piątek, 29 maja 2020

73. Ziemia przeklęta - Juan Francisco Ferrándiz

Epicka, owiana aurą legendy, wielowątkowa opowieść o narodzinach wielkiej Barcelony i ludziach, którzy gotowi byli oddać dusze w walce o jej wolność i dobrobyt.
861 rok. Z woli króla Franków Karola Łysego do Barcelony przybywa nowy biskup, Frodoi. Młody i ambitny kapłan ma zakończyć budowę katedry i podźwignąć miasto z upadku. Barcelona liczy zaledwie tysiąc pięćset dusz. Najazdy Saracenów i zbójeckich hord doszczętnie ją zrujnowały, okoliczne pola leżą odłogiem, pozbawione opieki Kościoła pospólstwo wróciło do pradawnych obrzędów. Przybywający z garstką osadników biskup rozbudza nadzieje. Sprzyja mu sama Goda, darzona powszechnym szacunkiem, szlachetnie urodzona dama wywodząca się z antycznego rodu i nazywana „duszą Barcelony”. Tak piękna, że można przy niej zapomnieć o każdym złożonym ślubie. Czy wplątany nieopatrznie w bezwzględną grę o władzę Frodoi wypełni swoją misję? Przemieni na powrót tę ziemię przeklętą w krainę mlekiem i miodem płynącą? Wyrwie mieszkańców ze szponów rozpaczy? Kto zasiądzie na pustym barcelońskim tronie? Jednym z kandydatów jest groźny i bezwzględny uzurpator, Drogo de Borr. Wspomagany siłą zbrojnych i afrykańską magią bękart już raz sięgnął po to, co do niego nie należało. W tej walce pełnej intryg, spisków, podstępów i zdrad liczyć się będzie nie tylko potęga miecza, ale też męstwo, zwykły spryt i nadnaturalne moce. Rycerz bez ziemi, zaradna karczmarka i ostatnia uczennica bestiariusza zakręcą kołem historii… Ziemia przeklęta to ponad 800 stron trzymających w napięciu przygód napędzanych przed odwieczne ludzkie namiętności – żądzę posiadania, pragnienie zemsty, ambicję i miłość.

Okładka: twarda
Ilość stron: 760
Wydawnictwo: Wydawnictwo Literackie

Ziemia przeklęta to pozycja, którą musiałam mieć. Przepięknie wydana i zawierająca tematykę, która bardzo mnie interesuje. Ziemia przeklęta to wielowątkowa opowieść, napisana z epickim polotem, niezwykle barwna i ciekawa opowiadająca o narodzinach hiszpańskiej Barcelony, obejmująca swoim zakresem nie tylko to legendarne miejsce, ale również tło społeczne i ludzi, którzy o nią walczyli.
Akcja rozpoczyna się w 861 roku, a Barcelona liczy zaledwie tysiąc pięćset  mieszkańców i jest  zrujnowana doszczętnie przez najazdy Saracenów i zbójców. Pola leżą nieuprawiane i zrastają, ludzie żyją sami sobie nie trzymając się żadnych zasad i nie żyjąc zgodnie z przykazaniami. Jest ogólna samowola i rozpasanie. Na wniosek króla Karola Łysego, do Barcelony przybywa nowy biskup Frodoi, który ma tutaj zaprowadzić ład, porządek i wprowadzić nowe zasady życia społecznego i przestrzeganie nakazów kościoła. Przybycie biskupa budzi różne odczucia wśród mieszkańców, jednak generalnie budzi nadzieję i oczekiwanie na lepsze. Biskup przybywając do Barcelony wkracza w zupełnie inny świat, pełen intryg, zdrad, pragnień i spisków. Ma przed sobą nie lada wyzwanie, ale nie wiadomo, czy uda mu się sprostać oczekiwaniom. Jego wsparciem może okazać się Gola, piękna, mądra i szlachetnie urodzona dama, budząca poważanie, nazywana również "duszą Barcelony". Jednak spotka na swej drodze równeiż wielu wrogów i przeciwników nowych zasad. Kto okaże się górą we wprowadzaniu nowego ładu? Czy kapłan sprosta stawianym mu oczekiwaniom?

Ziemia przeklęta to epicka opowieść o niezwykłym miejscu i niezwykłych czasach. Napisana pięknym językiem, który sprawia, że czytanie tej powieści to swoista uczta literacka. Pomimo słusznej objętości (prawie 800 stron) książkę pochłania się błyskawicznie, a zastosowany język sprawia, że opisywane wydarzenia przewijają się przed oczami czytelnika niczym kadry filmowe. Powieść urzeka i zapada w pamięć - polecam gorąco, bo jest jedyna w swoim rodzaju!!!


możecie kupić w księgarni TaniaKsiążka
3 komentarze:

 1. Wiem dla kogo ta książka będzie wspaniałym prezentem. 😊

  OdpowiedzUsuń
 2. Mam ten tytuł na półce i po Twojej opinii nie mogę się doczekać lektury :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Mam w planach przeczytać tę książkę. Dlatego miło mi czytało się twoją recenzję.

  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...