wtorek, 29 września 2015

Tajemnica rodu Sogliano - Sveva Casati Modignani

Antyczna willa rodu Sogliano, skryta w cieniu drzemiącego Wezuwiusza, przez całe stulecia była świadkiem rosnącej potęgi i fortuny klanu handlarzy koralu – złota południowych mórz, kruszcu zdobiącego klejnoty koronne najważniejszych ludzi świata. Pasja, honor i wierność rodowym tradycjom, przekazywane z ojca na syna, z matki na córkę, przydały chwały nazwisku Sogliano, czyniąc klan jednym z najbardziej wpływowych w swoim fachu. Za zimną maską kupieckiego profesjonalizmu kryją się jednak szaleńcze namiętności i słabości członków klanu, przez lata osnute mgłą tajemnicy. Teraz, po śmierci głowy rodziny – Edoarda Sogliana, jego ukochana żona Orsola będzie musiała stawić czoło demonom przeszłości męża i swoim własnym, niedokończonym historiom, których echo, towarzyszące jej przez całe życie, powróci w najtrudniejszym momencie żałoby. Zwłaszcza że w niezmąconą małżeńską idyllę jak grom z jasnego nieba wdziera się wiadomość o nieślubnym potomku krystalicznego jak łza Edoarda. Czy misterna struktura zależności wewnątrz familii, pozbawiona głównego filaru, nie runie nagle niczym domek z kart?

Format:  e- book
Ilośc stron:  488
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

Kiedyś przypadkowo trafiłam na dwie książki Svey Casati Modignani, "Kto wygra tę miłość" i "Kobieta honoru". Do dziś je pamiętam i bardzo polubiłam styl pisania autorki oraz klimat jej powieści. Z tym większą ciekawością i przyjemnością przeczytałam jej najnowszą powieść i znowu mnie oczarowała :)

"Tajemnica rodu Sogliano" to fascynująca saga rodzinna, z tajemnicą w tle i wielkimi pieniędzmi. Niesamowicie klimatyczna, bardzo włoska i zachwycająca. Mnie porwała!

Rodzina Sogliano, już od wielu pokoleń, zajmuje się handlem koralem. Pozyskują, obrabiają i sprzedają cenny koral. W biznes, o zasięgu światowym, zaangażowana jest cała rodzina. Głową rodu Sogliano jest Edoardo Sogliano, którego wspierają żona, matka, dzieci i siostry.
Pewnego dnia mężczyzna ginie w wyniku wypadku samochodowego. Ciężar utrzymania rodziny i rodzinnego biznesu spada na barki jego żony, Orsoli. Nie jest jej łatwo, bo bardzo kochała męża, ale dobiła ją tajemnica, którą odkryła tuż po jego śmierci. Poszukując dokumentów w jego szufladzie znalazła zdjęcie małego chłopca, jego syna ze związku pozamałżeńskiego. Fakt ten potwierdził list, który był zdeponowany u rodzinnego adwokata. Orsola sama musiała stawić czoło temu tematowi i własnej żałobie... 
Najpierw poznała małego Steve'iego, który skradł jej serce. Pokochała chłopczyka i zaczęła myśleć jak wprowadzić go do rodziny, jak o nim powiedzieć. Poznała też jego matkę i starała się ją zrozumieć, a młoda Chinka łatwego życia nie miała....
Na barkach Orsoli spoczywa niemały ciężar. Jak sobie poradzi po śmierci swego Edoarda? Czy uda jej się poukładać życie na nowo?

Książkę pochłonęłam błyskawicznie, nie mogłam się od niej oderwać. Tajemnica rodzinna, egzotyczny biznes i niesamowity klimat - to wielkie plusy tej powieści. Na uwagę zwracają również znakomite kreacje bohaterów, głębokie i rozbudowane. Powieść jest świetnie napisana, lekkim i bardzo przystępnym językiem, a przy tym intrygującym. Wciąga jak magnes!
Zanurzyłam się w egzotyczny świat koralu, jego obróbki i sprzedaży, wręcz czułam specyficzny morski zapach i byłam bezpośrednim świadkiem wydarzeń, dosłownie jakbym towarzyszyła Orsoli.
Poznajemy zawiłości handlu koralem, układy pomiędzy przedsiębiorcami, ich współpracę i tajemnice obróbki tego cennego kruszcu. Czytałam książkę z wielką ciekawościąi zainteresowaniem. 
Powieść jest bardzo oryginalna i doskonale napisana. Polecam serdecznie!


3 komentarze:

  1. To dobrze, że tak pozytywnie oceniasz książkę, bo lektura jeszcze przede mną. Muszę zacząć ją czytać jak najszybciej.

    OdpowiedzUsuń
  2. Bardzo lubię takie rodzinne sagi, z pewnością dobrze by mi się ją czytało. No i fajnie, że kolejny raz sięgasz po tę samą autorkę, dobrze mieć szersze rozeznanie w danej twórczości.

    OdpowiedzUsuń
  3. Mam tę książkę w planach, bo czuję że to moje klimaty :)

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...