niedziela, 16 stycznia 2022

10/2022 Zanim zobaczymy Neapol - Magdalena Kołosowska

Danka – kilka lat wcześniej los ciężko ją doświadczył. Zachorowała na nowotwór. Operacje ratujące życie zniszczyły jej urodę, a ona utwierdziła się w przekonaniu, że już nic dobrego jej nie spotka. Wychowuje syna, który jest jej oczkiem w głowie, i tkwi w małżeństwie, choć wie, że mąż prowadzi podwójne życie. Jednak kiedy traci pracę a mąż przegrywa w kasynie ich wspólne pieniądze, postanawia wziąć sprawy w swoje ręce. Ale czy na to nie jest już za późno?

Format: ebook
Ilość stron: 326
Wydawnictwo: Replika

Pierwsze, co mnie uderzyło to zupełny rozjazd pomiędzy okładką i tytułem a zawartością książki. Chciałam Neapolu, a znalazłam delikatne tylko odniesienie do niego, nic z Włoch tutaj nie znajdziecie... Nie znajdziecie też frywolnej panienki z okładki... Ale znajdziecie trafiającą w serce opowieść o przyjaźni trzech kobiet - Danki, Zosi i Irminy, która wciąga i wzrusza. Cieszę się, że ją przeczytałam, choć miałam zupełnie inne mniemanie o tej książce. Jednak urzekła mnie, spłakałam się przy śmierci Saby, kibicowałam Dance w walce o własne szczęście, bo to właśnie jej jest poświęcony ten tom cyklu Pod wspólnym niebem. Pierwszy, Kiedyś dogonimy Paryż, opowiadał o losach Zosi. 

Zanim zobaczymy Neapol to historia Danki, która mieszka z mężem Januszem i psem Sabą. Ma dorosłego syna Bartka związanego z córką Zosi, Olą. W małżeństwie Danki się nie układa, mąż stale wyjeżdża, a szala goryczy przelewa się, kiedy na wspólnym koncie pewnego dnia kobieta odkrywa brak środków i dziwne przelewy męża. Zatrudnia detektywa, jednak niewiele się dowiaduje, a Janusz po powrocie nagle znika. Zabiera swoje rzeczy i kontakt z nim się urywa, a Danka pozostaje sama i rozżalona. Wspiera ją niedawno poznany sąsiad Krzesimir, który jest z nią. kiedy odchodzi Saba i kiedy zawieszają ją w pracy. Zaczyna między nimi iskrzyć i wdają się w romans, a Danka wreszcie jest szczęśliwa...i nagle wraca Janusz. Opowiada Dance o powodzie swego wyjazdu i odkrywa znajomość z Krzesimirem, która wywraca do góry nogami dalsze życie obojga małżonków... Jak się potoczą ich dalsze losy? Przeczytajcie koniecznie!!!!

Zanim zobaczymy Neapol to wciągająca, wzruszająca, ale i refleksyjna opowieść o meandrach ludzkich losów, miłości, zazdrości, zdradzie i zemście. Świetnie się czyta, a opowieść odcina czytelnika od rzeczywistości - polecam - warto!


Książka dostępna  w formacie e-book na Legimi.pl


sobota, 15 stycznia 2022

09/2022 Zapach jesieni - Anna Rybkowska

Nie możesz zatrzymać żadnego dnia, ale możesz go nie stracić. 
Berenika i jej przyjaciele doświadczą w Nabokowie specyfiki czasu i jego niepowtarzalności. Dowiedzą się, że można coś przeżyć jeszcze raz, ale już nigdy w taki sam sposób. Jesień przyniesie wyjaśnienie tajemnic ukrytych we dworze, błąkających się wśród pól i pochowanych po lasach. Przynajmniej tych tajemnic, które pozwolą się okiełznać. Wszak życie też nie daje odpowiedzi na wszystkie zadawane pytania… To pożegnanie z bohaterami i z miejscem, ale niekoniecznie rozstanie z ich żywiołami. Przecież każdy ma jakieś swoje Kilimandżaro, więc każdy może mieć i swój Naboków.

