niedziela, 5 lipca 2020

94. Pamiętnik szeptuchy - Dorota Gąsiorowska

KIEDY DROGI ZA BARDZO SIĘ PLĄCZĄ, TRZEBA SIĘ ZATRZYMAĆ, BY ZNALEŹĆ TĘ WŁAŚCIWĄ. Chropowata niebieska okładka, ledwie widoczny rysunek jaskółki i jedno słowo: Milda. Natasza nie ma pojęcia, dlaczego siwa zielarka Salma podarowała jej ten stary pamiętnik. Wręczając go, szeptucha powiedziała tylko: „Kiedy nadejdzie właściwy czas, zrozumiesz”. Natasza nie planowała tej podróży. Chciała jedynie na moment wyrwać się ze stolicy, zapomnieć o toksycznej pracy i apodyktycznej matce. Ale od zagadkowego spotkania w leśnej chacie na Podlasiu dziewczyna widzi, że w jej życiu więcej jest pytań niż odpowiedzi. v Czy szeptucha rzeczywiście zna ją lepiej niż ktokolwiek inny? I skąd bierze się ta szczególna nić porozumienia łącząca Nataszę z poznanym przypadkiem Joachimem? Czy Aleks, który od początku wydawał jej się kimś wyjątkowym, pozwoli jej wytłumaczyć dwuznaczną scenę, jakiej był świadkiem? Tymczasem zbliża się święto przesilenia. W tym pełnym magii dniu, gdy nad wodami palą się ogniska, wszystko może się wydarzyć…
Okładka: miękka
Ilość stron:  520
Wydawnictwo: ZNAK

Jestem wierną i oddaną czytelniczką powieści Doroty Gąsiorowskiej. Pokochałam jej książki od pierwszej i wyczekuję na każdą kolejną. Autorka pisze w bardzo specyficzny sposób,, jej powieści są klimatyczne i mają to "coś", co je wyróżnia i zapadają w pamięć. Zostają w moim sercu na długo i z przyjemnością do nich wracam, za każdym razem znajdując w nich coś nowego, ważnego.

Lubię klimaty słowiańskich wierzeń w powieściach, a Dorota Gąsiorowska wplotła wątek przesilenia letniego do swej powieści Pamiętnik szeptuchy i umieściła tutaj Salmę, niezwykła babę zielarkę, podlaską szeptuchę, do której przypadkiem zawędrowała główna bohaterka powieści, młoda modelka Natasza. To chyba nie przypadek sprawił, że pogubiona i zmęczona życiem dziewczyna w drodze do przyjaciółki zbłądziła w lesie i trafiła do domku Salmy. Zielarka przyjęła ją, ugościła i znacząco wpłynęła na jej dalsze życie. Dziewczyna w jej skromnej chacie znalazła ukojenie, spokój, pokochała zioła i polubiła zwykłą fizyczna pracę. Tutaj, zwiedzając okolice poznała malarza Joachima, jego syna Aleksa i parę innych osób, do których chciała wracać. Ponadto kłopoty z apodyktyczną matką sprawiły, że zapragnęła samodzielności i swobody. Znalazła miłość i wsparcie, które dodawały jej sił w dążeniu do prawdy. Do prawdy, której nie chciała wyznać jej matka. Ślady w przeszłość po nitce pamiętnika, który otrzymała od Salmy doprowadziły ją do Wilna, odsłoniły nie tylko wydarzenia z przeszłości, ale zupełnie odmieniły jej teraźniejszość.

Pamiętnik szeptuchy to opowieść o losach rodziny, o miłości, przyjaźni, dawnych skrywanych tajemnicach, które ujrzały światło dzienne i o poszukiwaniu własnej tożsamości i drogi życiowej. To niezwykle mądra, głęboka i wzruszająca powieść, która daje czytelnikowi wiele do myślenia, intryguje i wbija w fotel. Cudownie napisana, klimatyczna - nadal siedzi w mojej głowie, a ja znowu wyczekuję na kolejną książkę Doroty Gąsiorowskiej :)
możecie kupić w księgarni TaniaKsiążka
1 komentarz:

  1. Choć klimaty słowiańskie nie są do końca moimi, to ta książka mnie ciekawi. 😊

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...