piątek, 26 listopada 2021

140/2021 MURSZ - Ewa Przydryga

Las, który odcisnął krwawe piętno na życiu okolicznych mieszkańców, przypieczętuje także jej los…Pola z trudem usiłuje wrócić do nowego życia bez męża i syna. Po zakończeniu terapii regularnie koresponduje z Kasandrą, z którą zaprzyjaźniła się podczas pobytu w szpitalu. Wkrótce w ręce Poli trafia list, zupełnie inny niż poprzednie, będący zapowiedzią samobójstwa przyjaciółki. Ujawniony w liście sekret prowadzi Polę do owianego złą sławą Murszu, wymarłej części kaszubskiego lasu. To tam rok wcześniej została zamordowana Lara, koleżanka Kasandry. Wyznania Kas rzucają jednak zupełnie nowe światło na makabryczne zdarzenia tamtej nocy. Każda z leśnych dróg prowadzi Polę pod drzwi tajemniczej spalonej leśniczówki. Strawiona ogniem chata skrywa mroczne sekrety lasu i mieszkających w nim ludzi. Tych żyjących i tych, którzy na przestrzeni lat w tragicznych okolicznościach stracili tu życie.

Okładka: miękka
Ilość stron:
Wydawnictwo: MUZA SA

Mursz to powieść, która wbija czytelnika w fotel podobnie jak poprzednia książka tej autorki, Topieliska. Jest mroczna, klimatyczna i zupełnie nieprzewidywalna. Sceny oglądamy oczami bohaterów tej powieści, to ich bezpośredni przekaz nakreśla cała fabułę, która stawia czytelnikowi podczas lektury wiele znaków zapytania. Czyta się ją świetnie i nie można się od niej oderwać, a atmosfera sprawia, że ciarki chodzą po plecach.

Pola i Kas poznają się podczas leczenia w zamkniętym zakładzie psychiatrycznym. Każda z nich ma swoją historię i swoje traumy do przepracowania, aby móc znowu normalnie funkcjonować na zewnątrz. Pola opuszcza zakład jako pierwsza, ale umawia się z Kas na kontakt po jej wyjściu. Dziewczyna również wkrótce opuszcza zakład, jednak okazuje się, że nie może odnaleźć się w nowej rzeczywistości. Pozostawia w skrzynce Poli list, pełen niedopowiedzeń, ale i wołania o pomoc. Kiedy kobieta wreszcie ją odnajduje okazuje się, że Kas próbowała popełnić samobójstwo. Wszystko wiąże się z jej przeszłością i śmiercią jej mentorki, znanej youtuberki Lary w Duchnym Lesie, specyficznym miejscu, które ma swoją mroczną historię. Pola podąża śladami Kas i stara się zgłębić tamtą historię, która nigdy nie została rozwiązana, a Kas mocno jest w nią wplątana i prawdopodobnie wie, kto był zabójcą.
Finał okaże się tyle zaskakujący, co szokujący....

Mursz to thriller, który zapada w pamięć i pochłania czytelnika bez reszty, a mroczna, wręcz oblepiająca atmosfera przenika do jego umysłu. To jedna z tych powieści,  które na długo pozostają w pamięci, wbijając się w umysł jak drzazga i nie dając o sobie zapomnieć. Polecam gorąco!3 komentarze:

 1. Obecnie czy tam inną książkę tej autorki, ale po ten tytuł również na pewno sięgnę.

  OdpowiedzUsuń
 2. Czytałam inną książkę tej autorki i mi nie podeszła. Dlatego nie mam w planach sięgania po inne jej książki.

  OdpowiedzUsuń
 3. Znam ,,Topieliska", więc pewnie po nią również sięgnę.
  Książki jak narkotyk

  OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...