wtorek, 22 września 2015

Umrzeć po raz drugi - Tess Gerritsen

Gdy detektyw bostońskiego wydziału zabójstw Jane Rizzoli i Maura Isles, lekarz sądowa, zostają wezwane na miejsce zbrodni, odkrywają morderstwo godne okrutnej bestii, o czym świadczą nie tylko ślady pazurów na ciele ofiary. Tylko najbardziej wyrafinowany zbrodniarz mógłby pozostawić ciało doświadczonego myśliwego i wykwalifikowanego preparatora zwierzęcych zwłok, oprawione tak, jak trofea zdobiące ściany jego domu. Czyżby Gott nieświadomie obudził drapieżnika bardziej niebezpiecznego niż te, na które kiedykolwiek polował? Maura obawia się, że nie jest to pierwsza zbrodnia tego sprawcy, i na pewno nie ostatnia. Ostatnie zabójstwo wydaje się łączyć z serią niewyjaśnionych śmierci na obszarach dzikiej przyrody w całym kraju, a trop prowadzi poszukiwania do odległego zakątka Afryki. Sześć lat temu, grupa turystów na safari padła ofiarą zabójcy, który okazał się być jednym z nich. Uwięzieni w buszu rozpaczliwie liczyli na nadejście pomocy, zanim rozszarpią ich dzikie zwierzęta bądź zwyciężą ukryte w nich zwierzęce instynkty. Teraz morderca wybrał Boston na miejsce swoich łowów. Rizzoli i Maura muszą wywabić go z cienia i schwytać.

Okładka: miękka ze skrzydełkami
Ilość stron:  416

Bardzo lubię thrillery medyczne serwowane przez Tess Gerritsen i uwielbiam duet Jane Rizzoli & Maura Isles. Tym razem autorka serwuje nam nie tyle thriller medyczny, co thriller sensacyjno-przygodowy. Mamy oczywiście i ofiary i śledztwo, ale również czeka nas wyprawa do afrykańskiego buszu i spotkanie z preparatorem zwierząt. Emocji nie brakuje!

Akcja powieści toczy się dwutorowo. Z jednej strony jesteśmy świadkami wyprawy do afrykańskiego buszu, a z drugiej u boku Rizzoli i Isles rozwiązujemy sprawę kryminalną. Okazuje się, że obie sprawy są ze sobą ściśle powiązane. Ale po kolei.....

Sześć lat wcześniej, do Botswany na oryginalną wyprawę do buszu wybrała się grupa ludzi.  Dwie blondynki z RPA, którym towarzyszył Elliot Gott, autor thrillerów - Richard, z narzeczoną Millie, starsza para Japończyków oraz przewodnik Johnny i jego asystent, Cameron. Uczestnicy giną jak muchy, podejrzany jest przewodnik, a z życiem uchodzi tylko Millie. Kobieta mieszka teraz z mężem i córeczką w ustronnym miejscu i ciągle boi się Johnnego. Czy to on jest jest wrogiem? Czy MIllie narazi swoje życie, by pomóc policji?

Tymczasem Jane Rizzoli zostaje wezwana do sprawy brutalnego zabójstwa preparatora zwierząt, który został powieszony za nogi i wypruto mu wnętrzności. Widok jest straszny i nie wszyscy policjanci są go w stanie znieść. Na miejsce zbrodni zostaje wezwana rownież doktor Maura Isles. Dochodzenie trwa, ślady prowadzą do innych podobnych zbrodni. Czy w grę wchodzi seryjny morderca? Co wiąże morderstwo Gotta z zaginięciem w buszu jego syna, Elliota? 
Przez duetem Rizzoli - Isles nielada wyzwanie. Czy mu podołają? Przeczytajcie!

"Umrzeć po raz drugi" to świetnie napisany thriller, z wątkami przygodowymi i sensacyjnymi. Powieść intryguje już od pierwszych stron i pozornie zupełnie różnie wątki idealnie splatają się na finale. Pozory mylą, a finał zaskakuje.
Książka trzyma w napięciu i doskonale się ją czyta. Jak to zwykle u Gerritsen bywa, ma swój specyficzny klimat, a przy tym jest napisana lekko i bardzo przystępnie. Duet Rizzoli - Isles jest, jak zwykle, na najwyższym poziomie i choć panie mają różne zdania na pewne tematy i mocne charaktery, jednak potrafią ze sobą znakomicie porozumiewać się i pracować. Nie brakuje mocnych scen, które przemawiają do wyobraźni czytelnika. Wielkie koty budzą respekt, a te małe wywołują uśmiech na twarzy. 
Powieść przeczytałam z przyjemnością i cieszę się, że poznałam Gerritsen z trochę innej strony niż zwykle, co Wam również polecam! Patrząc na wątek botswański, stwierdzam, że autorka świetnie by się sprawdziła w powieściach przygodowych :)


6 komentarzy:

 1. Bardzo cenię Tess :) Tej pozycji akurat nie czytałam, ale chętnie się za nią zabiorę. Czytałaś jej "Żniwo"? Trochę przerażające, acz naprawdę warte przeczytania.

  OdpowiedzUsuń
 2. No, no ciekawa pozycja i zachęcająca recenzja.

  OdpowiedzUsuń
 3. Lubię tę autorkę, więc książka na pewno u mnie zawita :D

  Bookeaterreality

  OdpowiedzUsuń
 4. Uwielbiam Tess Gerritsen! Przeczytam absolutnie wszystko, co napisze. Książkę "Umrzeć po raz drugi" mam już zamówioną i z niecierpliwością na nią czekam :D

  http://fascynacja-ksiazka.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 5. Książka dająca do myślenia. Wciągająca i fascynująca.

  http://miedzywymiarowefetysze.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...