wtorek, 27 września 2022

122/2022 Imperium złota - S.A. Chakraborty

Dewabad upadł. Po brutalnym podboju, który pozbawił miasto magii, przywódczyni Nahidów, Banu Maniże, i wskrzeszony dowódca, Dara, muszą spróbować naprawić swój rozpadający się sojusz i opanować wojujący lud. Jednak rozlew krwi i utrata ukochanej Nahri uwolniły w Darze najgorsze demony. Aby je pokonać, musi stawić czoła bolesnym prawdom o sobie samym i oddać się w ręce tych, których kiedyś uważał za wrogów. Po ocaleniu od morderczych rodzin i śmiercionośnej polityki Dewabadu Nahri i Ali, teraz bezpieczni w Kairze, stają przed trudnymi wyborami. Nahri odnajduje spokój w starym rytmie miasta i wygodach swojego domu, lecz prześladuje ją świadomość, że jej bliscy, których zostawiła, oraz ludzie, którzy uważali ją za wybawczynię, są na łasce nowego tyrana. Ali również nie może się powstrzymać od patrzenia wstecz. Jest zdeterminowany, by wrócić i uratować swoje miasto oraz rodzinę, która w nim pozostała. Szukając wsparcia w ojczyźnie swojej matki, odkrywa, że jego związek z maridem sięga znacznie głębiej, niż się spodziewał, i zagraża nie tylko jego relacjom z Nahri, ale także jego wierze. Gdy pokój staje się coraz bardziej nieuchwytny, a przeciwnicy powracają, Nahri, Ali i Dara zaczynają rozumieć, że aby zmienić świat, być może będą musieli walczyć z tymi, których kiedyś kochali… i stanąć w obronie tych, których kiedyś skrzywdzili.

Okładka: twarda
Ilość stron:
Wydawnictwo: We need YA
Cykl: Dewabad tom 3

Imperium złota to zakończenie porywającej trylogii Dewabad, niezwykle malowniczej, egzotycznej i porywającej opowieści, gdzie obok ludzi pojawiają się magiczne istoty. Autorka żongluje ludzkimi losami, starannie dba o rozwój duchowy i uczuciowy swoich bohaterów, którym poświęca dużo czasu i maluje ich postacie z wyrazistością, ale i z czułością - nie da się ich zapomnieć! Jej pióro ma specyficzny styl, a książki są klimatyczne i mają to "coś", które sprawia, że zapadają w pamięć czytelników. 

W ostatnim tomie trylogii, Autorka wykracza poza Dewabad, a czytelnik podąża za Alim i Nahri w świat, opuszczając magiczne miasto dżinów. Autorka idealnie łączy realizm z magią w idealną całość. Opowieść obfituje w zwroty akcji, krwawe bitwy, polityczne matactwa, czy wątki pałacowe, a przed bohaterami stawiane są kolejne zadania. Pokój przemija, a wrogowie powracają. Nasi bohaterowie mają świadomość, że aby zmienić świat muszą walczyć, nawet z tymi których kochają, a granica pomiędzy wrogiem a przyjacielem zaciera się. Są zdani sami na siebie, a przeciwnik czuwa. 

Spektrum wykreowane przez Autorkę zarówno zachwyca, jak i przeraża, jest pełen magii, ale również pełen emocji, które sprawiają, że bohaterowie są postaciami z krwi i kości, dojrzewającymi i dorastającymi do pewnych emocji i zachowań - widać wielki progres od pierwszego tomu do teraz. 

Cykl Dewabad, pomimo swoich gabarytów i ilości stron do przeczytania, to swoista uczta literacka, pełna magii, przygód i trzymających w napięciu zwrotów akcji - polecam gorąco!

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...