Format: ebook
Ilość stron: 304
Wydawnictwo : Replika
Cykl: Ślady życia tom 4

Polubiłam cykl Anny Rybkowskiej Ślady życia za jego zupełną nieprzewidywalność i za prawdę życiową. To niezwykle mądre książki, pełne mądrości życiowej, czasem nostalgii i przemyśleń, ale również zawierające dreszczyk emocji i wątek kryminalny oraz nieco metafizyki. Całość niezwykle oryginalna i zapadająca w pamięć :)

Zapach jesieni zamyka cały cykl i stawia symboliczną kropkę nad "i". Życie zatoczyło koło, ktoś się narodził, ktoś zmarł, ktoś zaginął i się odnalazł.... Tak na ludzi działa Naboków, jest jak swoisty wehikuł czasu, który odciska swój ślad na ludzkiej egzystencji. Zapach jesieni jest kontynuacją poprzedniego tomu i spektakularnej akcji policji, która pojmała gang handlarzy ludźmi, w którym prym wiódł ojciec Igora i kochanek Bereniki, dziedziczki w Nabokowie. Zmarła mama Bereniki i trwają przygotowania do stypy, w której uczestniczy prawie cała wieś i która niestety nie kończy się dobrze... Część uczestników pochorowała się, a nawet zmarła, jednak to, co uderza w rodzinę Bereniki to porwanie małego Olfika, którego przez kilka tygodni nie można znaleźć. To położyło się cieniem na całej rodzinie i ich wzajemnych relacjach, a sama Berenika zrobiła to, co musiała....

Ślady życia to cztery fascynujące powieści, które trzeba przeczytać! Zapach jesieni w idealny sposób zamyka całość dając jednak pole do wyobraźni dla czytelników. Piękna, mądra i bardzo życiowa opowieść - polecam serdecznie!


Książka dostępna  w formacie e-book na Legimi.pl


czwartek, 13 stycznia 2022

08/2022 Biała elegia - Han Kang

Finalistka Międzynarodowej Nagrody Bookera 2018
Nowa książka autorki Wegetarianki, laureatki Międzynarodowego Bookera 2016. The White Book to powieść inna niż wszystkie i najbardziej osobista w dorobku autorki. Literacka perełka, w której tematem przewodnim jest biel. To książka o żałobie, odrodzeniu i wytrwałości ludzkiego ducha. Oszałamiające badanie kruchości, piękna i obcości życia. Autorka napisała większą część powieści podczas zimowego pobytu w Warszawie.

Okładka: miękka
Ilość stron: 144
Wydawnictwo: WAB


Han Kang jest finalistką Miedzynarodowej Nagrody Bookera oraz autorką kontrowersyjnej Wegetarianki, która na mnie wywarła ogromne wrażenie. Kang to autorka, którą albo się uwielbia albo odrzuca, bo się jej nie rozumie. Pisze bardzo specyficznie, z lekka filozoficznie, nostalgicznie. Schyla się nad rzeczami pozornie oczywistymi, przedstawiając je w taki sposób, że skłania do refleksji.

Biała elegia to niepozorna książeczka mająca zaledwie  144 strony i zawierająca do tego czarno-białe fotografie idealnie ilustrujące tekst. To opowieść o kruchości ludzkiego życia, studium prostego piękna i ludzkiego charakteru. To opowieść o bieli i prostocie, o nieskazitelności bieli pomimo wszystkiego, o jego kruchości, ale i o ogromnej sile. Biała elegia to opowieść pełna kontrastów, pełna wspomnień i rozważań. Bohaterka powieści opowiada między innymi o swej siostrze, która zmarła zaledwie dwie godziny po narodzeniu, była taka biała, krucha i taka piękna... Opowiada też o przeprowadzce, generalnie przedstawia krótkie migawki ze swego życia, pełne refleksji, które jak puzzle składają się w fascynującą całość, którą się chłonie .

