niedziela, 24 kwietnia 2016

Łaska - Anna Kańtoch

Rok 1955. W lesie odnaleziona zostaje sześcioletnia Marysia, która zaginęła tydzień wcześniej. Na odzieży i ciele ma plamy zaschniętej krwi. Jak dziewczynce udało się przetrwać? Czy ktoś jej pomógł? Co się wydarzyło? Marysia nic nie pamięta. Jej ciotka mówi, że czasem zapomnieć to łaska.
Rok 1985. Maria jest już dorosła, ale tajemnica sprzed lat nadal kładzie się cieniem na jej życiu. Kobieta pracuje jako nauczycielka w miejscowej podstawówce. Pewnego dnia jej nastoletni uczeń zamiast kartkówki oddaje jej rysunek przestawiający czworo dzieci i Kartoflanego Człowieka. Prosi ją o pomoc. Tego samego dnia zostaje znaleziony w miejskim parku powieszony na gałęzi.
Pojawiają się kolejne ofiary. Milicja rozpoczyna wyścig z czasem, aby schwytać niebezpiecznego mordercę. Tymczasem Maria prowadzi własne śledztwo. Ma przeczucie, że rozwiązanie zagadki kryje się głęboko w jej pamięci…

Okładka: miękka
Ilośc stron:  400
Wydawnictwo:  Czarne

Anna Kańtoch kojarzyła mi się z fantastyką, a tutaj spotkało mnie zaskoczenie - kryminał, i to całą gębą. Świetnie napisany, zaskakujący i posiadający specyficzny klimat. 

Dwie pozornie różne sprawy, które dzieli szmat czasu, okazują się splatać w ciąg powiązanych ze sobą zdarzeń. Nic tutaj nie jest przewidywalne, a główna bohaterka doświadcza łaski..... zapomnienia.

Cofamy się do roku 1955. Mała Marysia wychowywana jest przez ciotkę, która została jej opiekunką po śmierci matki i odejściu ojca. Pewnego dnia podczas grzybobrania, dziewczynka znika bez śladu w lesie. Ciotka zgłasza na milicje zaginięcie, ale poszukiwania nic nie dają. Po tygodniu dziecko przypadkiem znajduje w lesie sąsiad. Marysia nic nie pamięta, a cała jest wręcz skąpana we krwi.
Mijają lata, mamy 1985 rok. Maria jest już dorosła, wraca do rodzinnego domu, kiedy ciotka w ciężkim stanie zostaje zawieziona do szpitala, jej koniec jest bliski. Marysia podejmuje pracę jako nauczycielka języka polskiego w pobliskiej szkole, mieszka sama w pustym domu, depresja znów ją dopada i przygniata. Każdy dzień jest dla niej wysiłkiem. Nie ma siły jeść, pracować..... 
Pewnego dnia jej uczeń zamiast sprawdzianu oddaje przedziwny rysunek przedstawiający czwórkę dzieci i Kartoflanego potwora - ten rysunek wzbudza w Marii wiele emocji, gdzieś w mózgu zaczynają się otwierać dawno zamknięte szufladki. Chłopiec następnego dnia popełnia samobójstwo, a nauczycielka zaczyna je łączyć z rysunkiem. Milicja nie przywiązuje do niego wagi, jednak ginie kolejny chłopiec, potem dziewczynka.... Maria jest pewna, że jest to powiązane z rysunkiem i wie, że jest to związane z jej przeszłością.....

Książka - fenomenalna! Jak się okazuje, dobry pisarz potrafi znaleźć się w wielu gatunkach literackich - co widzimy na przykładzie pani Ani Kańtoch. Wątek kryminalny jest świetnie przemyślany, rozbudowany i bardzo tajemniczy. Ale mnie najbardziej zafascynowała postać głównej bohaterki - po prostu genialnie wykreowana. Kobieta, którą dopadła depresja, która totalnie nie ma chęci żyć i cokolwiek robić, angażuje się w sprawę zabójstw i zaczyna sama prowadzić prywatne dochodzenie. Wiele ją to kosztuje, ale skutek jest zaskakujący. Maria jest bardzo mocno zarysowaną postacią, głęboką i oryginalną, która zapada w pamięć czytelnika, choć z sympatią do niej różnie  bywa. Mojego serca nie podbiła, ale kreacja jest naprawdę znakomita. Nie wszędzie muszą być przebojowe postacie, które od razu zyskują sympatię czytelnika, czasem takie życiowe "ciapy" doskonale się wyróżniają w tłumie i zwracają uwagę.
"Łaska" to znakomity kryminał ze świetnym wątkiem psychologicznym - naprawdę robi wrażenie! Przekonajcie się sami!
Książkę Łaska możecie kupić w dobrej cenie
w księgarni Platon24

1 komentarz:

  1. Bardzo zaskoczyłaś mnie tą recenzją. Opis ciekawy, a do tego skoro ty polecasz to jak trafi w moje ręce, to z chęcią ją przeczytam. :) http://dwiestronyksiazek.blogspot.com/

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...