czwartek, 30 lipca 2015

Noora cz.2 - J.K.Johansson

Dlaczego Noora, nastolatka z Palokaski, boi się o swoje życie? Czy śmierć innej dziewczyny, Laury, przeraziła Noorę? Jaka tajemnica kryje się w srebrnym wisiorku z aniołkiem?
Noora, jedna z koleżanek Laury - ta sama, która wkrótce po jej śmierci zapowiedziała, że ona zginie następna - składa zeznanie. Dziewczyna twierdzi, że była świadkiem zepchnięcia Laury Anderson ze skały. Policja nie wierzy nastolatce i nie wznawia dochodzenia. Noora zakłada blog „Madde's Life”, który szybko zyskuje sporą popularność i wzbudza zainteresowanie sponsorów. Firma BRÄNDT IT UP oferuje spore pieniądze za zdjęcia młodych dziewcząt i informacje o nich. W prezencie przesyła dziewczynie srebrnego aniołka - takiego samego, jakiego nosiły wcześniej zaginione dziewczyny: Venla i Laura. Miia, szkolny pedagog, odkrywa bloga Noory i widząc zdjęcie z aniołkiem wie, że dziewczyna rzeczywiście może zginąć. Rozpoczyna się wyścig z czasem.
Noora to drugi tom znakomitej trylogii kryminalnej „Miasteczko Palokaski”, która podbiła serca czytelników najpierw w Finlandii, a potem w całej Skandynawii. Prawa do serii kupiło kilkanaście prestiżowych wydawnictw z całego świata. Klimat cyklu można porównać jedynie z najlepszymi kryminałami i serialami, takimi jak Top of the lake, The Killing i oczywiście Miasteczko Twin Peaks.

Okładka:  miękka
Ilośc stron:  276
Wydawnictwo:  Wydawnictwo Literackie
Cykl: Miasteczko Palokaski cz.2

"Noora" to druga część trylogii Miasteczko Palokaski i ta już zdecydowanie nie przypomina Twin Peaks. Na początku cofamy się do odnalezienia Laury i umorzenia sprawy jej zaginięcia. Oficjalnie był to nieszczęśliwy wypadek, dziewczyna spadła ze skały do morza i zabiła się. Jednak ani Miia, ani Karhonen nie są do tej wersji przekonani. Tajemniczy wisiorek, który zniknął z szyi dziewczyny, wysoki poziom hormonów w jej ciele, duża suma pieniedzy, którą miała otrzymać - jakoś nie przemawiają za wypadkiem.....
Karhonen prowadzi swe prywatne sledztwo i dalej drąży temat, podobnie robi jego wnuk, Saski, zaintrygowany sprawą. Niestety, dla niego badanie tematu kończy się tragicznie. Mobilizuje to Miię i Karhonena do wnikliwszego zajęcia się tematem. Niestety, zaangażowanie w sprawę powoduje powrót Mii do nałogu internetowego uzależnienia. Tymczasem w batalii o dziecko, Siska i Nikkee, gdzieś się pogubili i zamiast zbliżać do siebie, oddalają się. Miia obserwuje to z niepokojem.

Tymczasem pseudoprzyjaciółka Laury, Noora, która znów wypadła poza krąg wpływów, postanawia coś z tym zrobić. Najpierw opowiada policji, jak to była świadkiem śmierci Laury, ale nikt jej nie wierzy. Wpada więc na inny, szalony pomysł - zakłada pod pseudonimem blog, na którym się lansuje. Jest podekscytowana szerokim gronem obserwatorów i mnóstwem komentarzy, jej popularność rośnie. Staje się idolką dla koleżanek ze szkoły, ale nie może się ujawniś. Staje się to pomału uciążliwe. Dostaje ofertę współpracy od firmy brandingowej i przyjmuje ją. Otrzymuje naszyjnik z aniołkiem - taki sam jak miała Laura, i Venla..... Co on oznacza? Chyba nic dobrego......

"Noora" to intrygujący thriller, niepokojący i bardzo klimatyczny. Unosi się nad nim nuta niedopowiedzenia i strachu. Noora obawia się o swoje bezpieczeństo, ale na przekór temu, sama pcha się w kłopoty. Czym jest tajemnicza firma brendingowa? Czy jest powiązana z handlem jajeczkami dla niepłodnych kobiet? Kim w tym całym zamieszaniu jest Tiina Ojantaus? Bardzo tajemnicza i zła kobieta, która wydaje się być mocno zaangażowana w nielegalne interesy, które skrywa pod płaszczykiem swej piramidy finansowej. Miia drąży temat, jednak jej nie może rozgryźć. Czy można kazać pobić swe własne dziecko? Niewyobrażalne!
Noora to nie tylko historia głównej bohaterki, ale również opowieść o nałogach i ich skutkach, chęci dowartościowania i docenienienia. Autorzy pokazują zgubny wpływ internetu, blogów i portali społecznościowych na młodych ludzi. Chęć pokazania się jako prekursor, osoba znana i lubiana, często ściąga uwagę naprawdę groźnych osób, a skutki takiej zabawy mogą być opłakane. Mnie, jako rodzicowi, po lekturze tej książki, zapaliła się w głowie żółta lampka i dało mi to do myślenia.
Powieść czyta się błyskawicznie i z zaintrygowaniem. Kolejne młode osoby giną, a rozwiązania nie widać....
Bardzo jestem ciekawa, co będzie na finale.... Ale na trzeci tom przyjdzie nam trochę poczekać....
1 komentarz:

  1. Czytałam część pierwszą i naprawdę przypadła mi do gustu. Teraz chcę zabrać się za drugą, ale nie mam pojęcia, kiedy i czy w ogóle będę miała okazję :( No, przynajmniej na razie :P
    http://gabrysiekrecenzuje.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...