piątek, 12 czerwca 2015

Lost and Found. Opowiadania - Zadie Smith

Trzy osoby, trzy historie, jeden los.
Fatou, Marta i Hanwell. Pozornie nic ich nie łączy – ani kraj, z którego pochodzą, ani miasto, w którym żyją, ani życie, które ich doświadcza. Mają jednak coś wspólnego – każde z nich poszukuje swojego miejsca. Każde idzie przez świat z tym samym bagażem: tożsamości, miłości, samotności i rodziny. 
"Lost and Found" to wyjątkowe wydanie, które po raz pierwszy ukazuje się w takim kształcie. Trzy mini powieści zebrane w jednej edycji dają elektryzujący efekt.

Okładka: miękka
Ilość stron: 160
Wydawnictwo : ZNAK

Zadie Smith to bardzo popularna brytyjska pisarka, autorka zarówno powieści, jak i opowiadań. Ja, osobiście, zwolenniczką opowiadań nie jestem, ale bardzo lubię twórczość Zadie Smith i skusiłam się, aby przeczytać jej opowiadania.

Trzy niezwykłe historie, trzy osoby, pozornie ze sobą zupełnie nie związane. Nie znają się, nic ich niby nie łączy. Czy, aby na pewno? Okazuje się, że łączy ich los i podobne doznania. Każde z nich coś w życiu straciło i stara się z tym sobie jakoś poradzić. Są samotni, każde z nich próbuje jakoś zmierzyć z losem….

Poznajemy historię Marty, opryskliwej, wręcz aroganckiej, która chowa się za maską, którą sobie stworzyła. Kobieta szuka taniego mieszkania do wynajęcia. Towarzyszą jej zdjęcia….

Fatou przybyła do Londynu z Wybrzeża Kości Słoniowej. Pokonała długą drogę. Teraz jest opiekunką dla dzieci i pracuje u bogatej hinduskiej rodziny. Jej jedyną rozrywka jest chodzenie na basen. Jest samotna ….

Hanwell jest osobą niewyróżniającą się niczym spośród mijanych tłumów. Teraz mieszka w pustym mieszkaniu, sam, tylko ze zdjęciem trzech kobiet na ścianie….

Los doświadczył każdego z nich inaczej i odcisnął na ich życiu swoje piętno. Tak inni, a tak podobni. Każde z nich przedstawia nam swoją historię, szczerze. Ich życie porusza czytelnika, zmusza go do chwili zatrzymania i refleksji.
Zadie Smith lekkim piórem opowiada o trudnych tematach. W niewielkiej i niepozornej książce zamknięto mnóstwo emocji i uczuć. Ich siła poraża podczas lektury opowiadań. Samotność, potrzeba bliskości kontaktu z drugim człowiekiem – niby normalne i proste, a jednak czasem takie trudne….
Brak komentarzy:

Publikowanie komentarza

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...