poniedziałek, 3 maja 2021

47/2021 Czynnik diabła - Craig Russell

Praga, rok 1935. Młody psychiatra Viktor Kosárek, były student Carla Gustava Junga, przybywa do otoczonego mroczną sławą zakładu dla obłąkanych Hrad Orlu. Wyposażona w nowoczesny sprzęt placówka znajduje się w zamku przez wieki obrosłym ponurymi legendami. Zamknięto tam sześcioro najokrutniejszych morderców w kraju: Drwala, Klauna, Kolekcjonera Szkła, Wegetariankę, Skiomantę i Demona. Kosárek zamierza wykorzystać najnowsze osiągnięcia techniki, aby wyizolować u nich archetypiczny składnik osobowości odpowiedzialny za czynienie zła - tak zwany czynnik diabła. Gdy tylko zaczyna odkrywać ich zdumiewające tajemnice, natrafia na łączący całą szóstkę zatrważający wspólny element. W tym samym czasie mieszkańców Pragi ogarnia przerażenie - w jej ciemnych zaułkach grasuje bowiem nieuchwytny morderca. Policyjny śledczy Lukáš Smolák, desperacko usiłujący złapać sprawcę, przez gazety nazwanego Skórzanym Fartuchem, zauważa podobieństwo między nim a działającym przed półwieczem w Londynie Kubą Rozpruwaczem. Smolák zwraca się po pomoc do lekarzy w Hradzie Orlu, mających doświadczenie z psychotycznymi kryminalnymi umysłami. Zachodzi obawa, że Skórzany Fartuch może mieć jakieś związek z szóstką zamkniętych w zakładzie pacjentów. Zanurzona w międzywojennej rzeczywistości Europy Środkowej i osadzona w cieniu gęstniejącego za czeską granicą nazistowskiego mroku, stylowo napisana, doskonale skonstruowana, bogato zobrazowana powieść jest wspaniałą rozrywką. Nie sposób się od niej oderwać. 

Format: ebook
Ilość stron: 584
Wydawnictwo: Prószyński &S-ka

Czynnik diabła zaciekawił mnie już jakiś czas temu i ostatnio z wielką przyjemnością przeczytałam go w pakiecie Legimi. Nie zawiodłam się, opis na okładce dość dokładnie opisuje treść powieści, jednak jej niesamowity klimat poczujecie dopiero na kartach książki. Craig Russell nie jest mi obcy, czytałam kilka jego książek i trzeba mu przyznać, że doskonale umie budować klimat i napięcie - jego powieści się pożera. 

Czynnik diabła to opowieść o ludzkiej psychice, niezwykłych zakamarkach ludzkiego umysłu i strasznych czynach, których potrafi dokonać człowiek. Umysł ludzki jest wciąż niezbadany i zagadką jest, co myślą ludzie, szczególnie psychopaci. Pozornie niepozorni ludzie, niczym się nie wyróżniający potrafią być bardzo brutalnymi zabójcami, zarówno kobiety i mężczyźni. Szóstka najgroźniejszych czeskich psychopatów zwana Szóstką Diabła, została umieszczona w izolowanym szpitalu psychiatrycznym w starym zamku Hrad Orlu. 

W 1939 roku do tego miejsca o złęj sławie zawitał nowy pracownik, młody psychiatra, Victor Kosarek, uczeń Karla Gustawa  Junga, który zwróci uwagę dyrektora szpitala swoimi badaniami nad czynnikiem diabła, który czai się w każdym człowieku. Wyzwaniem dla niego staje się grupa psychopatów zamieszkujących odrębne komnaty zamku. 

Tymczasem w Pradze grasuje psychopatyczny zabójca w skórzanym fartuchu, którego ściga policja, jednak on znika bez śladu, a wszyscy świadkowie mówią o nim jak o diable. Kosarek zostaje wplątany w tą sprawę, ponieważ podejrzewa swego przyjaciela,  a jednocześnie ślad prowadzi do jego zamkniętych w izolacji pacjentów. Wynik sprawy okaże się zaskakujący i szokujący.

Czynnik diabła to porywająca i wbijająca w fotel książka, a jeśli dodacie do tego wojenne niepokoje i czeskich nazistów, którzy są lekarzami w szpitalu - to sami widzicie, że szykuje się znakomita lektura! Polecam gorąco !

 

Książka dostępna jest w formacie e-book na Legimi.pl

 

3 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...