To nie jest szybka książeczka do przeczytania i zapomnienia. Powinno się ją dawkować, czytać, rozważać... Skłania do przemyśleń i pokazuje zwyczajne rzeczy z zupełnie innej strony. Warto po nią sięgnąć! Kto czytał Wegetariankę - to wie, o czym piszę :)środa, 12 stycznia 2022

07/2022 Człowiek w lustrze - Lars Kepler

Tajemniczy kierowca ciężarówki porywa wracającą ze szkoły nastoletnią Jenny. Jak się okazuje, uprowadzonych dziewczyn jest więcej – są więzione i nieludzko traktowane. 
Pięć lat później martwa Jenny zostaje znaleziona na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Dzięki nagraniom z monitoringu Joona Linna odszukuje naocznego świadka morderstwa. Kiedy dotknięty amnezją mężczyzna nie jest w stanie powiedzieć, co wówczas zobaczył, Linna postanawia skontaktować się z hipnotyzerem.

Okłądka:miękka
Ilość stron: 416
Wydawnictwo: Dolnośląskie


Lars Kepler to duet pisarski stworzony przez Alexandra Ahndorila i Alexandrę Coelho Ahndoril, a dla mnie to synonim wysokiej jakości i doskonałej książki. Przeczytałam wszystko, co napisali i wypatruję każdej kolejnej pozycji. Wszystkie są doskonałe i znakomicie trzymają w napięciu.

Człowiek w lustrze to kolejny tom opowieści z komisarzem Jooną Linną w roli głównej. Linna to detektyw z krwi i kości, który żyje swoją pracą, co mocno przekłada się na jego relacje z bliskimi, szczególnie z córką. Tym razem angażuje się bardzo mocno w sprawę uprowadzenia i zabójstw młodych dziewcząt. pomimo  sprzeciwu swej przełożonej. Ale jak to Joona, potrafi udowodnić swoje racje i znaleźć się w centrum wydarzeń, choć tym razem okazuje się to bardzo niebezpieczne.

Przed pięciu laty tajemniczy kierowca ciężarówki z polskimi numerami rejestracyjnymi, na oczach koleżanki, porwał wracającą ze szkoły Jenny. Dziewczyna zniknęła bez śladu, po czym teraz zostaje znaleziona martwa na placu zabaw w centrum Sztokholmu. Jedynym świadkiem wydarzeń uchwyconym przez monitoring jest mężczyzna wyprowadzający psa. Martin, w imieniu którego na policję dzwoni żona jest chory psychicznie i zmaga się z traumami związanymi ze śmiercią swej rodziny w wypadku przed wielu laty. Jednak to on okazuje się jedynym świadkiem, z którym przychodzi pracować. po wielu perturbacjach, Joonie Linnie. Kierunek w jakim rozwinie się sprawa zaskoczy wszystkich, a szczególnie winnego....

Człowiek w lustrze to misternie skonstruowana intryga i niesamowity klimat. Historia jest utkana jak pajęcza sieć pełna labiryntów, w które wpada czytelnik, a autorzy wodzą go za nos. Nieprzewidywalna, zaskakująca i szokująca - taka jest ta książka. Nie da się obok niej przejść obojętnie! Polecam gorąco!


niedziela, 9 stycznia 2022

06/2022 Gdybyś wiedziała - Grażyna Jeromin-Gałuszka

Przyjaciółki od zawsze i na zawsze. Kamila, Magda, Ramona i Julia, dawne koleżanki z tej samej klasy, po ukończeniu szkoły spotykają się co pięć lat na wspaniałych imprezach w domu Julii. Ich spotkania zawsze przebiegają podobnie i wzbudzają zainteresowanie mieszkańców miasteczka. Cztery przyjaciółki są dumne z łączącej je więzi i przekonane, że znają wszystkie swoje sekrety. Akceptują swoje wybory życiowe, wspierają się w trudnych chwilach, a w imię przyjaźni byłyby gotowe przekroczyć wiele granic. wszystko się zmienia, gdy na kolejnym spotkaniu pada strzał. Następne wydarzenia stają się pretekstem do pokazania czterech bogatych, odrębnych, a jednak mocno połączonych ze sobą historii. Czy gdyby można było cofnąć czas, przyjaciółki uniknęłyby nadciągających kłopotów? "Gdybyś wiedziała" to przepiękna opowieść o przyjaźni, silnych emocjach, poświęceniu, zdradzie i zemście, a także o kompromisach, które nieodwracalnie zmieniają nasze życie.

