poniedziałek, 18 kwietnia 2016

Blisko domu - Peter Robinson

Przebywający na urlopie w Grecji Alan Banks, inspektor policji z Yorkshire, zostaje pilnie ściągnięty do Anglii, gdy znalezione zostają zwłoki Grahama Marshalla. To jego przyjaciel z dzieciństwa, który zaginął ponad 30 lat temu. Przerażające odkrycie zmusza policjanta do powrotu w przeszłość, której pomimo rozpaczliwych starań, nigdy tak naprawdę nie zdołał wymazać z pamięci. Wspomnienie potwornej zbrodni sprzed lat ciągle go prześladuje i prowadzi tam, gdzie nadal czai się zło. Mroczne tajemnice, które w 1965 roku doprowadziły młodziutkiego Grahama Marshalla do zguby, nie przestają być groźne, a ich naruszenie może kosztować Banksa więcej, niż kiedykolwiek sobie wyobrażał.

Okładka: miękka
Ilośc stron:  440
Wydawnictwo: Sonia Draga
Cykl: Inspektor Banks

Z inspektorem Banksem już miałam okazję się poznać i polubić go. Alan Banks jest związany z policją z Yorkshire w Anglii, wiek 40+, zaangażowany w pracę, inteligentny, uczciwy, pełen życiowego doświadczenia. To przykład gliny z krwi i kości, który bardzo angażuje się w sprawy, które prowadzi, a przy tym jest bardzo ludzki i uczuciowy.

Alan Banks relaksuje się na urlopie w Grecji, kiedy zostaje wezwany pilnie do powrotu do pracy. Okazuje się, że znaleziono zwłoki Grahama Marshalla, dawnego, szkolnego kolegi Banksa, który zaginął bez śladu przed ponad 30 latu, w latach sześćdziesiątych. Zwłoki zostaly znalezione w okolicach, gdzie wychowywał się Banks, niedaleko Peterborough.
Tymczasem w Yorkshire zaginął piętnastolatek, Luke Armitage. Inspektor Banks przystępuje do pracy, wracają wspomnienia z przeszłości.... 
Dwie zupełnie inne sprawy, dwa inne miejsca, inny czas, a jednak.... Jak się okazuje, obie sprawy mają ze soba wiele wspólnego....

"Blisko domu" to wstrząsający kryminał, który zmusza czytelnika do refleksji. Autor w świetny sposób powiązał wątek kryminalny z obyczajowymi, ważnymi tematami, takimi jak korupcja, homoseksualizm, układy i układziki lokalne, czy mafijne porachunki. Powieść jest przepełniona tajemnicą i niedopowiedzeniem. Napisana lekko, lecz intrygująco, sprawia, że czyta się ją w mgnieniu oka. 
To świetny kryminał, klasyczny, dobrze skonstruowany i napisany. A Banksa po prostu nie sposób nie polubic - ja kibicowałam mu mocno przy rozwiązywaniu tej sprawy :) Polecam!
Książkę Blisko domu kupicie na

Sklep internetowy empik.com

1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...