niedziela, 3 maja 2015

Kochani dlaczego się poddaliście? - Ava Dellaira

Szesnastoletnia Laurel nie może się pogodzić z tragiczną stratą siostry. Szuka pomocy idoli, którzy też odeszli: Kurta Cobaina, Amy Winehouse, Jima Morrisona, Janis Joplin… Pisze do nich listy. Z tych listów układa się opowieść o niej samej, jej cierpieniu, samotności, poszukiwaniu siebie i przebaczeniu. Kochany Kurcie, chciałam napisać do osoby, z którą mogłabym pogadać. Chciałabym, żebyś mi powiedział, gdzie teraz jesteś i dlaczego odszedłeś. Byłeś ulubionym muzykiem mojej siostry May. Odkąd jej nie ma, trudno mi być sobą, bo tak naprawdę nie wiem, kim jestem…Laurel podziwiała siostrę, ale czuła się przez nią zepchnięta w cień. Teraz usiłuje pogodzić się z tym, co się stało i odnaleźć siebie. Choć nie jest łatwo opłakiwać kogoś, komu się nie wybaczyło… Pisze o tym, co się zdarzyło, przeżywa to jeszcze raz. Zwierza się, pyta. Te listy i miłość, którą odkrywa, pozwalają pojednać się z życiem i z sobą samą. Rozumie, że nie mogła ocalić siostry, ale może ocalić siebie.

Okładka miękka
Ilośc stron: 300
Wydawnictwo: Amber

Wiele książek traktuje o bólu, stracie, godzeniu się ze śmiercią. Jedne są dobrze napisane, inne słabiej. Ważne, aby przemawiały do czytelnika i skłaniały go do refleksji, do chwili zastanowienia nad sobą i swoim życiem. Ważne, żeby wzruszały, ale i uczyły…. Wszystko to ma w sobie książka Avy Dellaira „Kochani dlaczego się poddaliście?”

Główna bohaterka powieści, Laurel, ma 16 lat, jest nastolatką, której przytrafiła się straszliwa tragedia. Umarła jej siostra, bardzo ważna osoba w jej życiu. Była dla niej autorytetem i wyrocznią, a teraz jej nie ma…. Dziewczyna odreagowuje swoje emocje pisząc listy do swoich idoli. Do idoli, którzy już nie żyją – do Kurta Cobeina, Amy Winehouse,czy Jimma Morrisona. W listach zawiera swoje emocje, w nich wylewa swój żal, opowiada o codziennym życiu. Dziewczyna w listach analizuje swoje uczucia w stosunku do siostry, stara się poukładać sobie świat na nowo, bez niej. Pomimo, że zawsze była w jej cieniu, łączyła je mocna więź. Żeby pogodzić się z jej śmiercią, najpierw musi wybaczyć…. A to nie jest takie proste…. Szczególnie, że nie ma wsparcia ze strony rozwiedzionych rodziców. Jest sama….

Laurel jest przygnębiona i zagubiona, ale ma szansę wyjść z cienia swej siostry i zacząć swoje własne życie. Autorka stworzyła bardzo ciekawą postać, głęboką i przemyślaną, mocno nakreśloną, pełną rozterek i dylematów. Zamiast pisać pamiętnik, Lauren pisze listy – są dla niej jak terapia, oczyszczająca i uzdrawiająca. 

Powieść „Kochani dlaczego się poddaliście?” ma formę listów, która doskonale się sprawdza przy tej fabule. Opowieść jest jasna i zrozumiała, napisana lekkim i przystępnym językiem, a przy tym głęboka i skłaniająca do refleksji. Początkowo trzeba się przestawić na taką formę narracji, ale z każdą kolejną stroną czyta się ją z większą ciekawością i przyjemnością. Książka w dość lekkiej formie porusza bardzo trudny temat, jakim jest śmierć i jej akceptacja. Jest naprawdę świetnie napisana i porusza struny w duszy czytelnika. Na pewno nie jest to lekka i przyjemna, rozrywkowa lektura, to powieść dość smutna, ale niezwykle mądra. Autorka gra na emocjach i uczuciach czytelnika, tym samym skłaniając go do zastanowienia i przemyślenia pewnych spraw. Odłożyłam powieść z głową pełną kłębiących się myśli … To naprawdę dobra książka!


Książkę Kochani dlaczego się poddaliście
możecie kupić w księgarni Platon24

5 komentarzy:

 1. Recenzja kusi by sięgnąć po książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Książka mnie ciekawi, ale okładkę ma jakąś taką brzydką;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Właśni czytam :D Może nie podoba mi się tak bardzo jak tobie, ale jest ok :)

  OdpowiedzUsuń
 4. Jest w tej książce coś, co mnie bardzo przyciąga! Nie mam pojęcia dlaczego ;)

  OdpowiedzUsuń
 5. Czytałam, podobała mi się dosyć :)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...