czwartek, 17 września 2015

Między światami. Moje życie i niewola w Iranie - Roxana Saberi

Kobieca determinacja w starciu z okrucieństwem totalitaryzmu.
Rankiem 31 stycznia 2009 roku pracująca w Iranie amerykańska dziennikarka Roxana Saberi została wyciągnięta z domu przez czterech mężczyzn i brutalnie aresztowana. Agenci irańskiego wywiadu oskarżyli ją o szpiegostwo na rzecz Stanów Zjednoczonych. W pokazowym, absurdalnym procesie, który trafił na pierwsze strony gazet całego świata, skazano ją na karę ośmiu lat więzienia. Miała ją odbyć w okrutnym teherańskim więzieniu Evin – miejscu, skąd każdy wychodzi zmaltretowany psychicznie, fizycznie bądź nie wychodzi wcale…Saberi rozpoczęła brawurową walkę o wolność. W jej sprawie interweniowali Hillary Clinton, Barack Obama, liczne organizacje międzynarodowe, a także tysiące poruszonych jej losem ludzi, którzy niestrudzenie protestowali u irańskich władz przeciwko uwięzieniu dziennikarki.Między światami to poruszająca i przerażająca historia uwięzienia młodej, niewinnej kobiety w samym środku totalitarnego piekła. To także opowieść o heroicznej walce o sprawiedliwość, godność i respektowanie praw człowieka oraz szczere świadectwo życia w Iranie – kraju fascynujących kontrastów.

Okładka: miękka
Ilość stron:   384
Wydawnictwo: Sine Qua Non
Premiera:  23 września 2015

"Między światami" to wstrząsająca opowieść, oparta na faktach. Pokazuje jak miłość do kraju zmienia się w strach i jak determinacja i wielka siła zwyciężają walkę z okrucieństwem ustroju panującego w Iranie.

Roxana Saberi jest córką Japonki i Irańczyka, która urodziła i wychowała się w Stanach Zjednoczonych. Ta młoda kobieta jest dziennikarką, która od sześciu lat mieszka w Iranie, który kocha, podziwia i chce pokazać światu w swej książce. Jest niezwykle drobiazgowa i skrupulatna, zbiera mnóstwo materiałów, rozmawia z ludźmi i kawałek, po kawałku pisze swoją książkę. Fragmenty wysyła do matki, która jest jej pierwszym recenzentem i korektorem. Nawet nie przypuszcza, jakie jej perfekcja przyniesie kłopoty.....

Pewnego ranka jej dotychczasowe życie zostaje zmienione w gruzy, a ona sama trafia do irańskiego więzienia. Zostaje zabrana z mieszkania przez czterech mężczyzn, oskarżona o szpiegostwo i przesłuchiwana. Nikt nie może jej pomóc, bo w Iranie nie ma amerykańskiej ambasady, a kobieta ma dwa obywatelstwa, więc traktowana jest jak Iranka. Nie wolno się jej z nikim kontaktować, jest zastraszana i molestowana psychicznie. Irańczycy chcą od niej uzyskać przyznanie się do wspólpracy z CIA i nakłonić do współpracy z nimi. Książka, którą Sabieri pisze i w której chce jak najlepiej pokazać Iran, traktowana jest jako źródło informacji szpiegowskich dla CIA. To dowód na współpracę Sabieri z CIA.
Prokuratorzy, którzy ją przesłuchują mają swój cel - nie interesuje ich prawda, tylko potwierdzenie ich hipotezy. Okazuje się, że od długiego czasu śledzą dziennikarkę i zbierają o niej dokumentację. 
Mloda kobieta jest w szoku, ale otrząsa się z niego i rozpoczyna mozolną walkę o wyjście na wolność.

Książka Roxany Sabieri jest wstrząsająca i bardzo prawdziwa. Autorka opisuje nam swoje przeżycia w sposób bardzo ciekawy. Książkę trudno odłożyć, jest niesamowicie wciągająca. Poznajemy metody pracy irańskich służb, sposoby przesłuchiwania, które napawają strachem. Tam rządzi nie tyle przemoc fizyczna, ile psychiczna. Oprawcy słowami potrafią wzbudzić niesamowity strach i osiągnąć swój cel. Więzienie dopełnia reszty, ciasna, zimna, przygnębiająca cela, jęki dochodzące zza ściany, brak toalety.... Atmosfera jest przerażająca i jestem pełna podziwu dla siły i hartu ducha Sabieri, która walczyła o swoją wolność, waląc głową o mur. Widać jej bezsilność, brak wsparcia z zewnątrz i ciagłe groźby ze strony służb. 
Jej książka stanowi bardzo osobisty zapis jej przeżyć, dylematów, przemyśleń i działań. To obraz wielkiej wygranej nad totalitaryzmem i wielkiej odwagi. Triumf i wielka solidarność ludzi, którzy wspierali Saberi. 
Lektura tej książki skłania do refleksji i wzbudza w czytelniku wielki podziw dla postawy autorki. 
"Między światami" to niesamowite przeżycie. 

4 komentarze:

 1. Chętnie sięgnę po tę książkę :)

  OdpowiedzUsuń
 2. Szczerze mówiąc, zazwyczaj nie ciągnie mnie do autobiografii czy pamiętników, ale wydaje mi się, że ta książka może być wyjątkowa i jedyna w swoim rodzaju, dlatego sięgnę po nią w najbliższym czasie.

  Books by Geek Girl

  OdpowiedzUsuń
 3. Bardzo chcę przeczytać tę książkę, na pewno jest wstrząsająca, ale lubię takie lektury.

  OdpowiedzUsuń
 4. Nie przepadam za tego typu książkami, jakoś wyszły mi bokiem wspomnienia kobiet, które miały pecha i połączyły swe losy z niewłaściwymi mężczyznami. Książek tego typu wyszło bardzo dużo w ostatnich latach. Jednak tą książką mnie zaciekawiłaś, może dlatego, że nie jest to następna książka o nietrafionej miłości ;-)

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...