Format: ebook
Ilość stron: 456
Wydawnictwo: Prószyński i S-ka

To już któraś z kolei książka pani Grażyny Jeronim-Gałuszka po którą sięgam. Jedne podobały mi się bardzie, inne mniej, ale trzeba przyznać, że poruszają i skłaniają czytelnika do refleksji.

Gdybyś wiedziała to książka, która swoim początkiem przypomina thriller. Na spotkaniu starych przyjaciółek pada strzał i jedna z nich ląduje w szpitalu. Co się stało???

Ale od początku - Kamila, Magda, Ramona i Julia to przyjaciółki na zawsze. Choć rozdzieliła je odległość i sposób życia, to jednak czas nie jest w stanie zerwać ich więzi. Cyklicznie, co pięć lat, Julia w swoim domu w N. organizuje ich spotkanie, na którym obecność jest obowiązkowa. Lokalni mieszkańcy świetnie je znają i obserwują. Dziewczyny, a właściwie już dojrzałe kobiety, mają swoje życia, radości, troski, kłopoty, ale zawsze mogą liczyć na pełne wsparcie i zrozumienie ze strony przyjaciółek. Ich historie są zupełnie inne, a jednak mocno ze sobą powiązane. Poznajemy je podczas oczekiwania na wybudzenie Julii. Komu przeszkadzają przyjaciółki i ich spotkania, tak bardzo, że z ukrycia strzela do jednej z nich? Kobiety są w szoku i wydają się w ogóle nie być świadome strzału... Policja prowadzi śledztwo, a przyjaciółki wspominają swe życie... Każda z nich znalazła się w sytuacji, że chciałby cofnąć czas...czy coś by to zmieniło???

Gdybyś wiedziała to refleksyjna opowieść o przyjaźni, życiowych wyzwaniach, kompromisach, ale również o zdradzie i zemście, które są motorem napędowym ludzkich działań. Mądra, głęboka, zaskakująca - warta pochylenia się nad jej stronami!


Książka dostępna  w formacie e-book na Legimi.pl


sobota, 8 stycznia 2022

05/2022 Okrutna siostra - Karen Dionne

Spektakularny powrót autorki bestsellera Córka Króla Moczarów. Dwa pokolenia sióstr. Niewybaczalna zbrodnia. Sekret, który może zniszczyć rodzinę. Zbrodnia z przeszłości zaważyła na życiu dwudziestosześcioletniej Rachel Cunningham, która od piętnastu lat przebywa w szpitalu psychiatrycznym. Ma luki w pamięci i wini siebie za śmierć rodziców. Gdy na światło dzienne wychodzą nowe szczegóły dotyczące zabójstwa, Rachel decyduje się wrócić do domu i tam znaleźć odpowiedzi na nurtujące ją pytania. Co tak naprawdę wydarzyło się tego feralnego dnia? Jakie tajemnice kryje dom na moczarach?

Format: ebook
Ilość stron: 344
Wydawnictwo: Media Rodzina

Okrutna siostra to kolejny doskonały thriller autorki Córki Króla Moczarów, która zdobyła serca polskich czytelników. 

Okrutna siostra to przerażająca i niezwykle realnie przedstawiona historia dwóch pokoleń sióstr, która kończy się tragicznie. 

Co czują rodzice, kiedy dowiadują się że ich mała ukochana córeczka jest zdiagnozowaną przez psychiatrę psychopatką? Tego nie da się wyleczyć, trzeba z tym żyć oglądając się stale za siebie i pilnując dziecka, aby nie zrobiło nikomu krzywdy. Jak egzystować mając obok drugie dziecko nieustannie narażone na niebezpieczeństwo? Z tym muszą zmierzyć się Jenny i Richard, rodzice Diany i Rachel.

