czwartek, 13 stycznia 2022

08/2022 Biała elegia - Han Kang

Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018
Nowa książka autorki Wegetarianki, laureatki Międzynarodowego Bookera 2016. The White Book to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie.

Okładka: miękka
Ilość stron: 144
Wydawnictwo: WAB


Han Kang jest finalistką Miedzynarodowej Nagrody Bookera oraz autorką kontrowersyjnej Wegetarianki, która na mnie wywarła ogromne wrażenie. Kang to autorka, którą albo się uwielbia albo odrzuca, bo się jej nie rozumie. Pisze bardzo specyficznie, z lekka filozoficznie, nostalgicznie. Schyla się nad rzeczami pozornie oczywistymi, przedstawiając je w taki sposób, że skłania do refleksji.

Biała elegia to niepozorna książeczka mająca zaledwie  144 strony i zawierająca do tego czarno-białe fotografie idealnie ilustrujące tekst. To opowieść o kruchości ludzkiego życia, studium prostego piękna i ludzkiego charakteru. To opowieść o bieli i prostocie, o nieskazitelności bieli pomimo wszystkiego, o jego kruchości, ale i o ogromnej sile. Biała elegia to opowieść pełna kontrastów, pełna wspomnień i rozważań. Bohaterka powieści opowiada między innymi o swej siostrze, która zmarła zaledwie dwie godziny po narodzeniu, była taka biała, krucha i taka piękna... Opowiada też o przeprowadzce, generalnie przedstawia krótkie migawki ze swego życia, pełne refleksji, które jak puzzle składają się w fascynującą całość, którą się chłonie .

To nie jest szybka książeczka do przeczytania i zapomnienia. Powinno się ją dawkować, czytać, rozważać... Skłania do przemyśleń i pokazuje zwyczajne rzeczy z zupełnie innej strony. Warto po nią sięgnąć! Kto czytał Wegetariankę - to wie, o czym piszę :)2 komentarze:

  1. Bardzo ciekawa lektura. przyznam się, że nie słyszałam wcześniej o tej książce. Poszukam.

    OdpowiedzUsuń
  2. Nabrałam ochoty na lekturę tej książki.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...