wtorek, 4 maja 2021

48/2021 Bibliotekarka z Saint-Malo - Mario Escobar

Nowa powieść Maria Escobara, autora bestsellerów „Kołysanka z Auschwitz” i „Dzieci żółtej gwiazdy”
Taki list mógł napisać tylko ktoś, kto kocha książki miłością bez granic. Jocelyn Ferrec, bibliotekarka i pasjonatka literatury, boryka się z samotnością po tym, jak jej ukochany mąż Antoine wyruszył na front. Nie mija wiele czasu, kiedy kobieta staje w obliczu kolejnego dramatu. Latem 1940 roku do Saint-Malo wkraczają wojska niemieckie, a ich brutalne prześladowania mają dotyczyć także biblioteki, w której pracuje Jocelyn. Niemiecki kapitan Hermann von Choltiz otrzymuje odgórny nakaz zniszczenia wszelkich wywrotowych książek w Saint-Malo. Utrudnia to fakt, że jest ON wielkim miłośnikiem literatury ze słabością do wspaniałej bibliotecznej kolekcji Jocelyn. Między tą dwójką nawiązuje się zupełnie nierealna przyjaźń. Książki ich łączą, jednak wojna dzieli. Swoje przeżycia Jocelyn opisuje w liście do słynnego pisarza Marcela Zoli, którego książki zajmują szczególne miejsce w jej sercu i księgozbiorze. Rozpoczyna przepiękną korespondencję o przepełnionym tragicznym szaleństwem świecie, w którym zmuszona jest żyć, ale w którym miłość jest w stanie pokonać nawet wojnę. 

Okładka: twarda
Ilość stron: 362
Wydawnictwo: Kobiece 

Porwała mnie ta powieść i oczarowała - książka o poświęceniu i miłości do książek! Przepięknie wydana, w sztywnej lakierowanej okładce, z rycinami wewnątrz na elementach dzielących części książki - delektowałam się zarówno treścią jak i estetyką wydania!

Bibliotekarka z Saint - Malo to opowieść o miłości w czasach wojennej zawieruchy, zarówno do mężczyzn jak i do książek, której akcja dzieje się w małej miejscowości Saint-Malo, ale i w Paryżu, okupowanym przez Niemców. Młoda kobieta, Jocelyn Ferrac jest bibliotekarką, kocha ponad wszystko książki i swego męża Antoine'a. Nawet kiedy ciężko choruje, kiedy trwa wojna, a mąż jest w niewoli - ona zawsze jest w swojej bibliotece i dba, aby nic się nie stało jej ukochanym książkom. Stawia czoło niemieckim najeźdźcom i udaje jej się ukryć cześć najcenniejszych inkunabułów przed ich kradzieżą, jednak część zbiorów znajdujących się na zakazanej przez Niemców liście spłonie na jej oczach. Jocelyn pomimo swej choroby i słabości, jest niezwykle silną i mądrą kobietą, angażuje się w ruch oporu, a przy tym zakochuje się w niemieckim oficerze, który ochrania ją jak może, jednak wojna jest bezlitosna i odbija swe piętno na tej niezwykłej kobiecie, która dla książek jest w stanie poświęcić wszystko. Jej opowieść spisywana w listach trafia do Marcela Zoli, pisarza, z którym bohaterka dzieli się swoim życiem. 

Mario Escobar zbudował fantastyczny klimat w swojej książce, a sceny, które opisuje są tak realne, że aż wychodzą z kart powieści i poruszają wyobraźnię. Bibliotekarka z Saint - Malo to przepiękna i wzruszająca opowieść o miłości, przyjaźni, poświęceniu i oddaniu oraz wielkim harcie ducha odważnych ludzi walczących z najeźdźcami. Ta wojenna historia nie kończy się happy endem, jednak niesie ogromną dawkę optymizmu i nadziei, ze zawsze na świecie są ludzie o pięknych wnętrzach, nawet w tak trudnych i okropnych czasach, jak czasy wojny. 

Przeczytajcie koniecznie!!!!

Książkę Bibliotekarka z Saint-Malo oraz  nowości książkowe

 

 

2 komentarze:

  1. Czytałam jedną książkę autorka i nie do końca mi się podobała, ale tej mogłabym dać szansę.
    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń
  2. Za jakiś czas, na pewno sięgnę po tę książkę.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...