Kiedy są świadkami utonięcia dziecka sąsiadów  w ich basenie, przeczuwają, że Diana mogła w tym uczestniczyć, więc postanawiają przeprowadzić się do domu po dziadkach, na zupełne odludzie pod pretekstem pracy naukowej, jednak głównym celem jest izolacja córki od otoczenia. Kiedy dowiadują się od lekarza jego diagnozy, są zszokowani, ale kochają swoją córkę. Ona nie zdaje sobie sprawy ze swoich czynów, dla niej to eksperymenty, które mogą skończyć się tragicznie. Jednak pojawia się na świecie mała Rachel i to ona jest najbardziej narażona na działania siostry. Do ich domu wprowadza się siostra Jenny i opiekuje się dziewczynkami. Pewnego dnia dochodzi do tragicznego wypadku i od postrzałów giną rodzice dziewczynek. Młodsza trafia do zamkniętego szpitala psychiatrycznego, a starsza zostaje z ciotką w domu na odludziu. Rachel ciągle wydaje się, że to ona zabiła rodziców, jednak kiedy zapoznaje się z opinią policji o wypadku, postanawia dotrzeć do prawdy. Wspiera jak w tym brat jednego z pacjentów. Prawda okaże się szokująca!

Okrutna siostra to trzymający w napięciu i genialnie skonstruowany thriller, który robi sieczkę z mózgu czytelników. Na finale czułam się jakby mnie ktoś kopnął  w żołądek - ta książka ma kopa! Jest naprawdę znakomicie napisana i koniecznie trzeba ją przeczytać!!!! Polecam gorąco!
Książka dostępna  w formacie e-book na Legimi.pl


czwartek, 6 stycznia 2022

04/2022 Narzeczona nazisty - Barbara Wysoczańska

Czym była miłość w obliczu gigantycznej nienawiści, śmierci i poniżenia? Czy miała prawo się z niej cieszyć, podczas gdy tylu straciło życie? Jest koniec sierpnia 1938 roku. Polka Hania Wolińska, na co dzień studentka germanistyki, jest damą do towarzystwa zamożnej niemieckiej hrabiny. Poznaje wnuka swojej pracodawczyni, hrabiego Johanna von Richter. W młodych rodzi się wzajemna fascynacja. W rodzinnej posiadłości von Richterów w Monachium, Polka naocznie styka się z hitlerowskim fanatyzmem, który ogarnia całe Niemcy. Na tle rosnącego w siłę nazizmu i niechybnej wojny w Europie, Hania i Johann zakochują się w sobie. Dziewczyna wkracza na niemieckie salony jako narzeczona hrabiego i poznaje najwyższych rangą przywódców III Rzeszy. Równocześnie zostaje zwerbowana przez polskie władze do przekazywania tajnych planów Hitlera dotyczących Polski i Europy… Z czasem oboje zostają zmuszeni stoczyć moralną walkę o miłość, stojąc po obu stronach barykady.

Okładka :miękka
Ilość stron: 584
Wydawnictwo: Filia

Barbara Wysoczańska jest niejako moją krajanką, urodziła się w pobliskiej Nowej Soli, a aktualnie mieszka w Zielonej Górze, gdzie studiowała historię nas UZ. Jej książkę podsunęła mi szwagierka - zachwycona opowieścią. Przyznaję, że i mnie pani Wysoczańska porwała swoim lekkim piórem i niezwykle obrazową opowieścią. Miłość w czasach wojny jest tematem dość powszechnym, jednak Narzeczona nazisty zapada w pamięć i porusza serca czytelników.

