niedziela, 17 kwietnia 2016

Przepowiednia dla Romanowów - Steve Berry

Jekaterynburg, 16 lipca 1918.
minęło dziesięć miesięcy od przejęcia władzy przez rewolucjonistów. Biała Armia zbliża się do miasta, gdzie car i jego rodzina więzieni są przez bolszewików. Nadworny jasnowidz Rasputin przepowiada rychłą śmierć rodziny Romanowów, lecz dostrzega szansę na ocalenie jednego z jej członków. 

Moskwa, czasy współczesne. 
Rosja przeżywa ekonomiczny upadek. Obserwujący to mieszkańcy kraju wierzą, że przywrócenie monarchii może być remedium na wszystkie obecne problemy. Nowy car ma zostać wybrany spośród dalekich krewnych Mikołaja II, przedtem jednak Miles Lord, amerykański prawnik i znawca rosyjskiej historii, ma prześwietlić jego przeszłość. Pewni wpływowi biznesmeni ze Wschodu chcą się bowiem upewnić, czy ich kandydata na pewno da się w łatwy sposób kontrolować… Kiedy Miles Lord zdaje sobie sprawę, że jego życie i przyszłość Rosji zależą od tego, czy uda mu się rozszyfrować zagadkę przepowiedni Rasputina, zaczyna poszukiwać informacji o tym, co stało się z rodziną ostatniego cara Rosji i jej znachorem.Czyżby ktoś z nich przeżył masakrę z 1918 roku, a ta krwawa noc nie była ostatnim rozdziałem w historii dynastii Romanowów?Okładka: miękka

Ilość stron: 468

Wydawnictwo: Sonia Draga 


Steve Berry potrafi świetnie pisać, umie genialnie połączyć prawdę historyczną z wątkami obyczajowo-sensacyjnymi. Jego powieści są magnetyzujące i pochłaniają czytelnika bez reszty. Autor wykorzystał bardzo ciekawy temat, jakim jest historia rodziny Romanowów, zresztą z doskonałym skutkiem.

W powieści połączono dwa wątki, retrospektywny, gdzie akcja rozgrywa się w Jekaterynburgu w 1918 roku oraz współczesny, który dzieje się w Moskwie.
Współcześnie, Rosja znajduje się w dołku. Jednym z pomysłów ratowania matuszki Rossiji jest przywrócenie monarchii carskiej. Nowy władca mam być lekiem na wszystkie problemy tego kraju. Ma być on wybrany spośród dalekich krewnych cara Mikołaja II.
I tutaj na scenę wstępuje czarnoskóry prawnik amerykański, specjalizujący się w tematyce rosyjskiej, Miles Lord. Ma on za zadanie rozszyfrowanie tajemniczej przepowiedni Rasputina i wyjaśnienie, co się stało z rodziną ostatniego cara Rosji. Jakie były losy rodziny Romanowów? 
Razem ze swoim szefem, Taylorem Hayesem, pracują dla Komisji ds. restytucji caratu. Przeglądają tony dokumentów i usiłują rozszyfrować słowa Rasputina. W wyjaśnienie sprawy zostaje również zaangażowana rosyjska akrobatka, Akilina, z którą Miles wyrusza śladami rodziny carskiej. Im bliżej są rozwiązania, tym bardziej robi się niebezpiecznie. Czy uda im się wyjaśnić przepowiednię? Przeczytajcie!

"Przepowiednia dla Romanowów" to porywająca powieść z pogranicza prawdy i fantazji, świetnie napisana i porywająca. Autor w barwny i intrygujący sposób przybliża nam rodzinę Romanowów, prawda historyczna została tutaj ubarwiona fantazją Autora , co sprawiło, że powstała naprawdę niesamowita powieść.
Czytałam z zapartym tchem i wypiekami na twarzy :) Akcja mknie jak burza, a wątki zmieniają się jak w kalejdoskopie. Bohaterowie są mocno zarysowani, a Autor poświęcił im sporo czasu, dzięki czemu są rozpoznawalni i oryginalni. 

Steve'a Berry charakteryzuje lekkość pióra, dzięki czemu powieść czyta się jednym tchem. Temat Romanowów wzbudza moją ciekawość i staram się czytać materiały na ich temat. Powieść Berry'ego pokazała mi tą tematykę z zupełnie innej strony i dała do myślenia.
Polecam serdecznie "Przepowiednię dla Romanowów" - to naprawdę znakomita powieść!

Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...