niedziela, 23 stycznia 2022

13/2022 Zazdrość - Jo Nesbø

Śledczy z Aten zostaje wezwany do zbadania sprawy zaginięcia niemieckiego turysty na wyspie Kalimnos. W swojej karierze policjanta zyskał renomę, analizując zabójstwa pod kątem motywu zazdrości. Czy i tym razem intuicja go nie zawiedzie? 
Kierowca taksówki znajduje na tylnym siedzeniu auta kolczyk. Łudząco podobną parę kolczyków kupił w prezencie swojej żonie. Czyżby ta błyskotka należała do niej? Ale w takim razie skąd się tam wzięła? Niepokojące pytania, zważywszy, że pojazd należy do jego szefa… Pasażerka lecąca z Nowego Jorku do Londynu postanawia rozstać się z życiem po odkryciu, że mąż ma romans z jej najlepszą przyjaciółką. Czy rozmowa z człowiekiem, który siedzi obok niej w samolocie, zmieni decyzję kobiety? Bohaterowie zbioru opowiadań Zazdrość doświadczają gwałtownych uczuć. Nesbo w typowy dla siebie sposób konfrontuje czytelnika z nieprzewidywalnymi skutkami zazdrości, pożądania i zdrady. I jak zawsze zaskakuje.

Format: ebook
Ilość stron: 320
Wydawnictwo: Dolnośląskie

Nie jestem fanką opowiadań i zdecydowanie wolę dłuższe formy literackie, jednak jako fanka Jo Nesbo po prostu nie mogłam nie sięgnąć po Zazdrość :) Czytałam te opowiadania pomiędzy innymi lekturami, stanowiły ciekawy przerywnik, jednak brakowało mi rozwinięcia i akcji, która trwałaby dłużej niż kilkanaście stron.

W tomie Zazdrość znajdziecie kilka naprawdę świetnych opowiadań, które moim zdaniem aż proszą się o rozszerzenie fabuły :) To oczywiście moje subiektywne zdanie, a każdy z was wyrobni swoje, kiedy sięgnie po Zazdrość. Jo Nesbo to świetny pisarz, bardzo pomysłowy i potrafiący nadać swym powieściom specyficzny klimat, który również znajdziecie w jego opowiadaniach. 

Zazdrość otwiera opowiadani, które mnie najbardziej  zapadło w pamięć, o kobiecie, która wykupiła sobie samobójstwo. Po wielkim rozczarowaniu, jakim okazał się romans jej najlepszej przyjaciółki z jej partnerem postanowiła skończyć swe życie. Niestety nie wiedziała, jak to zrobić, więc wykupiła zabójstwo upozorowane na samobójstwo w jednej z dyskretnych firm, które takie usługi świadczą. Pozostało jej 21 dni życia... kiedy umrze? dziś, jutro czy za tydzień? tego nie wie... Opowiada o tym swemu towarzyszowi podróży podczas lotu w jej ostatnią podróż. Mocne! Takie jak tylko potrafi Jo Nesbo! 

Zazdrość - polecam serdecznie!

2 komentarze:

  1. Mnie póki co bardziej ciągnie do fantastyki i literatury faktu, więc przynajmniej jak na razie sobie odpuszczę.

    OdpowiedzUsuń
  2. Muszę wreszcie dać szansę twórczość tego autora.

    OdpowiedzUsuń

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...