tworząc mroczną historię związku, który tak naprawdę nigdy się nie skończył....
Fabuła powieści przedstawiona została w postaci maili głównych bohaterów oraz ich naprzemiennych opowieści. Całość idealnie splata się w jedną, spójną całość. Przyznam, że byłam zaskoczona czytając tę powieść. Początkowa banalna i zwyczajna historia związku i spotkania po latach, została zabarwiona sprawą zaginięcia dziecka sprzed lat, która zmieniła charakter powieści i dodała jej pieprzyku. Czytałam z wielką ciekawością i przyjemnością. 
Książka "Nauczycielka", pomimo dość skromnej objętości, niesie ogromny ładunek emocji i intryguje czytelnika. Polecam tę oryginalną powieść!
GWFoksal.pl          W.A.B.

4 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...