czwartek, 18 czerwca 2020

85. Wyrwa - Wojciech Chmielarz

Kiedy Maciej Tomski dowiaduje się, że jego żona Janina zginęła w wypadku samochodowym, myśli, że wali mu się cały świat. Jak powiedzieć dwóm córeczkom, że właśnie straciły matkę? Jak powiedzieć teściom? Jak ma teraz funkcjonować, gdy dotychczasowe, spokojne życie nagle szarzeje i zmienia się w ciąg udręk? Maciej nie ma jednak pojęcia, dlaczego do wypadku doszło pod Mrągowem, skoro Janina powiedziała mu, że jedzie na delegację pod Kraków. Pomyliła się? Okłamała go? A gdy na jej pogrzebie pojawia się tajemniczy mężczyzna, Maciej zaczyna rozumieć, że Janina miała wiele sekretów. Znacznie więcej, niż można się spodziewać po kimś tak zagonionym i zapracowanym. I że musi się z nimi zmierzyć. Pytania zaczynają się mnożyć, a tragedia zmienia w skomplikowaną zagadkę. Maciej jedzie na Mazury i wkrótce przekonuje się, że być może tak naprawdę nie znał kobiety, z którą spędził ostatnich dwanaście lat życia.Wyrwa to opowieść o mężczyznach, którzy kochali tę samą kobietę i którzy będą musieli zmierzyć się z tajemnicą jej śmierci. O poczuciu straty i głuchej rozpaczy zmieniającej się w gniew, który szuka ujścia. To także historia o splątanych uczuciach, o trudnej przyjaźni i o konsekwencjach życiowych błędów. I o tym, że można niewiele wiedzieć o kimś, z kim mieszka się pod jednym dachem.
 
Okładka: miękka
Ilość stron: 400
Wydawnictwo: Marginesy 
 
Wyrwa to kolejna doskonała książka w dorobku Wojtka Chmielarza. Kibicuję mu od lat i jeszcze żadna jego książka mnie nie zwiodła. Wyrwa to thriller psychologiczny, który pokazuje studium miłości dwóch mężczyzn do tej samej, zmarłej tragicznie kobiety. To powieść o wielkim poczuciu straty, miłości, zdradzie i poszukiwaniu prawdy.

Janina Tamulska zginęła w wypadku samochodowym podczas wyjazdu w delegację, jednak znajdowała się w zupełnie innym miejscu niż powinna.... I właśni eten fakt nie daje dalej żyć jej mężowi, Maciejowi, który zaczyna iść jej śladami i odkrywa, że ich życie wcale nie było takie, jakie sobie wyobrażał. Został sam z małymi córeczkami i z informacjami, które go przybiły. Samobójstwo żony, ciąża, o której nic nie wiedział i kochanek, którego odnalazł, ale dziecko nie jest jego...
Gdzie w tym wszystkim prawda? Gdzie jego żon Janina, a gdzie Nina, która miała swoje drugie życie. Poszukiwanie prawdy często bywa bolesne i trudne, jednak również oczyszcza i pozwala na dalsze funkcjonowanie. Maciej szuka prawdy, choć ona boli i w dodatku okazuje się, że wcale nie znał swej żony... gdzieś się zgubili w swoim związku.

Wyrwa to opowieść o relacjach, o uczuciach i wielkiej stracie, która odkryła prawdę. Życie bywa trudne i zaskakujące, a w tym przypadku ogromna strata pokazała również swe drugie dno.  Wojciech Chmielarz w perfekcyjny sposób odmalował emocje i uczucia w swej powieści, niełatwej i skłaniającej do przemyśleń, a przy tym intrygującej i nieco mrocznej. 
Wyrwa to znakomita powieść, która idealnie nadaje się na scenariusz filmowy - może i ona będzie zekranizowana - tego życzę Autorowi :)
 
 
 
 

2 komentarze:

  1. Na razie czytałam tylko "Ranę", której pierwsza połowa była świetna, a później zaczęło robić się dużo gorzej. Niemniej być może kiedyś sięgnę po "Wyrwę", chociaż bardziej ciągnie mnie do "Żmijowiska".

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę wreszcie sięgnąć po twórczość tego autora, bo jestem jej bardzo ciekawa. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...