niedziela, 8 maja 2022

61/2022 Jestem otchłanią - Donato Carrisi

Po „Domu głosów”, który zahipnotyzował czytelników, Donato Carisi stawia przed nimi nowe wyzwanie: podróż w czarną otchłań, która jest w każdym z nas. 
„Śmieci wyrzucane przez człowieka opowiadają jego prawdziwą historię. Bo, w przeciwieństwie do ludzi, śmieci nie kłamią”. Sprzątający mężczyzna wie, że właśnie w tym, co ludzie wyrzucają, kryją się ich najgłębsze sekrety. A on umie interpretować każdy wyrzucony do kosza przedmiot. I potrafi je wykorzystywać do znajdowania swoich ofiar. Żyje zgodnie z utrwalonym rytmem, bo jedynie w ten sposób może pozostać niewidzialny, być cieniem na obrzeżach świata. Tylko w rzadkie, ale jakże pamiętne wieczory pozwala sobie na odstępstwa od swoich nawyków.. Wszystko zmienia się, gdy na widok tonącej dziewczynki nie może się oprzeć impulsowi i ratuje jej życie, a tym samym naraża się na to, że przestanie być niewidzialnym, oraz na gniew człowieka ukrywającego się za zielonymi drzwiami. Największym jednak zagrożeniem jest to, że uratowana dziewczynka ściąga na niego uwagę kobiety, kto nie spocznie, dopóki nie wypełni swojej misji. I jest coraz bliżej.

Okładka: miękka
Ilość stron:352
Wydawnictwo: Albatros

Donato Carrisi to jeden z moich ulubionych pisarzy, który specjalizuje się w literaturze mocnego uderzenia, czyli w thrillerach, Pisze znakomicie, a klimat, który tworzy w swoich powieściach przenika czytelnika i na długo pozostaje w jego umyśle. Włosi twierdzą, że on sam jest najlepszą reklamą swoich powieści - to nazwisko znają wszyscy!

Jestem otchłanią to najnowsza powieść  tego autora, mocna, mroczna, a przy tym skłaniająca do refleksji książka. Czy zastanawialiście się kiedyś, jak dużo o nas mówią nasze śmieci? Okazuje się, że można przez ich pryzmaty stworzyć profil właściciela, bardzo prawdziwy - to aż przerażające. W śmieciach są widoczne preferencje ich właściciela, rachunki czyli często dane wrażliwe, przyjmowane leki, itd. Bardzo dużo informacji o nas samych znajduje się w... śmietniku. Jeśli połączymy to z faktem, że wokół nas żyją nie tylko zwykli ludzie, ale i psychopaci, wówczas ta historia robi się niezwykle prawdziwa, a tym samym przerażająca - tym bardziej, że sam autor wskazuje, że jest oparta na prawdziwych wydarzeniach... Niesamowita i wbijająca w fotel!

Jestem otchłanią to studium psychologiczne maltretowanego dziecka i tego jak jego przeżycia wpłynęły na jego rozwój i umysł dorosłego człowieka. Sprzątający człowiek, główny bohater powieści, wydaje się być szary, niepozorny i wręcz niewidzialny, jednak to pozory, które wokół siebie zbudował. W jego umyśle bowiem mieszka Micky, który pokazuje na co go naprawdę stać. Sprzątający człowiek wybiera ofiarę, tworzy jej profil studiując jej śmieci, po czym wchodzi Micky i dopełnia dzieła. Wiele zmienia się, kiedy sprzątający człowiek spotyka dziewczynkę z fioletowym kosmykiem i staje się jej Aniołem.

Jestem otchłanią to znakomicie napisany thriller psychologiczny, który magnetycznie przyciąga czytelnika i odseparowuje go od rzeczywistości. Mroczny, a przy tym fascynujący, nieodgadniony i intrygujący - nie da się obok tej książki przejść obojętnie!!! Polecam gorąco!

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...