środa, 26 stycznia 2022

14-15-16/2022 Czas leczy rany/ Czas nadziei/Czas powrotów - Joanna Kruszewska

Czas leczy rany cz.1
Helena, właścicielka niewielkiej cukierni, stara się wzorowo wypełniać obowiązki matki i żony. Nie wszystko w jej rodzinie jest idealne, ale sił dodają jej nadchodzące lato i zbliżające się wakacje. Mimo upałów wszyscy cieszą się z długich wieczorów spędzanych na Podlasiu. Nie mogą doczekać się cichych rozmów prowadzonych w zaciszu działkowej werandy. To lato ma na nowo scalić oddalających się od siebie domowników. Zamiast tego jednak sielankę przerywa pojawienie się pięknej Małgorzaty, córki Leszka, o której istnieniu nie wiedział. Dziewczyna burzy budowany z mozołem spokój rodziny. Tajemnice z przeszłości powoli i stopniowo wychodzą na światło dzienne. Czy można wybaczyć zdradę? Czy czas zawsze leczy rany? Co może sprawić, by rodzina, rozdarta dramatycznymi wydarzeniami, na nowo odnalazła do siebie drogę?
Ilość stron: 400


Czas nadzieli cz.2
Czas na Podlasiu mija powoli, a spokojne wieczory otulają ciepłem na długie godziny. Pachnące słodyczą wnętrze małej cukierni, wydaje się być idealnym miejscem na chwilę odpoczynku i zadumy przy filiżance gorącej czekolady. W takich chwilach dobrze jest mieć tuż obok dłoń, która przyjaźnie ułoży się na ramieniu i da znać, że wszystko co dobre, niekoniecznie jest za nami. Rodzinne tajemnice powoli wychodzą na światło dzienne. Helena staje się beztrosko nieuważna, przyjmując za pewnik stałość własnego małżeństwa. Małgorzata postanawia pozostawić sprawy własnemu biegowi i nie ingerować w to, co szykuje dla niej los. Nawet gdy ten przekornie postanowił przyciągnąć do siebie ludzi, którzy z założenia nie powinni być razem.
Ilość stron: 400

Czas powrotów  cz.3
Na Podlasiu wreszcie w pełni rozkwita wiosna. Iwona i Leszek na jakiś czas muszą zamienić się rolami. Starsza pani poświęca się pracy zawodowej, a jej mąż musi przejąć wszystkie obowiązki związane z zajmowaniem się domem. Zawsze wszystko podstawiano mu pod nos, teraz jednak musi nauczyć się przygotowywać domowe obiady i posiąść wiele innych, tajemniczych dotąd, umiejętności. Córka Leszka, Małgorzata, natomiast powoli odnajduje spokój i stara się pogodzić z przeszłością. Tymczasem Lena mimo wielu przeciwności losu z werwą i zapałem dalej prowadzi uroczą cukiernię. Wszak musi pokazać dzieciom, że wszystkie kłopoty można przezwyciężyć. Nic nie jest straszne, gdy wokół nas jest kochająca rodzina i prawdziwi przyjaciele. W tym zawsze można odnaleźć siłę i szczęście.
Ilość stron: 416
Wydawnictwo: Filia

Trylogia Joanny Kruszewskiej porwała mnie i cieszę się, że mogłam ją przeczytać w całości, gdyż każdy kolejny tom idealnie dopełnia poprzedni. 
Cykl Czas opowiada o ludzkich problemach, radościach, o życiu w rodzinie - słowem o zwykłym prozaicznym życiu, a przy tym Autorka potrafi tak zbudować klimat, że powieści pochłania się jak gąbka wodę. Mnie doskonale się czytało, przeżywałam razem z bohaterkami i trzymałam kciuki, żeby wszystkie problemy się poukładały.

Akcja powieści toczy się na Podlasiu, gdzie mieszka rodzina - rodzice Iwona i Leszek, ich córka Lena ze swoim mężem i dziećmi oraz jej brat Marek z żoną Kingą i dwoma synkami. Każda z tych rodzin ma swoje radości i troski, jednak wiodą poukładane, dobre życie. Aż do czasu, kiedy przeszłość zaczyna kłaść się cieniem na teraźniejszości i odciska na niej niezatarte piętno. Otóż w życiu emeryta Leszka, nagle pojawia się dorosła córka, która jest efektem jego romansu sprzed wielu lat z Urszulą. Kobieta nigdy nie powiedziała mu o ciąży, bo kiedy dowiedziała się, że Iwona jest w ciąży z Lenką, odeszła od Leszka i zakończyła związek. Małgorzata dowiedziała się o swym ojcu na łożu śmierci matki i postanowiła go odnaleźć. Niestety jej siłą napędową była zazdrość i zawiść i co prawda zyskała ojca, jednak bardzo mocno namieszała w całej rodzinie, do której mogła wejść...  Sprawiła swoim zachowaniem wiele złego i krzywdy ludziom, którzy na to nie zasłużyli. W życiu różnie bywa, czasem mocno nas zaskakuje, tak jak Leszka, który stanął pomiędzy swoimi dwoma rodzinami i stoi przed nim wyzwanie jak to połączyć, bo w całość się nie da... za dużo złego się zadziało.
Jak mocno Małgorzata wpłynęła na losy rodziny Leszka dowiecie się czytając tą niezwykłą trylogię - wzruszającą, mądrą i pełną refleksji. 

Trylogia Czas... Joanny Kruszewskiej jest nie tylko pięknie napisana i niby tak zwyczajna, że aż niezwykła. Moim zdaniem to świetnie napisana babska literatura, po którą naprawdę warto sięgnąć. Jest idealna na długie zimowe wieczory - polecam serdecznie!

2 komentarze:

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...