czwartek, 16 lipca 2020

99. W samym sercu morza - Jojo Moyes

Opowieść inspirowana prawdziwą historią babci Jojo Moyes. Jak wiele może zmienić jedna podróż? Jennifer przypadkiem trafia na plażę pełną starych, zapomnianych statków. Nie spodziewa się, że w tym miejscu odnajdzie opowieść o podróży, która zmienia wszystko. Wojna się skończyła. Frances wchodzi na pokład Victorii, okrętu, który ma ją zabrać do Anglii. Wszyscy myślą, że płynie do ukochanego, ale to jedynie pretekst, by uciec przed przeszłością na drugi koniec świata. Na statku pełnym młodych kobiet aż wrze od konfliktów, zazdrości i napięć. Po zmroku, kiedy na pokładzie słychać tylko szum fal, Frances przypadkowo poznaje Henry’ego. To spotkanie staje się najgorszą, ale zarazem najlepszą rzeczą, jaka mogła się jej przydarzyć. Czy przysięgi wierności wystarczą, aby oprzeć się miłości? Czy podróż może być ważniejsza niż ostateczny cel?
Okładka: miękka
Ilość stron:  544
Wydawnictwo: ZnakJojo Moyes to pisarka, po której książki sięgam w ciemno i które mają u mnie swoje miejsce na półce :) Każda jej powieść ma swój niepowtarzalny klimat, zapada w pamięć na długo, a przy tym jest pełna emocji.

W samym sercu morza to powieść specyficzna i bardzo osobista dla autorki, bowiem opisana historia jest inspirowana prawdziwą historią babci Jojo Moyes. Ksiązka opowiada o australijskich żonach, które byy transportowane wielkimi statkami do Wielkiej Brytanii w 1946 roku i trafiały do rodzin swych mężów, poślubionych w czasie wojny. Za tym stoją wielkie miłości, ale i wielkie tragedie. Wiele z nich nie dotarło do celu, ponieważ mąż się rozmyślił i były cofane ze statku. Wiele z nich przez długi czas było zmuszone do podróżowania będąc w ciąży, bez bliskich i wsparcia. 

Tak też 2 lipca 1946 roku 655 młodych żon wsiadło na statek lotniskowiec HMS Victoria, aby odbyć swoją podróż życia. Towarzyszyło im ponad 1100 mężczyzn i 19 samolotów, które przewożono na pokładzie. Kobiety miały zakaz kontaktów z mężczyznami na statku i musiały przestrzegać wszelkich zasad. Najmłodsza pasażerka miała 15 lat, kilka z nich nie dotarło do celu, a kilka zdążyło owdowieć w trakcie trwania rejsu, który trwał prawie 6 tygodni....

Na tym statku znalazły się m.in. Advice, Jean, ciężarna Margaret i Frances. Każda z nich inna, a jednak musiały spędzić mnóstwo czasu we wspólnej kajucie i nauczyć się żyć razem na małej powierzchni. Podróż nie należała do łatwych, jednak każda z nich znalazła własny sposób na nudę, ale i na chwilę wytchnienia i samotności. Jak zakończyła sie ich podróż? Czy wszystkie dotarły do celu? Przeczytajcie sami - czeka was niezwykła morska przygoda!

Jojo Moyes po raz kolejny stanęła na wysokości zadania i zaserwowała nam niepowtarzalną opowieść, która porusza serca i pozostaje w pamięci na długo. Język, którym operuje pisarka jest niezwykle plastyczny i obrazowy, że wręcz czuje się na twarzy morską bryzę i ruch statku... Powieść wbija w fotel i pomimo słusznej objętości pochłania się ją na jednym wdechu. Polecam gorąco!możecie kupić w księgarni TaniaKsiążka
2 komentarze:

  1. Bardzo lubię książki tej autorki i na pewno sięgnę po ten tytuł. 😊

    OdpowiedzUsuń
  2. Mam mały problem z tą autorką, ponieważ w moim mniemaniu nie wszystkie jej książki stoją na dobrym poziomie. Dlatego z takim ociągnięciem po nie sięgam. Do tej też do końca nie jestem przekonana.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...