środa, 2 marca 2016

Pamiętnik Christophera 2. Duchy Dollangangerów - Virginia Cleo Andrews

Kontynuacja bestsellerowego cyklu o rodzinie Dollangangerów.
Odnaleziony w ruinach posiadłości Foxworth Hall dziennik Christophera Dollangangera ma dziwny wpływ na rzeczywistość –jak gdyby duch uwięzionych tam niegdyś dzieci prześladował kolejne pokolenia. Nie przypadkiem przebudowy spalonego domostwa podjął się ojciec Kristin Masterwood, której przedwcześnie zmarła matka była daleką krewną Foxworthów? Kristin zdradza sekret pamiętnika swojemu chłopakowi. Nieoczekiwanie Kane Hill proponuje jej wspólne czytanie na poddaszu, przemienionego zawczasu w poddasze Dollangangerów. Odtąd wydarzenia biegną dwoma torami – z jednej strony ojciec Kristin z zapałem realizuje plany tajemniczego inwestora, który na miejscu dwukrotnie spalonego Foxworth Hall buduje nowoczesną posiadłość. Z drugiej strony dwójka młodych ludzi w sugestywnej scenerii poddasza coraz mocniej przeżywa tragiczne wydarzenia opisane w dzienniku. I stopniowo, nieświadomie, odgrywają historię, w której coraz większą rolę odgrywa wątek zakazanego uczucia i budzącej się seksualności. Niepokojąca atmosfera coraz bardziej przenika życie młodych ludzi. Co zwycięży w tej dziwnej rozgrywce – obsesja przeszłości czy energia przyszłości? Rodzinna klątwa czy nowe życie?

Format: e-book
Ilośc stron:  368
Wydawnictwo:  Prószyński i Spółka
Cykl: Pamiętnik Christophera tom 2

Cykl "Kwiaty na poddasze" zna prawie każdy - z książek, bądź ekranizacji. Pamiętnik Christophera to kontynuacja tamtej opowieści. W I tomie (recenzja TUTAj ) poznaliśmy Kristin Masterwood, której rodzina jest potomkami Dollangangerów. Kristin wychowuje ojciec, jej matka nie żyje. Pan Masterwood zajmuje się aktualnie remontem dawnej siedziby Dollangangerów. Tam też został znaleziony pamiętnik Christophera, który czyta Kristin, ze swoim chłopakiem, Kane'm. Oboje są zafascynowani rodzeństwem Dollangangerów i ich przeżyciami na poddaszu. Chlopak proponuje Kristin czytanie pamiętnika wspólnie, na poddaszu, aby oddać lepiej jego klimat. Dziewczyna zgadza się - kiedy go czytają czas, jakby się cofnął. Na nowo przeżywają to, co kiedyś przeżywali Christopher i Cathy..... Odkrywają siebie na nowo, poznają się coraz bliżej. Przyjaciele zauważają zmiany, które w nich zachodzą. Wydają się żyć tylko dla siebie... i dla pamiętnika.

Odkładałam "Duchy Dollangangerów" z mieszanymi uczuciami. Z jednej strony mamy niezdrową fascynację, która zbliża do siebie dwójkę młodych ludzi, a z drugiej wielką tragedię z przeszłości, która kładzie się cieniem na kolejnych pokoleniach. Powieść nie jest prosta i lekka, ma swoją głębię i specyficzny klimat.
Jednak z drugiej strony, dla osób, które już czytały cykl Kwiaty na poddaszu, jak ja, połowa książki jest "przegadana", bo świetnie ją znamy i generalnie nie wnosi wiele nowego. Bardziej interesujące są reakcje Kristin i Kane'a. Chłopak wydaje się zafascynowany niezwyklymi relacjami, jakie łączą Cathy i Christophera, a Kristin podchodzi do tego z większym dystansem, pewne rzeczy stopuje - i to mi się bardzo spodobało.
Autorce udało się w ciekawy sposób połączyć przeszłość z teraźniejszością i pokazać dawną opowieść z innej strony. Najciekawszy jest finał II tomu, który może nie do końca zaskakuje, bo temat rozwija się jakiś czas, a jednak dodaje całości pieprzyku. 

"Duchy Dollangangerów" czyta się naprawdę błyskawicznie. Mnie lektura zajęła jedno popołudnie - było przyjemnie, nie powiem, ale jednak nie czuję w tej kontynuacji takiego dreszczyku i napięcia, jaki czułam w cyklu "Kwiaty na poddaszu". 2 komentarze:

  1. Również czytałam ową książkę i jestem bardzo zadowolona :) Także podobały mi się relacje i wydarzenia z Kristin i jej chłopakiem. Pomimo, że większość książki była mi tak samo znana, to była interesująca :) Dodaję do obserwowanych.
    Justyna z livingbooksx.blogspot.com

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...