poniedziałek, 25 kwietnia 2016

Zero - Marc Elsberg

Kto raz trafi do Sieci, nigdy z niej nie wyjdzie...
Londyn. Podczas pościgu zostaje zastrzelony młody chłopak. Cynthia Bonsanth, dziennikarka, próbuje wyjaśnić jego śmierć. Trop wiedzie do popularnej platformy internetowej Freemee, która specjalizuje się w gromadzeniu i analizowaniu danych, obiecując milionom swoich użytkowników lepsze, obfitujące w sukcesy życie. Jednak ktoś ostrzega stawiającą pierwsze kroki w wirtualnej rzeczywistości dziennikarkę przed Freemee i jej potęgą, a tym kimś jest Zero, jeden z najbardziej aktywnych użytkowników sieci. Im szersze kręgi zatacza dziennikarskie śledztwo, tym większe niebezpieczeństwo grozi Cynthii. Ale w świecie pełnym kamer, terminali płatniczych i smartfonów ucieczka okaże się niemożliwa.

Okładka: sztywna
Ilość stron:  512
Wydawnictwo:  WAB Grupa Foksal

"Zero" jest po prostu genialne i niestety bardzo realne. W czasach powszechnej inwigilacji nic się nie ukryje.... Wszystkie nasze działania w sieci pozostawiają po sobie ślad, w necie nic nie ginie, a neta mamy w komputerach, telefonach, itd. Czyli cały czas zostawiamy po sobie ślady i stale jesteśmy monitorowani, a z drugiej strony nie wyobrażamy sobie życia bez tych rozwiązań technicznych. I koło się zamyka, a powszechna inwigilacja trwa.

W Londynie podczas pościgu ginie chłopak. Przyczyny jego śmierci próbuje wyjaśnić dziennikarka, Cynthia Bonsanth. Ślady prowadzą do popularnej platformy internetowe  Freemee, która zajmuje się gromadzeniem danych, ich analizą oraz wykorzystaniem do sprawiania, aby nasze życie stawało się lepsze i bogatsze. Jednak przyglądając się bliżej działalności tej platformy można wpakować się w duuuuuże kłopoty, bo oni bardzo strzegą swych tajemnic. Aż za bardzo.... co się za tym kryje? Na pewno nic dobrego....
Cynthia jest tradycjonalistką i z nieufnością korzysta z darów techniki, jednak w śledztwie, które prowadzi musi wejśś w ten świat. Przed niebezpieczeństwiem, jakie na nią czyha w sieci, ostrzega ją Zero, jeden z jej najbardziej aktywnych użytkowników. 
Śledztwo coraz głębiej inwigiluje cyberświat, a Cynthia ściaga na siebie coraz większe niebezpieczeństwo.
Jaki będzie finał tej sprawy? Przeczytajcie sami!

"Zero" robi wrażenie na czytelniku! Uświadamia nam niebezpieczeństwo, jakie niesie za sobą totalna inwigilacja, jakiej jesteśmy poddawani w swoim życiu - popularne ciasteczka na stronach www, kamery na ulicach, GPS, ślady w necie - słowem masakra! I nie ma tutaj mowy o fikcji i wymyślaniu, bo wszelkie prezentowane rozwiązania technologiczne istnieją i są użytkowane. Nawet nie zdajemy sobie sprawy jak wiele informacji na swój temat sami udostępniamy, a inni z tego chętnie korzystają. 
Daje to do myślenia - mnie na kilka dni skutecznie odrzuciło od neta, to był czas na odpoczynek i skupienie się na innych przyjemnościach życia.
Cóż...słów brak - to po prostu trzeba przeczytać! W dobie wszechogarniającej nas technologii jest to obowiązkowa lektura - czytajcie i bójcie się :)Książkę ZERO możecie kupić w dobrej cenie
w księgarni Tania Książka


Tania książka - Tanie Książki i podręczniki


5 komentarzy:

 1. Mnie też Zero bardzo przypadło do gustu. Niesamowicie napisana, bardzo realistyczna książka.

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam tę pozycję ciągle w planach. Zachęciłaś mnie do niej bardziej ;)

  OdpowiedzUsuń
 3. Skusiłaś mnie!
  http://ksiazkowa-przystan.blogspot.com/

  OdpowiedzUsuń
 4. Pierwszy raz słyszę o tej książce, ale twoja recenzja i jej tematyka bardzo zachęca. Chociaż i tak ostatnio mam coraz większe obawy przy dodawanie zdjęć itp. Chyba nie chce mieć jeszcze większych. :( dwiestronyksiazek.blogspot.com

  OdpowiedzUsuń
 5. U mnie czeka na swoją kolej. Chyba w końcu muszę po nią sięgnąć.

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...