piątek, 1 maja 2015

Łotr - Bernard Cornwell

Akcja powieści rozpoczyna się trzy tygodnie po tym, jak Saddam Hussein zaatakował Kuwejt w sierpniu 1990 roku. Głównym bohaterem jest Paul Shanahan, Amerykanin o irlandzkich korzeniach, mieszkający w Belgii i prowadzący tam firmę zajmując się kompleksowymi przeglądami, naprawami i przeprowadzaniem łodzi. Właśnie skończył czterdzieści lat i rozstał się z przyjaciółką. Drugim ważnym wątkiem przewijającym się przez całą powieść, jest związek Shanahana z Roisin oraz jej śmierci. Powoli poznajemy prawdę o tym, jak dziewczyna zginęła i kto przeprowadził egzekucję. Dowiadujemy się też, dlaczego i jak wielka miłość unieszczęśliwiła Paula

Okładka: miękka
Ilość stron: 448
Wydawnictwo: Bellona

Bernard Cornwell jest angielskim pisarzem powieści historycznych i thrillerów. Do tej pory znałam tylko jego jedno jego oblicze, czyli powieści historyczne. Czas było zapoznać się z drugą stroną medalu, czyli thrillerem sensacyjnym, jakim jest „Łotr”. 
Efekt – nie było źle, ale wolę klimat jego powieści historycznych :) Jak na mnie to zaskakująca postawa, bowiem nie przepadam za książkami historycznymi, a w thrillerach się zaczytuję. I muszę dodać, że to Cornwell przekonał mnie do powieści historycznych. Jak widać w życiu literackim i czytelniczym, różnie bywa ...

Akcja powieści „Łotr” rozgrywa się we współczesnych czasach, mamy 1990 rok. Saddam Hussein atakuje Kuwejt i tym samym rozpoczyna się wojna w Zatoce Perskiej. Oczy świata skupiają się na narastającym konflikcie, zagrożenie rozlewa się wokół strefy działań wojennych. 

Paul Shanahan, główny bohater powieści, jest Amerykaninem o pochodzeniu irlandzkim. Mieszka w Belgii, gdzie prowadzi swoją firmę zajmującą się serwisem i naprawami łodzi. Jego życie jest na etapie przełomu – skończył 40 lat i rozstał się z kobietą, wchodzi na nowe tory. W jego życie niespodziewanie powraca przeszłość, zostaje wezwany na spotkanie przez swoich byłych mocodawców, organizację IRA. Tam dowiaduje się o tajnych negocjacjach z terrorystami i dostaje do wykonania zadanie. Każda ze stron chce w tej akcji zgarnąć jak najwięcej dla siebie. Powraca fala wspomnień związanych ze śmiercią dziewczyny Shanahana…. 

„Łotr” to całkiem nieźle napisany thriller sensacyjny z wątkiem miłosnym w tle. Ciekawie napisany i intrygujący, ale brak mi w nim klimat, jaki mają książki historyczne Cornwella. Trzeba jednak przyznać Autorowi , że i w tej powieści przemyca wiele historycznej prawdy w sposób lekki i interesujący – nie każdy pisarz to potrafi. Na łamach „Łotra” możemy się dowiedzieć wiele ciekawych informacji nie tylko o wojnie w Zatoce Perskiej i ruchach Husseina, ale również o IRA i jej działalności. Doskonale udało mu się też odzwierciedlić sytuację społeczną i polityczną lat 90-tych. 

Powieść jest napisana lekko i ciekawie, czyta się ją z dużą przyjemnością. I choć nie powala na kolana, jest naprawdę wartą przeczytania książką. 

5 komentarzy:

 1. Nie wiem czemu, ale jakoś tak średnio jestem przekonana :(

  OdpowiedzUsuń
 2. Nic mnie niestety do tej książki nie zachęca, ale muszę się zastanowić nad powieściami historycznymi, może się w końcu do jakiejś przemogę =)

  OdpowiedzUsuń
 3. Książki Cornwella chyba ogólnie takie są - fajnie napisane, ale nie porywają.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie znam twórczości autora, ale mam nadzieję, że kiedyś się to zmieni!

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...