Bohaterką powieści jest Hanna Wolińska, młoda Polska studiująca filologię germańską. Mamy 1938 rok, wokół wiele się zaczyna dziać, a Hitler odciska swe piętno na świecie. Hania pracuje jako osoba do towarzystwa niemieckiej arystokratki Irene von Richter i na skutek jej działań poznaje jej wnuka Johanna i zakochuje się w nim. Ich miłość w zasadzie już z góry skazana jest na niepowodzenie, ona jest Polką z żydowskimi korzeniami, a on synem niemieckiego arystokraty oddanego Hitlerowi. Poza tym nie zostaje ona zaakceptowana przez rodzinę ukochanego, bowiem dla niej zerwał poprzednie zaręczyny z Niemką. Ten związek również nie uzyskuje poparcia strony Hani i tak młodzi zostają zdani sami na siebie. Wojna ich rozdziela, on trafia na front, a ona wraca do Polski, gdzie udziela się w wywiadzie. Ich ścieżki schodzą się i rozchodzą, aby po wojnie znów zyskać szansę na szczęście. Czy ją wykorzystają? Czy uda im się zbudować związek na gruzach? Przeczytajcie koniecznie!

Narzeczona nazisty to porywająca i pięknie napisana powieść, aż trudno uwierzyć, że to debiut pani Wysoczańskiej. Jest dopracowana w szczegółach, napisana pięknym i bogatym językiem i przemawiająca do wyobraźni. Tej książki się nie czyta, ją się przeżywa!!! Polecam gorąco!

poniedziałek, 3 stycznia 2022

03/2022 Trzeba marzyć - Bogna Ziembicka

To tu, w starym domu w zagórzu, spotykają się wojenna przeszłość i teraźniejszość. 
Minął rok, odkąd Jaga zamieszkała w willi Pod Jodłami. Znalazła nową pracę, randkuje z Damianem. Zaprzyjaźnia się z panią Anielą, od której kupiła dom, i stopniowo poznaje jej burzliwą przeszłość: tajne życie agentki przedwojennego polskiego wywiadu. Siostra Jagi, Mela, szykuje się do ślubu. Jednak jej dawny narzeczony nie zamierza odpuścić. Robi wszystko, by Mela do niego wróciła. Do tej pory zawsze ktoś jej mówił, co ma robić: rodzice, szef, facet, z którym mieszkała. Teraz była wolna. stanęli wokół ognia, pili gorącą herbatę. Jodły szumiały jak morze, na niebie świeciły gwiazdy, trzaskały gałązki w ognisku.

Okładka: miękka
Ilość stron: 352
Wydawnictwo: Filia

Trzeba marzyć to kontynuacja Willi pod jodłami Bogny Ziembickiej, którą czytałam jakiś czas temu. Ten rok zaczęłam dość lekkimi lekturami, jednak przy intensywnej końcówce roku - tego właśnie potrzebowałam, a Ziembicka jest dla mnie pewniakiem dobrej powieści.

W powieści Trzeba marzyć poznajemy ciąg dalszy perypetii życiowych młodej kobiety, Jaga, która porzuciła pracę w korporacji i mieszkanie w mieście na rzecz domku na wsi, który odkupiła od pani Anieli, swej sąsiadki. Tutaj znalazła równowagę i ukojenie, jednak miewa chwile samotności i słabości, jak każda kobieta, ale znalazła tutaj też przyjaciół, którzy wspierają ją w jej działaniach. Jaga pracuje teraz dla siebie, zajmuje się organizacją ekskluzywnych wyjazdów dla bogatych ludzi. Lubi swoją pracę i wcale nie tęskni za korporacją, ale czasami tęskni za ludźmi. Podczas jednej z imprez z ludźmi z korporacji dochodzi do kłótni i rozstania z Damianem, jej aktualnym chłopakiem, co skutkuje też skokiem w bok  Jagi... Jednak życie toczy się dalej - zostaje zaangażowana w przygotowania ślubu swej siostry Meli, ale również poznaje zupełnie inne oblicze swej sąsiadki Anieli... zaskakujące...

Trzeba marzyć to opowieść o przewrotności ludzkich losów, które pokazują, że wszystko w życiu dzieje się "po coś". Dojrzewamy, zmieniamy u się i to od nas zależy jak wykorzystamy dane przez życie szanse i jak poukładamy swe życie. Jedno jest pewne - trzeba marzyć i dążyć do ich spełnienia :)Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...