czwartek, 17 czerwca 2021

65/2021 Czarny Lampart, Czerwony Wilk - Marlon James

Dziecko nie żyje. Nie pozostało nic więcej, by wiedzieć. Tropiciel jest myśliwym, znanym w trzynastu królestwach jako ten, który ma nos. I choć zawsze pracuje sam, ten jeden jedyny raz musi zrobić wyjątek. By odnaleźć zaginione dziecko, sprzymierza się z grupą podobnych sobie najemników. A są tam wszyscy: od wiedźmy, przez smutnego olbrzyma, aż do zmiennokształtnego Lamparta. Każde z nich jest śmiertelnie niebezpieczne. Każde z nich pilnie strzeże swoich tajemnic. Podążając za zapachem dziecka, grupa przejdzie przez potężne miasta, groźne rzeki i zaklęte puszcze, na każdym kroku tropiona przez istoty, które pragną ich śmierci. Wątpliwości nie opuszczają Tropiciela ani przez chwilę. Kim jest tajemniczy chłopiec, którego muszą odnaleźć? Dlaczego tak wiele osób chce przerwać ich poszukiwania? I przede wszystkim – kto kłamie, a kto mówi prawdę?
Czerpiąc garściami z afrykańskiej historii i mitologii oraz własnej wyobraźni, Marlon James opowiada historię o niesamowitym rozmachu, której akcja dzieje się w starożytnym świecie, dziwnie przypominającym współczesny.

Okładka: twarda
Ilość stron:   752
Wydawnictwo:Wydawnictwo Echa

 Marlon James stworzył powieść, która zapada w pamięć czytelnika i tkwi w jego umyśle jak zadra, stale powracając i skłaniając do przemyśleń. Czyta się ją delektując się słowem, każdą kolejną stroną i zupełnie nie odczuwa się jej objętości. Wręcz przeciwnie - finalnie odczułam brak jej ciężaru i ciągu dalszego opowieści.

Marlon James zbudował niezwykła opowieść, pełną rozmachu, korzystając z afrykańskich opowieści i lokalnych mitów. I choć akcja dzieje się w świecie starożytnym, bardzo mocno przypomina on naszą rzeczywistość.... Styl autora jest bardzo bogaty, serwuje nam cała plejadę postaci i trzeba się skupić, aby za nim nadążyć, jednak to literacka uczta dla umysłu!

Autor przenosi nas w brutalny świat afrykańskiej dziczy, gdzie nie ma żadnych praw, a światem rządzi krwawa przemoc. Tutaj właśnie Tropiciel, wykwalifikowany i doświadczony myśliwy, wyrusza na poszukiwanie zaginionego dziecka, a towarzyszy mu grupa najemników. To specyficzna grupa niebezpiecznych istot, w skład której wchodzą wiedźma, olbrzym,  czy też zmiennokształtny Lampart.Każde z nich jest inne i każde pilnie strzeże swoich tajemnic. Wszyscy podążają za zapachem dziecka, mijają niebezpieczne miejsca , jednak niebezpieczeństwo też jest tuż za nimi, bowiem ściga ich wróg, równie niebezpieczny jak oni, a przy tym zdeterminowany, by przerwać poszukiwania.

Kim jest więc chłopiec, którego poszukują? Dlaczego jest tak ważny, ze wzbudza tyle  działań i emocji? Przeczytajcie koniecznie!

Uniwersum stworzone przez Marlona Jamesa jest porywające, jednak nie jest to łatwa i lekka opowieść. Wymaga skupienia, jednak nagrodą są niezwykłe doznania z lektury tej książki. Marlona Jamesa albo się kocha albo ie próbuje poznać - jednak warto wciągnąć się w tą fascynującą opowieść, pełną brutalnej prawdy o życiu, pełną fantastycznych opowieści i postaci nie z tej ziemi. Ta powieść zostaje w pamięci na długo, jest bowiem jedyna w swoim rodzaju!

 

Książkę Czarny Lampart, czerwony wilk oraz  nowości książkowe

 

 

2 komentarze:

  1. Uwielbiam czytać tak entuzjastyczną recenzję.

    OdpowiedzUsuń
  2. O tej książce czytałam różne opinie. Ja chce się sama przekonać, do której grupy trafię.

    Książki jak narkotyk

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...