niedziela, 28 czerwca 2015

Królowie Przeklęci. Tom 1 - Maurice Druon

W pierwszym tomie nowego – trzyczęściowego – wydania cyklu „Królowie przeklęci” znajdziesz powieści „Król z żelaza”, „Zamordowana królowa” i „Trucizna królewska”. 
`W Królach przeklętych jest wszystko. Królowie z żelaza, zamordowane królowe, bitwy i zdrady, kłamstwa i żądze, oszustwa, rywalizacja rodów, klątwa templariuszy, podmieniane niemowlęta, wilczyce, grzech i miecze, wielka dynastia skazana na upadek... A to wszystko (no, prawie wszystko) zaczerpnięte żywcem z kart historii. I wierzcie mi: rody Starków i Lannisterów nie mogą się nawet równać z Kapetyngami i Plantagenetami.
Bez względu na to, czy jesteś historycznym geekiem czy miłośnikiem fantastyki, od książek Druona nie będziesz się mógł oderwać. To prawdziwa gra o tron. Jeśli lubisz Pieśń lodu i ognia, pokochasz Królów przeklętych.` George R.R. Martin

Okładka: twarda
Ilość stron: 720
Wydawnictwo: Otwarte
Cykl: Królowie przeklęci tom 1

Królowie przeklęci to zebrane w jedną książkę, trzy tomy powieści Maurice’a Druona – Król z żelaza, Zamordowana Królowa i Trucizna królewska. Całość jest porywająca niczym Gra o tron i świetnie się ją czyta. Można zagłębić się w fotelu, czy na leżaku i delektować niesamowitą opowieścią. Dla mnie to genialne połączenie powieści historycznej, z obyczajową oraz nutą romansu i sensacji – mieszanka iście wybuchowa.

Akcja powieści rozpoczyna się w 1314 roku we Francji. W pierwszej części poznajemy historię Filipa IV Pięknego, zwanego Królem z Żelaza, aktualnego władcy Francji, znanego z uwielbienia dla piękna i twardej ręki. Ten właśnie król postanowił rozprawić się z Zakonem Templariuszy. Trwało to kilka lat, jednak przy współpracy Nogareta i ówczesnego papieża Klemensa V, to się udało. Przy okazji zagarnęli dobra zakonu i powiększyli majątek. Wielki Mistrz Zakonu, Jakub de Molay, skończył swój żywot na stosie, skąd rzucił klątwę na papieża, króla i rycerza Wilhelma. Przeklął ich ród i zapowiedział ich rychłą śmierć. Po niedługim czasie zmarł papież Klemens. Reszta przekleństwa również się spełniła. Czyżby zadziałała klątwa i okazała się tak skuteczna? 

Kiedy Filip IV Piękny zmarł, tron po nim objął Ludwik X, zwany Kłótliwym. Jak sama nazwa wskazuje był osobowością bardzo słabą, co ukrywał pod gniewnymi wybuchami. Jego żona, Małgorzata Burgundzka, została skazana za zdradę małżeńską i przebywa w twierdzy Chateau-Gaillard. Nie zdążyła poczuć jak to jest być królową Francji. Ludwik robi wszystko, aby unieważnić swoje nieudane małżeństwo, nawet wyrzeka się swej własnej córki. Dąży do małżeństwa z Klemencją Węgierską, pragnie następcy tronu, którego z Małgorzatą mieć już nie będzie. Mota się pomiędzy swoimi doradcami, którzy bardziej cenią swój interes niż dobro króla. 

Doprowadziwszy do śmierci Małgorzaty, Ludwik może zrealizować swe plany. Wreszcie do Francji przybywa królewska wybranka, Klemencja Węgierska, piękna, pobożna i cnotliwa niewiasta. Ludwik X pojął ją za żonę, jednak na potomka się już nie doczekał. Jego małżeństwo trwało krótko, król zmarł pozostawiając ciężarną żonę. Jak potoczą się dalsze losy królowej pozbawionej mężowskiego ramienia? Przeczytajcie sami!

Powieść Maurice’a Druona jest doskonale napisana, z wielką znajomością prawdy historycznej. A przy tym podana w ciekawej formie, nie nudzi, a wręcz intryguje. Na pewno duża zasługa należy się osobie tłumaczącej powieść na język polski, za zachowanie specyficznego klimatu i lekkości tej powieści. Jak się okazuje historia nie musi być nudna i podana w suchych faktach. Można na bazie faktów historycznych stworzyć pasjonującą i wciągającą czytelnika powieść, jak to udało się Druonowi. 

Autor popracował nad stworzeniem wiarygodnych i bardzo prawdziwych sylwetek bohaterów powieści, nie są to sztywne marionetki, ale prawdziwi ludzie. Odmalował nam niezwykłe realnie ówczesne czasy, ludzi, ich problemy i namiętności, ich życie i śmierć. Walka o władzę, intrygi dworskie, miłość, nienawiść i zdradę – to wszystko znajdziecie w „Królach przeklętych”! Polecam!
3 komentarze:

 1. Między egzemplarzami recenzenckimi "wciskam" kupione przeze mnie książki, do tej jednak jeszcze nie zdołałam dotrzeć. Mimo tego bardzo się niecierpliwię - historia to moja miłość, a "Grę o Tron" bardzo lubię. No i jeszcze Twoja ocena!

  http://zakurzone-stronice.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 2. Historia, romans i sensacja - takie połączenia po prostu uwielbiam:-)

  OdpowiedzUsuń
 3. Od jakiegoś czasu bardzo mnie kusi ta książka. Nie mogę się jej doczekać. Teraz jestem jeszcze bardziej zachęcona do przeczytania ;)

  http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...