sobota, 2 kwietnia 2016

Ofiara bez twarzy - Stefan Ahnhem

Dwudziestu absolwentów i nieuchwytny przestępca.
W szkolnej pracowni stolarskiej zostają znalezione zwłoki brutalnie zamordowanego nauczyciela. Obok ciała leży stare zdjęcie klasowe z przekreśloną głową zabitego. Fabian Risk – po wielu latach pracy w sztokholmskiej policji – wraz z rodziną przenosi się do rodzinnego Helsingborga. Ledwo wprowadza się do nowego domu, a już zostaje wezwany na miejsce zbrodni. Zabity nauczyciel to jego dawny kolega z klasy. Szybko staje się jasne, że zabójca postępuje zgodnie z drobiazgowym planem. Na liście ma więcej osób. Kto będzie następny?  Fabian wpada w skomplikowane śledztwo, które budzi w nim wspomnienia z czasów szkolnych, pełne obrazów brutalnego znęcania się nad jednym z uczniów. Nie ma powodów do dumy. Wkrótce sprawy przybierają tak nieoczekiwany obrót, że nikt nie potrafi odgadnąć, co tak naprawdę się dzieje.

Okładka: miękka
Ilośc stron: 528
Wydawnictwo: Marginesy
Cykl:  Fabian Risk tom 1

Literatura skandynawska to jest gatunek, ktory bardzo lubię, a skandynawskie kryminały wręcz uwielbiam. Po przeczytaniu Ofiary bez twarzy, mogę śmiało powiedzieć, że twórca Millenium ma godnego następcę, którym jest Stefan Ahnhem. Jego powieść okazała się znakomicie napisana, nieprzewidywalna i niesamowicie klimatyczna. Nijak nie mogłam wydedukować, kto jest zabójcą, a finał powieści zaskoczył mnie totalnie.

Głównym bohaterem powieści Ofiara bez twarzy jest policjant, Fabian Risk. Mężczyzna po latach wraca, ze swoją rodziną, do rodzinnego miasta. Porzuca Sztokholm i wraca do Helsingborga, porzuca stare życie i chce rozpocząć nowe, zbliżyć się do żony i dzieci. Jest na urlopie, więc razem planują spokojną adaptację w nowym domu i zwiedzanie okolicy. Niestety, okazuje się to niewykonalne....

W Helsingborgu ma miejsce brutalne morderstwo, denatem jest kolega szkolny Riska. Szefowa policji prosi swego przyszłego pracownika o pomoc, a on od razu angażuje się w sprawę. Na jednym trupie się nie kończy, dochodzą kolejne, policja mota się w domysłach. Wychodzi na to, że ktoś chce wyeliminować całą klasę Riska. Kim jest zabójca i jaki ma powód? To musi wyjaśnić policja. Sprawa komplikuje się, a liczba zamordowanych stale rośnie. Risk wpada w tarapaty za swoją samowolkę, ale i wtedy nie odpuszcza, aż ląduje w szpitalu. Zagrożone jest życie wielu ludzi, w tym Riska i jego rodziny. Czy policji uda się znaleźć mordercę i ukrócić jego brutalny proceder? Czy Risk odnajdzie się w nowej ekipie?

Stefan Ahnhem wziął na warsztat temat, który w literaturze już wielokrotnie występował, a jednak udało mu się z niego zrobić naprawdę majstersztyk. Książka jest genialnie zaplanowana i napisana, autor zamiast przybliżać nas do rozwiązania, komplikuje i miesza wątki. Akcja mknie jak burza, a finał jest zupełnie nieprzewidywalny i zaskakujący.  Fabuła jest bardzo złożona, obejmuje nie tylko wątek kryminalny, ale porusza również ważne aspekty społeczne, jak przemoc w szkole, brak akceptacji, zdrada i relacje w związkach. Powieść jest świetnie napisana, lekko i z polotem, czyta się ją błyskawicznie i z dużym zainteresowaniem. 
Na uwagę zasługują nieszablonowe postacie, głębokie, mocno zarysowane i przemyślane. Risk jest policjantem z pasją, ktory pracę przedkłada nad rodzinę, co ma odzwierciedlenie w jego relacjach z żoną i dziećmi. Dąży do rozwiązania sprawy za wszelką cenę, narażając przy tym własne zdrowie, bezpieczeństwo rodziny i pozycję w pracy. Pozostaje przy tym bardzo ludzki i nie sposób go nie polubić.

Ofiara bez twarzy to kryminał na najwyższym poziomie, świetnie napisany i zaskakujący. Na pewno zyska uznanie wśród fanów Millenium, ale również wśród wielbicieli doskonale napisanych powieści. Polecam!
E-booka powieści Ofiara bez twarzy  znajdziecie
na Virtualo.pl

2 komentarze:

  1. Zgadzam się, kryminał wart uwagi! Ja z niecierpliwością czekan na czerwiec i drugi tom. :)

    OdpowiedzUsuń
  2. Cieszę się, że Tobie książka też przypadła do gustu:)To naprawdę doskonały kryminał. Ciekawe, jaka będzie 2. część serii.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...