poniedziałek, 27 września 2021

110/2021 Wojna Inge - Svenja O'Donnell

Hipnotyzująca opowieść o odkrywaniu historii swojej rodziny z czasów II wojny światowej. Po 60 latach wnuczka Inge dociera do bolesnej prawdy. Dorastając w Paryżu, córka Niemki i Irlandczyka, Svenja O'Donnell niewiele wiedziała o przeszłości swojej rodziny ze strony matki. Opowiadano jej tylko, że jej pradziadkowie, babcia i matka uciekli ze swojego rodzinnego miasta Królewca (wtedy Königsbergu, dziś Kaliningradu) pod koniec II wojny światowej, by nigdy już tam nie wrócić. Wszystko się zmieniło, gdy O'Donnell, zwiedzając Kaliningrad, zadzwoniła do swojej babci, która w nietypowy jak na nią sposób nagle wybuchnęła płaczem. - Mam ci wiele do powiedzenia… - wyznała w końcu babcia Inge. Wielokrotnie nagradzana dziennikarka Svenja O’Donnell w żywy i poruszający sposób rekonstruuje historię życia Inge, od powstania nazistowskich Niemiec po trudne lata po wojnie, od miłości do mężczyzny, który został wysłany na front wschodni zaraz po tym, jak zaszła z nim w ciążę, po dramatyczną ucieczkę z małym dzieckiem i resztą rodziny, gdy zbliżała się Armia Czerwona. Ostatecznie O'Donnell odkrywa brutalną prawdę o tym, co rozdzieliło Inge z mężczyzną, którego kochała ponad wszystko: straszny sekret ukrywany przez nią przez ponad sześć dziesięcioleci. 
„Wojna Inge” to nie tylko wciągająca saga o II wojnie światowej, ale też rodzaj głębokiego rozrachunku ze znaczeniem niemieckiej tożsamości i wojennej traumy. Podążając śladami babci, O'Donnell opisuje historię niezwykłej kobiety uwikłanej w bieg historii. Odważnie stając twarzą w twarz z dziedzictwem swojej rodziny, darowuje również czytelnikowi cudowną szansę odkrywania tajemnicy, którą zbyt długo spowijał welon ciszy i wstydu.

Okładka: miękka
Ilość stron: 336
Wydawnictwo: Świat Książki

Wojna Inge wbija się w umysł czytelnika jak drzazga i pozostaje w nim na długo, skłaniając do refleksji. Druga wojna światowa ma bardzo szerokie przełożenie w literaturze. Można znaleźć tą tematykę w praktycznie wszystkich kategoriach literackich, jednak dla mnie zawsze najbardziej poruszające są dokumenty, a Wojna Inge oparta jest na prawdziwych wydarzeniach. Autorka, która jest dziennikarką, opisała losy swojej babci, Ingeborg, Niemki z Królewca, która przeżyła wojnę, jednak jej losy były bardzo trudne, tak jak losy wielu uchodźców. Tak - uchodźców, bowiem zwykli niemieccy obywatele, byli uchodźcami. Musieli zostawić swe domy i dobytki i uciekać, bowiem na skutek wyniku wojny zostali pozbawieni wszystkiego. Nie tylko inne narodowości cierpiały przez Hitlera, ale również część zwykłych Niemców, którzy często nie zdawali sobie sprawy z okrucieństwa i działań Hitlera, wielu nie popierało jego działań.

Svenja O'Donnell pokazuje nam okropności i tragedie wojenne widziane oczami Niemki, zgwałconej, uciekającej z dzieckiem na ręku i poszukującej nowego miejsca na życie.
Ingeborg Wiegandt jako mała dziewczynka mieszkała z rodzicami w Królewcu, w latach trzydziestych chodziła do szkoły. Jej ojciec prowadził własne przedsiębiorstwo, a matka w domu grywała na fortepianie. Wiedli dobre życie, jednak wszystko zmieniło się wraz z nastaniem wojny, a tym samym nastoletniości Inge. Młoda dziewczyna uczyła się w szkole poza miejscem zamieszkania, zaprzyjaźniła się z młodą Gretą pochodzącą z zamożnej rodziny i w końcu u niej zamieszkała. To był piękny i beztroski czas, jednak zaczęła się wojna, a Inge wdała się w romans z bratem Grety. Parę rozdzielono, a Inge wróciła w ciąży do rodziców. Jej mała córeczka zwojowała rodzinę, jednak na skutek działań wojenny przyszło im uciekać, porzucić rodzinne strony i tułać się. Mieli szczęście, którego nie miało wielu - przeżyli, jednak okupione to było bólem i cierpieniem. Inge zmieniła się , okazywała dystans nawet najbliższym, dopiero wnuczce udało się do niej zbliżyć - mur babci rozbiła wizyty wnuczki w Królewcu i jej krótki telefon z rodzinnych stron babci, który uruchomił lawinę wspomnień, które stanowią podwaliny książki Svenji O'Donnell.

Autorka napisała porywającą książkę, ilustrowaną zdjęciami i dokumentami babci, a przy tym tę biografię czyta się jak porywającą powieść obyczajową, a przecież napisało ją życie.
Wojna Inge to niezwykłe świadectwo wojny widziane z drugiej strony, przez Niemkę, którą również dotknęły okropności i tragedia wojny.

Przeczytajcie koniecznie - nie można koło tej książki przejść obojętnie!!!
1 komentarz:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...